Споделена история от Образование

Мога ли да запиша магъстратура "Софтуерни технологии" в СУ ако имам бакалавър от друга сфера?
Здравeйте! Втори курс съм в УНСС, записах го, защото ми изглеждаше интересно, но боже...икономиката е най-сухата и скучно нещо, до което съм припарвал. Записах се в СофтУни да пробвам програмиране - хареса ми, бива ме (естествено, на начално нимо съм). Късно е за мен да кандидатствам в Софийски - няма време за следващите кандидатстудентски изпити за бакалавър да се подготвя, понеже изобщо не ме бива в математиката, едвам я минах в УНСС, а догодина няма смисъл - вече ще съм завършила 3-ти курс и по-добре да си избутам до край бакалавъра.

Бих искал да магистратура Софтуерни технологии в СУ, но имам няколко неясноти. В сайта на ФМИ пише : "Срокът на обучение в магистърските програми за бакалаври, завършили специалности от съответните професионални направления във ФМИ, е три семестъра. За останалите студенти в някои магистърски програми се предвижда и по-дълъг срок на обучение или изслушване на допълнителни курсове". Към "останалите студенти", броят ли се и от други университети и проф. направления? Защото като отваря магистърски програми ФМИ и свед името на някои пише в скоби (за бакалаври, които не са завършили ФМИ или сродни факултети) или (за бакалаври, които са завършили ФМИ, ФзФ, СтопФ на СУ, УНСС, ТУ или сродни факултети/университети), но това са за специалности, несвързани с моето желание - Вероятности и статистика. Знам, че има к-студентски изпит (за който планирам да чета конспекта) и че ако съм от "останалите студенти" трябва да съм в платено обучение, но не съм сигурен, че изобщо мога да кавдидаствам. Някой ако разбира повече, както и как протичат тези допълнителни курсове ще съм му много благодарна, ако ми помогне.

Искам да го запиша, защото мисля, че една диплома би ми увеличила шансовете за работа и съответно после издигане във фирмата. През това време ще се подготвям чрез СофтУни и самоподготовка, а и ще съм в специалност "Бизнес Информатика" догодина - макар пак да се води бакалавър по икономика.

Коментари

1.   Питай тях.

2.   Бакалавър не е нещо, което се има, друже. Бакалавър по еди-какво-си ставаш самият ти, когато вземеш бакалавърска степен по еди-какво-си.

Като програмист с 19 годишен опит, ще ти кажа следното: ако смяташ, че с мижавите си представи за това, кое е интересно и кое не ще съумееш да станеш истински IT - грешиш. В определени аспекти икономиката е в пъти по-интересна от софтуерното инженерство. Относно това дали те бива и дали не - надали от един мижав курс в СофтУни можеш да разбереш.

Дерзай, и по-скоро наблегни на правописа, че е срамота, младеж...

3.   Питай университета най-добре.

4.   От автора :
Благодарен *

Знам, че имам и други грешки в поста, дължат се на аутокорект и бързане :)

5.   Според мен ще може, но най-добре питай в СУ. Друг е въпроса дали си струва да го правиш. Според мен бакалавъра ти курса от софтуни ще ти е достатъчен. Търси си практика.

6.   Не знам, ама като си зле с Математиката стой далече от СУ ФМИ. Софтуни ще е по-добре за теб.