Споделена история от Образование

Програмирането и математиката
Здравейте на всички! Аз съм на 13 та от доста мисля да започна да се занимавам с програмиране. Като цяло от доста малък ми харесва да се занимавам с какви ли не неща свързани с компютрите както и да гледам видеоуроци на софтуни. Та въпроса ми който не от дълго време ме притеснява дали се изисква много математика тъй като разбрах, че се изисква много математика а проблемът е че не съм особено добър по този предмет :/. Та аз се надявам това да не е толкова голям проблем обаче бих искал да чуя мнението на някой както да ми и дадете съвет

Пс: извинявам се ако има някакви правописни или пунктуационни грешки може да съм направил тъй като в момента бързам

Та лек ден :)

Коментари

1.   Всичко куцо, кьораво и сакато иска да става ИТ и успява да се набута в някоя фирма, така че няма как да не си намериш работа. Почвай уроците и това е. В България и без това ИТ сектора ни е в голяма част от аутсорс код маймунки. Успех с начинанието ;)

2.   Математика не се изисква, не повече от умножение и деление в масовия случай. Но това, че математиката не ти върви значи, че и с програмирането ще имаш зор.

3.   Аз уча програмиране в училище на C и лично според мен не се изисква чак толкова много математика поне в началото. По скоро логическо мислене. Задачите, които ни дават са с числа, но не са нещо наистина трудно(от математическа гледна точка). На мен лично ми е трудно и не съм много добра, но ако имаш желание според мен бързо ще навлезеш. :D

4.   Пунктуацията е важна, но ще го оставим настранна, защо е малко "присмял се Хърбел на Щърбел".

Изиксва се много учене и упражнения. Трябва да полагаш постоянно усилия. Нещо, като да се научиш, примерно, да свириш на китара. Може да си говорим за него, може да ти го показвам, може да дрннеш 2-3 струни, но не СЕДНЕШ ли, да си дадеш ЗОР, няма да стане. Отсега ти го казвам. Не изтрадаш ли всичките проблеми, не се ли проваляш по 20 пъти на час, да забиваш, да се ядосваш, да напъваш - няма да се получи.

За да започнеш с програмирането, не ти трябва много математика. Би трябвало, на тази възраст да си на уравнения, да си насно с това какво е числова ос, дроби и десетичната запетая, за какво служи. Ако имаш това, започвай! Само ми кажи, какво би искал, да направиш с програмиране? Дали е игра, дали е уеб сайт, мобилна апликация, робот (даже и дрон може), нещо със сензори, нещо дето събира и обработва данни?
Лично аз бих започнал с Python. Очертава се, да е топ езика в следващите 5 години. Може и повече. Пиши, ако имаш други върпоси, за да те насоча накратко.

А и още нещо - в един момент, ще стигнеш до нивото, в което, ако искаш да продължиш напред, ще ти трябва повече от кодене. Ще ти трябва матматика, бази от данни, мрежи, тестове, бизнес и организационни познания и други. Но засега, ако имаш какъвто и да е компютър, даже и Rapsberry Pi ( <3 ), нямаш извинения, да не започнеш, да се учиш.

5.   Много зависи с какво програмиране ще се занимаваш. Ако си уеб фронт-енд може даже и умножение да не ти трябва. Ако пък работиш по 3D енджин за игра например ще ти трябва аналитична геометрия, диференциално и интегрално смятане и тн. (не се притеснявай ако не знаеш тези термини).

За твоята възраст е идеално да започнеш с уеб програмиране - тъкмо ще хванеш основите на програмрането. Математиката там е на ниво 4-5 клас максимум. След време, ако решиш, може да си развиеш математическото мислене и умения, за да ти се разширят възможностите.

6.   Много зависи какво искаш да кодиш. Ако ще правиш сайтове или приложения тип магазин, резервации, събития и пр., устройства тип дистанционно за управление на климатика например, то математика не ти е нужна.
Но ако искаш да създаваш игри или програми, които по някакъв начин трябва да боравят с 2D или 3D света, ако трябва да пресмяташ къде да се намира Х обекта в пространство и как да се движи, то не само добри знания по математика ще са ти нужни, но и по физика.
Хубаво си се ориентирал към СофтУни, недей да спираш щом ти харесва :)

7.   Аз пък съм студент във ФМИ на Пловдивския и не мисля, че ти трябва матвматика. Познавам доста програмисти, които си нямат представа от нея. Всеки математик може да стане профрамист, но програмист да стане математик никога. Трябват ти доста часове пред компютъра, четене на книги, писане на много код. Мисля, че си за Софтуни. Там и сега можеш да гледаш много видеа без да плащаш нищо. Пробвай та да имаш представа какво е програмирането.

8.   Номер 1 явно яко е хейтнал и е “набил единичките”.

9.   От автора Благодаря на всички за съветите :)

10.   Пак автора към коментар номер 4 лично мисля, че аз бих към с уеб сайтове но за момента малко трудно бих могъл да кажа, че ще започна точно с това да се занимавам тъй като съм все още в начален етап за мое щастие след месец два завършвам и ще мога да влезна (ако успея де) в училище занимаващо се главно с програмиране. Но благодаря за съвета :)

11.   Човек, аз на 13 ако имах дори някаква идея къде ми е насочеността - щях да съм Безос и Гейтс в едно! :D

Адмирации за това, че мислиш за развитието си в толкова начален стадий на живота си.

Математика не ти трябва, по-скоро логическо мислене и problem solving. Най-важното нещо е да си постоянен и да надграждаш. Както и да харесваш какво правиш!!!

Имах познат, химик, който като ходеше до тоалетната винаги си носеше поредния том по химия и въпреки, че вече беше невероятен, в това, което правеше - не спираше да се усъвършенства.

Братан.

12.   Зависи. Какво искаш да работиш? От програмист до програмист има разлика.

13.   Зависи какво точно ще програмирал. Имай на предвид, че програмирането не е там да си цъкаш и да се кефиш на компютъра цял ден и да взимаш 5000 първоначална заплата. Трябва да си счупиш дупето от яко учене защото вече всеки иска да учи програмиране или е учил. Така че математиката ти е най малкият проблем. Има хиляди гадни задачи по програмиране, които трябва да научиш наизуст плюс това ако си наистина толкова навит трябва да пишеш доста и то сложни проекти , че да се отличиш от другите чакащи на опашката да кандидатстват. И не няма да ти се размине с проекти като Hello world, Recursion и фибоначи или някой блог. Просто трябва да разбереш, че готините примерчета в нета са за зарибявка.

15.   Братан, това да не би да е онзи, който в една тема каза, че работи в частна лаборатория и взима над 3к? xD

16.   Авторе? Какви става с теб?

17.   Автора към No 16 Здравейте! Успях да влезна в училището което исках както и желаната паралелка (техник на компютърни системи). И да

Благодаря на всички коментирали :)