Споделена история от Образование

Диплома за работа
Като сте кандидатствали за работа във сферата на вашата диплома, искали ли са ви я? Ако да, гледаха ли оценките ви? Ще се радвам ако добавите и каква беше работата, за която кандидатствахте.

Коментари

1.   Никога не са коментирали обенките ми или нещо такова. Кандидатстваш, викат те понякога питат за опита ти или ако намаш споменават квалификацията ти и те питат да разкажеш за практиките, които си правил. Има и гадняри, които се опитват да ти обяснят, че не си достатъчно квалифициран.

2.   Естествено, че се изисква диплома, всички работодатели имат изискване към кандидатите си за завършено поне средно образование, освен ако не работиш някъде на полето или като чистач, или нещо подобно. В крайна сметка, ако не им трябваше дипломата ти, всеки щеше да си съчинява някакво измислено образование, колкото да го вземат на работа.

3.   Аз тъкмо завърших 2008 г. финанси, още не си бях взел дипломата. Намерих си работа (без връзки) и ми я искаха. Понеже нямах, занесох само уверение от университета. Повече никой не ми се е обаждал да му нося диплома, а работя в тази фирма вече 12 г. Дори и като ме повишиха и после ме назначиха на втори договор към друга фирма, пак не са ми искали. Гледат се знанията. Аз спокойно можеше и да нямам диплома и да си бях написал сам това уверение и никой нямаше да е разбрал и до ден днешен. Стига да имаш знанията. Макар че то с един кьорав университет колко и знания да имаш без опит.

5.   Дипломата авторе всъщност не им е нужна. По нея само преценят човека дали има образование и каква степен, а доста от работодателите по оценките преценят дали си старателен, Тоест ако в училище си бил старателен най-вероятно и в работата ще си старателен и обратното. Ако им занесеш намачкана или скъсано и мръсно копие, това говори че и към тяхната собственост ще се отнасяш зле, без значение дали става въпрос за документи или машини.
Все пак един работодател не знае на какъв работник ще попадне и документите са единствения начин да си направи преценка кого от кандидатите да наеме.
На №3 например няма защо да й искат диплома, тя като е почнала се видяло колко е старателна и дали им е полезна с труда си, че да заслужи заплащането.

6.   Диплома при започване на работа съм давала на 4 от 5-те места, на които съм работила. Само на едното я искаха още при кандидатстване за работа - финансов анализатор и само там ми гледаха оценките по време на интервюто.

7.   До номер 6, от автора :

Малко извън темата на публикацията, но каква е реализацията и стартовата заплата като финансов анализатор? Без връзки става ли? Какво ик. направление би ме посъветвала да следвам като бакалавър и магистратура? На кои предмети да наблегна, Микроикономиката важна ли е, понеже ме отвращава колко и е много скучна?

Много благодаря предварително! :)

8.   Ако ти кажа заплатата си на финансов анализатор и то в огромна компания ще те откажа от това завинаги - 950 бруто.
А щом питаш за микроикономика си първи курс, вярвай ми ще има мноооого по-скучни дисциплини. Ще трябва да се учат, след време няма да помниш подробности, но основната информация остава. Наблегни на счетоводството, важно е да разбереш принципите му. И в банки съм работила, заплатата е горе-долу същата. Финансист звучи добре само на хартия. Работиш с чужди пари, не очаквай да печелиш много.
И да всяка моя работа е била без връзки, от джобса. Ако бях човек на някого и заплащането щеше да е друго.

9.   А да, аз съм бакалавър по финанси и магистър по счетоводство.

10.   В интерес на истината само един мой шеф седна да ми чете оценките от дипломата. Той си беше малко странна личност и понякога взимаше странни решения, но му вървеше в бизнеса. Иначе друг никой не се е интересувал от дипломата ми. Всички са ми вярвали като кажа какво съм завършила.