Споделена история от Образование

Медицински лаборант или педагогика?
Здравейте, 12 клас съм и ми предстои кандидатстване. Аз съм в паралелка с профилирани предмети биология и химия. Биологията ми върви, но по химия съм много зле. Исках да запиша лаборант, но разбрах че там се учи химия първата година, а медицинската сестра не е професията която бих искала да работя. Замислих се за предучилищна и начална педагогика. Бих се радвала да ми кажете вашето мнение - коя от специалностите е с по - голяма реализация, по- добро заплащане?

Коментари

1.   Това, което мен ме спира за лаборант е, че се става мнго рано, а аз мразя ранното ставане. Помисли си дали искаш да си будна и вече на работа в 7 сутринта. А относно другата професия не казваш обичаш ли деца? Много са шумни, много са енергични и не знам ще имаш ли сили да ги обуздаваш? Химията все ще я научиш и после ще я забравиш. Ако само това те спира, а естеството на работа ти харесва, не мисля че химията трябва да ти е проблема. Дано и други хора пишат. Можеш да пуснеш темата и в раздел работа, може и в тийн раздела.

2.   В момента в големите градове се търсят учителки в детските градини. Това обаче ще е до време. Просто няма деца.

3.   Мисля,че педагогиката е по-добре.

4.   Аз смятам, че от изброените професии медицински лаборант е по -добрия избор. Не трябва да те притеснява, че се учи химия, зашото в университета не е като в училище, целта ти е да си вземеш изпитите, което ще се случи със сигурност, ако положиш усилия. Винаги медицинските специалности са по-добрия избор. Аз уча зъботехника и за секунда не съм съжалила, макар и трудните изпити! УСПЕХ! :)

5.   Обичам деца, въпреки че бързо се ядосвам и предполагам че психически ще ми е по-трудна тази професия. Относно ранното ставане не ми е проблем, проблем са ми по-скоро нощните смени. Чувам че има голям наплив за педагогика з особено предучилищна, тъй като се увеличават заплатите и следователно конкуренцията е голяма.

6.   Да, педагогиката стана желана специалност, откакто вдигнаха заплатите на учителите, но и много хора в момента я учат - можеш да направиш справка и след няколко години ще се наводни с педагози, а децата, както са писали по-горе, намаляват и намирането на работа ще стане трудно. Трудно е и да се работи с 26 малки, шумни и доста често разглезени деца.
Лаборантът е по-спокойна професия, но в момента в България е по-ниско заплатена. Имам позната, която е мед.лаборант в чужбина и е добре.
Помисли си добре кое ти харесва повече.

7.   Вече реших. Благодаря на всички за информацията :)

8.   И какво реши, сподели, моля те. Аз също се колебая между лаборант и медицинска оптика.

9.   И двете са зле - малките деца са нетърпими и нагли, просто защото и родителите им са такива и не ги възпитават, а за лаборант... Майка ми това е работила цял живот и в момента също. Супер отговорна и натоварваща работа (пак зависи къде работиш де), а заплащането повече от смешно! В момента майка ми получава 700 лв и работи в голям град в уж хубава лаборатория. На старото си работно място в друга лаборатория работеше за минималната, прави си изводите сама.
Ж21

10.   Предпочитам лаборант. По подходяща съм за това а химията все някак ще наваксам.

11.   Браво авторке, много е хубаво, че си решила. Желая ти много успехи и благодаря, че сподели! Успех!