Споделена история от Образование

Лесно висше има ли ?
Моля Ви не ме критикувайте, защото знам какво ще кажете и за каква ще ме помислите. От много време се лутам и не знам какво да правя. На 25 г съм и откакто се помня само работя. Имам един прекъснат университет отдавна и вече не мога да продължа. Не ми се учи, а и не се интересувам от повечето специалности, но искам просто този документ. Оттам нататък ще се оправя. "Умниците" да не пишат. Лесен университет със елементарна специалност. Има ли такъв ( за гр. София )? Без Софийски, Лесотехнически, Нбу и Унсс (така съм преценила). Благодаря!

Коментари

1.   Без УНСС и Лесотехническия... Библиотекарския или НСА освен? То впрочем няма значение толкова университета, колкото специалността. Виж кой предмет ти е най-силния, все нещо трябва да ти е поне една идея по-силно от другите неща. На мен ми вървяха езиците, но реших да уча математика, защото не я разбирах и исках да я науча. Но ти си от другата крайност - искаш нещо, което да не те предизвиква, затова си избери специалност най-близка до предмета, който най-много ти върви в училище.

2.   Ами защо не се пробваш с нещо във ВИАС илиНАТФИЗ, но като се замисля ще ти трябва или математика или български, така че както ги изброи нямаш особено много избори, не знам за какво ти е пък висше във тея времена безработни висшисти колкото искаш, инвестирай в себе си, в случай че не искаш мама и тати да те подпомагат хД

3.   Че то и тези, които си изброила не са нищо особено. Само заради имената не се залъгвай, че е трудно, в повечето специалности в тези университети е гола вода, несериозни преподаватели, пускане всички на изпитите и подобни изцепки.

4.   Тоест искаш висше на база самочувствие а не толкова дали ще ти върши работа.

Не те критикувам но те разбирам

5.   Има лесно висше.
Но при всяка специалност има вероятност да има по един професор, който да изисква много дори за 3-ка.
Запиши теология и ще изкараш.

6.   Защо ти е диплома без знания. Нима мислиш, че един документ ще ти промени живота.
Дори и да те вземат на някоя по-квалифизирана работа, защото си с "виШУ" в крайна сметка ще видят, че нямаш нужните знания.
В България взимането на диплома е супер лесно, защото нивото е ниско, а университетите печелят от всеки един студент. Колкото влязат, толкова и излизат.
Аз мога само за ВТУ да говоря. Там има доста специалности, които се взимат лесно. Нагледал съм се на доста хора, които едвам си пишат името, а са висшисти.
Защо ще си даваш парите за нещо което не те влече?!

7.   Има много лесни висшета, такива специалности колкото щеш днес. Но въпроса е дали искаш просто диплома или искаш реално да получиш качествено образование, което да ти е от полза в живота, а не просто лист хартия.

8.   И за какво ти е? За да се хвалиш, че имаш диплома? Човек учи висше образование за да си работи по специалността след това, а не за да се води висшист. Така, че не си губи времето и парите докато не се изясниш какво точно искаш да работиш след като завършиш.

9.   В момента в България няма нито един труден университет - във всичките нивото е отчайващо ниско. Така е даже е и за специалности, които по подразбиране трябва да са трудни, като електротехника, енергетика и топлотехника, автоматизация, машиностроенне, комуникационна техника, ПГС, химично инженерство или медицина да речем. А какво остава за другите, които по принцип са значително по-лесни, като икономиките, филологии, право и всичките хуманитаристики. Както се казва, които не се записал не е станал висшист. По-лесно от УниБИТ, НСА, НБУ и Пощенския в София едва ли има.
Ама всъщност е важно, диплома в каква специалност искаш. Най-вероятно искаш да работиш в държавната администрация, защото само там гледат дипломата. Защото за едни позиции се иска инженерно образование (например за контрол на горива в митниците или в ИТ отделите), за други трябва икономическа диплома, а за трети някакво право. Някъде може да се мине и с педагогика.
За сериозна работа в бизнеса, никой не го интересува каква диплома имаш, а какво можеш.
Така, че първо си помисли, върху това каква специалност ти трябва, пък след това вече за университет. Но най-важното е дали въобще ти трябва да учиш, да губиш време, нерви и пари само за да можеш да се похвалиш пред родата, че си поредния/та с една безмислена хартишка.

10.   Каквато и да е специалността е без значение, ако няма да ти послужи за нещо. Пак ще се иска учене. И няма лесна специалност, излъгали са те. По-добре не записвай нещо само така без някаква идея и мисъл.

11.   Ако търсиш ВУЗ, в който влизаш, защото си плащаш да учиш-такива са изброените от теб.

12.   Аз ще се въздържа от коментар тук. Само звънни, когато пуснеш тема "Лесна работа има ли"! Там ще коментирам като експерт. :Д

13.   Ама защо без УНСС като и куче да влезе ще завърши. Ум Няма Студент Става. Утре Носете Съответната Сума. Тва знам за София. А защо не и в някой друг град ако искаш да ти е за хартийката. Една приятелка завърши Пловдивския като през повечето време работеше и рядко стъпваше там.

14.   Ако не знаеш какво искаш да учиш, ще е малко по-трудно.

За мен е лесно свиренето на флейта в Консерваторията, за приятелят ми пък курсът по програмиране беше елементарен... Но как да го препоръчам на теб, като ти не знаеш какво умееш.

Ама хайде, за да не се правя на "умница". Ако приемем, че ставаш за много неща, но просто нямаш време, ето ти няколко варианта:

- записваш за 3 г. специалност в колежа Филаретова и ставаш медицинска сестра или лаборантка. Не е трудно да го изкараш. Обаче жална ти майка цял живот, ако не си обичаш работата и не си трудолюбива;

- записваш нещо в СВУБИТ. Примерно икономика. Или библиотекарство. Вземаш диплома с лекота от раз там. После обаче ще умираш от срам по интервюта за крайно безлични работни позиции - едно заради избора на университет, който показва по-скоро мързел, отколкото глупост (даже си показва ум, но от оня ум, който никой не ще да го наеме на работа), второ, защото нищо няма да разбираш от професията си;

- театрознание, кинознание, културология, фотография, психология, друг арт шит. Даже актьорско майсторство в колежа Любен Гройс, ако щеш (3 години се учи). Дипломата няма да ти послужи за нищо, но пък ще придобиеш необходимата страст в живота. Защото само като те чета, усещам, че си в апатия. Проблемът е, че можеш да работиш паралелно само на смени, щото лекциите и упражненията са им начесто на тези. Иначе е супер лесно. Ако ти е интересно и ти се отдава поне малко (а то е пълно с пренавити бездарници, пред които с тая липса на ентусиазъм ще си като небрежен Оскаров лауреат), ще си го изкараш като песен. После можеш да бачкаш в НПО-та, да станеш журналистка в "културна" медия - никой не ще да ходи в такива, да организираш разни културни събития или в някоя галерия да си уредничка. Лека работа, шантав грим и сладки приказки, но ниско заплащане;

- вдигаш си гъза и отиваш на морето, учиш икономика или Пиар, или друга маркетинг тъпня във ВСУ или БСУ. Или във ВИНС-а, ако не ти се дават кинти. Там може да си намериш богато гадже и да забравиш за дипломата още на първия семестър. Или да станеш барман(ка) и пак да забравиш за нея;

А сега нещо по-смислено, понеже всички тия варианти може би ще ти се сторят тъпи:

Изкарай курс за маникюр или програмиране, или грим, или спец. ефекти, или запиши Кулинарна академия, или стани ключар, или за ел. техник, само недей да отбиваш номера със собствения си живот, все едно избираш рандъм аватар в компютърна игра.

Защото както си тръгнал(а) сега на 25, на 40 ще те мързи да станеш от леглото, за да си купиш ракия и да псуваш правителството... Не го казвам, за да те обидя или да ти скапя настроението, а защото съм на 31 и съм минала по тоя път... И добре, че открих моето, че можеше още да съм в миризливия мухлясъл сервиз за GSM апарати, само че с диплома по икономика.

Успех!

15.   Благодаря за коментарите.Ще трябва доста да си помисля.Има някои неща все пак от които се интересувам - спорт ( например федербал,скуош,волейбол,баскетбол) .Физика ( в математиката обаче хич ме няма,кръгла 0 ) .Мислех психология едно време,но дочух , че е адски трудна. Винаги съм се интересувала от живота като цяло.Обичам книгите на Хорхе Букай.Проблема е в това , че наистина ученето не ми се отдава !!!Със мъка отварям учебници и се отказвам.Такава съм, не искам ли нещо силно ,колкото и да се напъвам НЕ СТАВА ! ..А и от туризъм също се интересувам.Но в езиците ме няма хаха Като казвам "интересувам" имам впредвид , че тези неща ми изникват само в главата , а не че правя нещо в тази насока.
Авторката

16.   За туризъм ти трябва да си добре с езиците. Също там се учи счетоводство, основи на правото, търговско право, статистика, финанси, икономическа социология, бизнес комуникации, стопанска история , основи на управлението. Това са неспециализираните предмети. Учат се два чужди езика- английски и някакъв по избор-руски, немски, испански.
Психологията е трудна,не става само с книги. Като не ти се отдава ученето, няма смисъл да записваш заради един лист хартия после. Само пари на вятъра.

17.   Номер 14, най - смисленият коментар, който някога съм чела. Поздравления! Какво избра ти?

18.   Номер 17 нищо все още. Или ще уча, за да се науча или просто нищо няма да записвам и да си давам парите на вятъра. Хората са прави. От авторката

19.   Ако не ти се учи във висше учебно заведение учи езици - английски, немски като заначало. Фирмите ценят кадрите, които знаят езици, а и се съвместява добре с работа.

20.   Муахаха и аз като номер 1 щях да напиша Лесотехническия.
Другите две предложения са също подходящи.
Библиотекарския е на ченгетата от ДС (които ги командват от Масква). Провери за кафявото лайненце Митьо Гестапото.
НСА - можеш да станеш треньор по някоя дисциплина.