Споделена история от Образование

Германистика - ВТУ
Здравейте!

12-ти клас съм, след две седмици ми предстоят матури и кандидатстване във висше учебно заведение. Двоумя се между няколко специалности и университети, една от които е Германистика, а университетът - ВТУ. Какво мислите за специалността? Лично на мен ми е много интересна, аз завърших езикова гимназия с интензивно изучаване на немски и английски език, доста добра съм по немски, имам и сертификати, владея езика на ниво С1 - сертификатът ми е за това ниво, но искам да продължа да го изучавам и в университета и да придобия преводаческа или педагогическа правоспособност. :) Какво мислите за ВТУ - знам, че напоследък се носят основно негативни слухове за него - от сорта на това, че бил пропаднал, че влизало и куцо, и сакато в него, че било анархия, но това реално погледнато може да се каже за всеки един университет в България, зависи за коя специалност става въпрос.

Ще се радвам да чуя мненията и отзивите ви.
Приятна вечер!
Даяна, 19 г.

Коментари

1.   Кол центровете те чакат. Не, че е лоша професия, свикваш с изнервените хора и вече не ти пука, а и в БГ само там плащат добре ако работиш с езици. Аз взимам 1600 лева заплата с френски за 8 часа на телефона, ами свиква се, но не е истинска кариера, няма накъде да растеш. Но пък като учител ще ти дават трохи и ще търпиш келешчета.

Но ако наистина езиците и преподаването са ти страст - не ме слушай! Питай не нас, а сърцето си, то знае най-добре. Аз се двуомя между театрално изкуство/музика и селско стопанство и накрая избрах всички, едните като хоби, ако имам успех може и професионално, другото като работа. Просто все си ме тегли към изкуствата и фермите. :)

2.   Щом си на толкова високо ниво най-добре е да не си губиш времето с университета.
Ако сертификата ти международен, то няма смисъл дас се записваш за някаква диплома, която важи само за България.
Търси си работа след като вземеш матурите. Все пак предполагам, че може да се оправиш, ако те вземат на работа. Важното е да трупаш стаж.

3.   Запиши се германистика няма да съжаляваш

4.   Аз на твое място с С1 немски бих проверила за някоя спецялност в Германия. Учейки там нещо друго германистиката пак ще ти се качи на С2, но ще имаш супер много възможности. Има и финансиране за студенти.

5.   Здравейте, в момента обучението в специалност Германистика започва от ниво А1, тоест, само ще си изгубите времето и евентуално ще си влошите езика вместо да го подобрите.
По-добре запишете Приложна лингвистика с преводачески профил.

6.   Номер 2 ти е дал най-добрия съвет. А относно приложната лингвистика, не мисля, че е добра идея, само ще си изгубиш времето, личен опит! Успех!

7.   До номер 7,
Аз съм учил майнър програма в НБУ - Приложна лингвистика с немски език. Никаква реализация и също така чух от офис, че тези които работят в институциите където могат да се реализират са с връзки.