Споделена история от Образование

Военен в Германия
Здравейте. Ще помоля в тази тема да не се изказват хора, които освен нещо злобно, нямат какво да кажат.
Искам да постъпя в армията, но не и в нашата, понеже положението е трагично, като се почне от ниските заплати и се стигне до това, че влизат връзкарчета.
Ориентирал съм се към армията на Германия (сухопътни войски или военновъздушните сили), но имам някои въпроси. Какви са таксите на военните академии, какви са стартовите заплати (не намерих информация), какъв е реда на неща от сорта разговори с близки, свободно излизане?
И освен това, има ли правото на военна пенсия (като в САЩ)?

Коментари

1.   Щом си от ЕС имаш право. Учиш отлично немски и кандидатстваш. Имаш обучение и получаваш заплата. Пинсия един ден естествено. Желаещи много няма вече. Първа стъпка е немски, другото на втори план. Може да им напишете имейл с всичките си въпроси.

2.   В немската армия без немско гражданство? Искрено се надявам, че темата е на шега...

4.   2 Дори и в полицията можеш да работиш без немско гражданство, ако си гражданин на ЕС.

5.   Както и номер 2 спомена едва ли е кариера ще е възможна без да си немски гражданин. Предполагам, че може да се завърши някоя от академиите на Бундесвера (знам, че има една в Хамбург), поне в някаква гражданска специалност. Дори да е възможно да се завърши и военна специалност, едва ли ще е възможна официрска кариера там. От друга страна за воена служба, т.е. войник, а не офицер може и да е възможно за граждани на ЕС, но пак не е много сигурно. Поне, аз не съм чул да съществува нещо подобна на френския чуждестранен легион.
На пенсия, така или иначе, ще имаш право независимо от професията стига да си работил легално.
За твое щастие има интернет и там може да се потърси.
Това е сайта на академията на Бундесвера:
https://www.bundeswehr.de/de/organisation/weitere-bmvg-dienststellen/fuehrungsakademie-der-bundeswehr

А това е сайта им за кариери:
https://www.bundeswehrkarriere.de/

6.   Аз съм с предходния коментар.
Понеже ми стана интересно реших да хвърля око на няколко обявени позиции на сайта за кариери на Бундесвера. За гражданските професии, като готвач, градинар, бояджия и пр. няма изискване за немско гражданство. Но за всички военни позиции, които прегледах това е изрично споменато. Това включва лекари, сестри, санитари, пожарникари, различни механици, IT, инженери и разбира се самите военни.

Към днешна дата за да станеш немски гражданин е необходимо да си живял последните осем години преди кандидатстването за гражданство в Германия. Естествено и да си с чисто съдебно досие. Ако имаш сертификат за владеене на немски за ниво С1 можеш да започнеш процедурата една година по-рано, т. е. след седмата. Също важи и ако имаш докторска степен. А ако си доктор (научната степен, а не лекар) и имаш сертификат за С1 можеш да започнеш процедурата след шестата година.
Ако сключиш брак с немски гражданин, не знам вече какво време е необходимо да си живял там.

8.   Ти пък ако си мислиш, че с войнишка заплата ще прокопсаш в Германия, си поредния наивник напоен с детски приказки. Ама няма какво да те съдя, човек няма как да знае ако не е бил там. Нали по телевизията само ни облъчват как там е много хубаво, а у нас всичко е много зле.