Споделена история от Образование

Начинаещ програмист
Здравейте, на 19 години съм и ще уча висше образование по специалността "Компютърни науки". Като цяло ме влече работата с компютри, но имам един проблем - никога не съм програмирал до сега (като изключим работата с Visual Basic в 10-ти клас, което си е нищо). В университета така или иначе ще се учи програмиране, но бих желал да имам някаква основа, за да не се излагам като кифладжия още в началото. Някой, който е навътре с материята, може ли да ме посъветва откъде да започна? Кой език е най-подходащ за начинаещ? И съответно някаква литература като за начало?

Коментари

1.   Харесвала ти работата с компютри, но само си писал на VB веднъж в 10. клас. Ха-ха-ха.

Откъм език - зависи. Python и JS като че ли са beginner friendly. Но реално, езикът няма значение. Препоръчвам ти да изгледаш записите на началните курсове в СофтУни, безплатни са, май даже и регистрация не трябва, но ще те излъжа.

2.   Къде ще кандидатстваш?

3.   Ето откъде да започнеш.

https://bg.khanacademy.org/computing

Започни с Компютърно програмиране. Ще отнеме известно време, ще правиш много грешки и е нормално.
Мини всичко. Може да е скучно може да е трудно, но мини всичко там. Всичко, кеото виждаш, ще ти трябва в единили друг момент. После го повтори. Следващата стъпка, ще е да си направиш нещо сам. Колкото и простичко да е. Просто да е нещо твое.
Ако си даваш по 3 часа (взимай си почивки - важно е) на ден, по 2-3 пъти в седмицата, ще се справиш за месец. Води записки, пиши заедно с лектора, експериментирай и ще научиш "основите". После, премини през курса отново, но този път на бързи обороти, като преговор.

След това, можеш да "погледнеш" и Комппютърни Науки, но от сега ти казвам, да не се опитваш да научиш всичко това за няколко седмици. Буквално това са компресирали почти 3-4 семестъра, което е еквивалента на AP degree (професионален бакалавър - тоест 2 до 2.5 години образование, което би ти стигнало, да започнеш специализирана работа), но "почти". Така че, не се притеснявай, ако не можеш да схванеш всичко за кратко време. Аз лично, не бих загубил повече от 2-3 дена, да прегледам за какво иде реч. Това са неща, които така или иначе ще покриеш в университета.

Ако имаш мераци, да научиш и неща, които ще ти позволят да започнеш стаж и работа отначало, пиши пак, но от сега тиказвам, че си на поне половин година от това, дори да започнеш да ги учиш.

Усепх с образованието! Създай си добри учебни навици! Учи редовно и метедологично! Просто си имай дните и часовете в които учиш. Потърси тихо и спокойно място. Дали е спалнята, дали е библиотеката, все тая. И още нещо - не се притеснявай за избора си на лаптоп (И да, ще ти трябва лаптоп). Сигурно ще видиш разни хипстърчета с макбуци за по 3000 лева, и хора "гейминг машини" за дори повече, но истината е, че всеки i3 двуядрен процесор от 2011-а насам, заедно с 8 GB и SSD, ще ти свърши работа. Ако ще гледаш за машина втора ръка (често можеш да намериш доста по-добра сделка, откъм спесификации), препоръчвам Letovo T сериите (Т440 са супер здрави машини), както и Dell Latitude сериите. Това са много здрави и надежни машини. В нас имам Latitude oт 2011-а, който след каот се снабди с SSD, смяна на термалната паста и общо 8GB RAM, работи изненадващо добре и може, да ми подкара модерния стак. Не ти препоръчвам, да си взимаш нещо толкова старо, но съм ползвал няколко такива машини и мога да ти гарантирам, че са супер и ще ти свръшат работа за дълго време. Ако имаш парите и ще си взимаш нова машина, но не се интересуваш от игри, бих се насочил на там. Може да ти се струва, че има по-добри сделки, но честно казано, тези машинки ще те изкарат доста дълго.

И последен съвет - НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ! Няма да знаеш всичко. ще има такива, които ще знаят много повече от теб. Няма пред кого, да се "изложиш".

4.   Научи основите на програмирането на C# или Java, ще ти отнеме около година. След това който и език да почнеш ще ти е лесно.
Препоръчвам СофтУни

5.   Влекат те компютрите, а не си писал нищо? Мен също навремето като ученик ме влечаха и като следствие от това съм писал маса програми, спестявах си за собствен компютър, ходех на кръжоци по програмиране, цялото ми свободно време беше заето с тях.

6.   Ами виж на какъв език ще програмираш в унито и него учи. Защо да учиш python ,а да ти трябва C# или C

:)

7.   Може да се запишеш на курс за желаната от теб програма. Ако си от София има страшно много курсове. Дори има голям варянт от подобен курс да научиш повече от колкото за няколко години в университет.

8.   Ако искаш да станеш девствен зубрач, стани програмист.

9.   Ако чакаш университетът да те учи и прави програмист - няма да стане. В момента какво чакаш - намираш си оправдания ли? Вземаш 1-2 книги, четеш, пробва, после други книги - четеш, напредваш бавно, но упорито. 90% от преподавателите не са никакви програмисти така че няма как да те научат!

10.   До 9

Книги? Това да не е 2011-а?!!?

11.   До 8:
Тези девствени зубрачи взимат в пъти по-висока заплата от такива като теб. Даже не ми трябва да знам какво бачкаш, защото съм сигурен, че е нещо посредствено и нископлатено.

12.   8, а ти си преуспял? :)

13.   Научи основите на някой език, като Python и PHP и тн. и след това научи някой фреймуърк, като Laravel за PHP, Django за Python и други. Ако имаш проблеми и въпроси пиши на Stack Overflow или чети и търси предишни теми с подобни проблеми и въпроси.