Споделена история от Образование

Медицина в Тракийски университет
Здравейте! Интересувам се относно медицината в Тракийски университет - Стара Загора. Чувала съм, че се влиза по - лесно от колкото в другите университети в България. Много хора отиват там заради рехабилитацията или ветеринарната медицина, но почти никой не знам, който да е там заради хуманната медицина. Може ли малко повече информация? Ако някой е учил там, или учи ще бъде от голяма полза. Сърдечно благодаря !

Коментари

1.   Има разбира се доста хора завършили и учещи медицина.
Все пак Стара Загора е главният медицински център на Южна България. 1/3 от студентите са и чужденци, идващи от цяла Европа.
Нивото е добро и преподавателите са близки със студентите.
За разлика от София например, където преподавателите стоят основно за маркетингови облаги да си надуят цените на прегледите, в Стара Загора на доста по-голям процент преподаването им е основната дейност и съответно и нивото е по-високо.

2.   Здравей, аз съм завършила МУ София и имам познати от всички медицински университети, също така по време на следването на различни обучения се срещахме с колеги от цялата страна. Наистина се влиза по-лесно в Стара Загора, но и обучението е на доста по-ниско ниво и в крайна сметка не си струва. По-добрият вариант е да положиш повече усилия за кск, отколкото цялото ти следване да мине по-леко и после да срещнеш затруднения по време на специализацията и работата си. Не добрата основа в медицината не може да се коригира в бъдеще, просто защото няма над какво да надграждаш през годините и оставаш посредствен лекар. Ако медицината е твоя избор, това не е лека професия и не е редно да избираш най-лесният път, защото не си правиш услуга. В бъдеще това ще ти е изиграе лоша шега и ще съжалиш. Освен това те съветвам да не търсиш мнения само от студенти, които учат там, защото нямат база за сравнение с другите медицински университети. Всеки от медицинските университети има форум, в който можеш да попиташ от какво са доволни или от какво не са в конкретния ВУЗ. Има и класации, които се публикуват. Моите контакти, а те не са малко и опит показват, че МУ - София е най-добрият вариант, следван от Му-Варна. В последните години бала падна и на двете места, така че приема не е чак толкова труден.

3.   София е само стари лаври отпреди 50 години.
Студентите са много, преподавателите не обръщат внимание на студентите и си гледат частните практики.
МУ-Варна е пълна порнография, особено стоматологията.
Да не говорим и, че не учат нарочно студентите, за да не им станат конкуренти като завършат, понеже пазарът в градът е доста ограничен.
Не гледай само лъскавите сгради, строени с евросредства и субсидии.
Лъскави фасади, ама даскалите-дяволи.

5.   Само да кажа, номер 2, баловете не падат, а се вдигат с всяка изминала година. Миналата година по мои наблюдения бяха паднали само за Фармацията на някои места.
Не мога да кажа какво е нивото в ТрУ, но един съвет от мен - както казаха по-горе, по-добре се напъни за да влезеш на по-добро място, да не съжаляваш после шест години за избора си. Съдя по класациите от МОН и това което виждам и чувам от приятели и познати.
А това, че във Варна не ги учели само и само за да не аа конкурентноспособни... само ще се изсмея! Не знам дали конспирациите за 5G-то или това мнение беше по-тъпо. Като студент по "Медицина" във Варна мога само да кажа, че както материалната база, така и обучението, което съм видяла до сега са на изключително високо ниво - няма да сравнявам с други университети за да не навлизам в излишни спорове, но това, което прочетох беше изключително абсурдно принадшежащо в графата "неподготвени изказвания".
Айде със здраве!

6.   Колкото е по-голям медицинският университет, толкова нивото е по-ниско и преподавателите карат по-формално и на конвеер и даже няма да ти знаят името като студент.
Затова смятам, че в Стара Загора или евентуално Плевен, въпреки че е доста по-малък град, е най-добре да се учи.

7.   Номер 6 В Пловдивския и в МУ София е най-натоварено най-много се учи там

8.   Като студент по медицина в Тракийски университет в Стара Загора, мога да кажа че наистина преподавателите са по-близки със студентите- не пишат слаби оценки безпричинно, освен ако наистина не знаеш и не влизаш в упражнения и не се трудиш. Важно е не само колко е голяма базата на факултета и тн. ВАЖНО Е човек да влезе със съвест и да излезе с такава- за да стане достоен лекар. Нито един преподавател не може да те накара да четеш и да знаеш - където и да се намираш, това зависи изцяло от теб. Колко и как ще научиш. НЕКА НЕ ЗАБРАВЯМЕ ПРАКТИКАТА, ДОПЪЛНИТЕЛНОТО ЧЕТЕНЕ И ТН. УСПЕХ НА ВСИЧКИ, КОИТО ИСКАТ ДА КАНДИДАТСТВАТ МЕДИЦИНА. ТОВА Е ПРИЗВАНИЕ. НЕ го правете за слава. Не го правете само и само да учите във Варна или София. Ако ще завършете и в СТАРА ЗАГОРА ИЛИ ПЛЕВЕН, НО това не значи че нивото е ниско и няма да станете добри лекари да се справите със специалността и тн. Ако човек има желание ще завърши където и да било. ;)

9.   Здравейте! Аз съм възпитаник на МУ-София, випуск 1989. Понастоящем преподавам и изпитвам само там. Нещата в момента са много зле. С прискърбие го казвам. Материалната ни база е много стара, но бива за подготовка. Проблемът идва в нашите студенти. Мога да опиша 50% от тях с малко на брой думи - високомерни празноглавци. Факт - влизат най-трудно. Но не мога да кажа, че излизат трудно, дори напротив. Влизат 200 човека, излизат 400 (къде с преселници, къде с платено обучение). Изводите ги оставям на вас. Като преподавател и изпитващ го казвам! Във всеки випуск има едни 10-20%, които са влезни я с преписване, я на късмет. За жалост те повличат и останалите след себе си с високомерното си поведение. Липсват им основни знания и при завършване. И това го доказваме с колегите на конкурсите за специализация, които провеждаме. На конкурси за специалиция могат да се явят ВСИЧКИ, КОИТО ИМАТ МАГИСТЪР-Медицина без значение от университета , СТИГА да ЗНАЯТ И МОГАТ, а не да са ни впечатлявали с незнание години наред, работейки като болногледачи с цел да ги зачислим после за специализация. И друго да кажа. До момента НЯМА кандидат от ТрУ, който да не се е представил безупречно и да не сме го взели за специализант за сметка на студенти от други университети, включително и нашия. По мое впечатление от конкурсите, хора завършили МУ-Варна се представят наистина най-зле. Разбира се всичко е строго индивидуално. Произвели сме през годините 22 лекари със специалност в нашето отделение и 9 от тях са с магистърска диплома от ТрУ(точно колкото са и нашите кандидати били от там). Двама имахме от Плевен, 5 от МУ-София, 3 от СУ, 3 от Пловдив и нито един от Варна. Интересен факт е, че най-много кандидати през годините сме имали именно от МУ-Варна(на един конкурс се явиха 68 лекари от там) и София, а най-малко от Стара Загора. От тук си правя извода, че нивото е високо в ТрУ! Освен това много от нашите преподаватели преподават и там. Например бившият помощник-декан на ТрУ и настоящ шеф на катедра при нас - Проф. д-р Николай Лазаров (, , церберът за много студенти от МУ-София по анатомия, поради факта, че държи да се учи ), Проф. д-р Сурчев, Проф. Калинова, основателят на катедра анатомия в стара загора - Проф. д-р Чучков (той е към СУ понастоящем) и т. н... Мога и още да изреждам и то всички са хора, държащи да се чете и знае. Там все още имат СТОП тестове по всички дисциплини като условие за преминаване към теоретичен изпит е взимането им с резултат поне 80%, както си е по правило! Това го знам от колеги-преподаватели! Ние не правим стоп тестове, защото ако ги въведем просто няма да смогнем с поправки и ликвидации. Освен това от преподавателски среди знам, че в ТрУ завършват едва около 1/3 от първоначално приетите държавна поръчка - ситото е както си трябва. И то огромна част от тях отиват по чужбина. Като лекар и в Берн смея да твърдя, че там дипломата от ТрУ е златна. Не съм чул и да има лекар, дипломиран от Стара Загора, който да не успее да се зачисли за специализация, а това понастоящем си е доста трудно без знания, а при липсата на такива (което към момента се наблюдава) е трудно без връзки.
Специалността си няма да спомена, защото оплюх съвсем заслужено студенти, на които преподавам, а не искам това да рефлектира върху позицията ми. Само ще кажа, че е доста желана моята специалност. При избора на университет ви съветвам да е в града, в който ви е най-удобно. Където и да завършите, ако придобиете знания и умения, каквито всеки от българските МФ дава, ще се зачислите за специализация и ще станете прекрасен специалист. И отново държа да отбележа е, че на ТрУ и Плевен с лошо око гледат кандидат-студенти и студенти, и съответно тяхното мнение почива на клюки и е много далечно от това на клиницистите и мой съвет към вас е да не го взимате впредвид при избора си на университет.

10.   Не уча в ТрУ, а в МУ-София. Но една приятелка отиде да учи там, защото на някакво събитие на студенти беше разбрала, че в някои държави признават само от ТрУ дипломата без да държат приравнителни тестове и т. н... Искам да ви кажа, че на това, за което аз имам 6 по Биология на семестриалния , тя с 300 зора докара 3 там и то на ликвидация, а знае много повече от мен.

11.   Много жалко за жертвите на подобни университети, дано от оня свят да ви оценят.

13.   Където и да запишете Медицина, ако не ви идва от вътре или не четете, от Вас няма да стане качествен кадър. Както и обратното - където и да запишете, ако Ви идва от вътре, четете и се развивате, ще станете брилянтен лекар. Признавам си, аз бях със страшно самочувствие и пренебрежително отношение към колеги от други университети освен от медицинския в София, където завърших и аз. Но като завърших, нещата се промениха. Обиколих цяла България, Турция и Германия, от последната ме пратиха при д-р Джелебов в Стара Загора, който прочетох, че е бивш възпитаник на ТрУ, и ме спаси от ослепяване!!! Освен това от 14-годишен ми се появи възел в дясната аксила, който непрестанно гноеше, увеличаваше се, пукаше се, появиха ми се още много такива и в ингвиналните гънки, и в крайна сметка отново след 9-годишно лутане , никъде в големите градове на България не можаха да ми кажат дори какво ми има, та трябваше да мина през Турция където да ме препратят в Стара Загора при екипа на Проф. Христакиева, която ме излекува успешно! Аз специализирам педиатрия в момента, и в тази специалност голяма част от светилата са именно от ТрУ. Д-р Маринов - един от безкрайно малкото и най-добрият в цяла България детски кардиолог, спасил хиляди деца, е от Стара Загора и е възпитаник на ТрУ, работи при нас и в още 4 софийски болници! Ами д-р Адил Кадъм, лека й пръст, един прекрасен мой учител и педиатър без сбъркана диагноза - тя също беше възпитаник на Стара Загора!!! На един конгрес по детска съдова хирургия разбрах, че първото възстановяване в България на прясно откъснат крайник, е направено в Стара Загора. Тези, които са извършили операцията също са възпитаници на ТрУ, което видях в публичните им CVта. Шефът на съдова хирургия на ВМА-София е от ТрУ. Ами в Токуда ако знаете колко много от ТрУ и МУ-Пн има... Сръбските деца, които катастрофираха на магистралата ги излекуваха възпитаници на ТрУ в Стара Загора. Награда от БЛС за млади и качествени кадри, , Ти си нашето бъдеще ", всяка година се дават основно на хора от ТрУ. Мога да си пиша да утре.... Действително лошото мнение за даден университет се дължи на клюките от СТУДЕНТИТЕ и КАНДИДАТ-СТУДЕНТИТЕ, а не от клиницистите, както е описано по-горе. Нормално е ТрУ да е с по-ниска акредитационна оценка. Първо, не е отделен МУ. Второ, Стара Загора е малък град. А пък ниският бал се обяснява с тежестта на кандидатстудентския изпит. Все пак, който е кандидатствал там, е забелязал, че изпитът покрива най-много материал и университетът не прави компромис с качеството, както всички други, които непрестанно подбиват нивото. Та лошите приказки за ТрУ се дължат на избиването на селски комплекси при приемането. И ви уверявам, че макар високото си самочувствие, Дарислав, Видин Кирков и други подобни екземпляри в тикток, насаждащи лошо мнение за други университети, първо не познават никой завършил от друг университет, че да сравняват, и второ - били сме състуденти и ви уверявам, че те не знаеха елементарни неща на изпити, хич не ги слушайте как се изхвърлят. Единият знае само да слага абокати и да интубира (първото е сестринска манипулация), и нищо друго, а вторият - свърши във ФОЗ и специализира мед. етика. По отношение на последния коментар, написан с цел заяждане и обида към колеги, ще добавя, че този, който го е писал си личи, че има сериозен проблем с изказа, което обикновено е резултат от нечетенето на книги, а за учебници и статии да не говорим. Изречението му може да се тълкува по 2 начина - първият е в подкрепа на възпитаниците , като се има предвид , че като възпитаници(жертви) на даден университет, предвид лошото мнение за него, трудът им няма да бъде оценен от другите им колеги на този свят. Другото тълкуване, което именно авторът е опитал да насади е, че възпитаниците имат много жертви пациенти. Разбира се, това не е така и не зависи от университета. Наскоро мои колеги от МУ-София унищожиха бъбреците на здраво дете с грешно назначена терапия и какво като имат 6 от МУ? Детето е на хемодиализа вече. Темата е стара, няма да е в полза на автора, но се надявам да помогне на друг. Съвет - кандидатствайте навсякъде! Навсякъде ако сте ученолюбиви, ще получите качествено обучение и диплома, призната в Европа. А ако не ви хареса даден университет, винаги може да го смените без да плащате при успех 4, 50. Важен е крайният резултат, който зависи от самите вас!!! Навсякъде, специално в София, ще си намерите работа като лекар, независимо къде сте завършили и с каква оценка. Обръщам се и към колегите от ТрУ в този форум - не се обаждайте! Колкото може да обясните на прост човек, че лекарите не са убийци, могат да лекуват и заслужават достойно заплащане , за разлика от дюнерджиите, толкова можете да убедите и студент от МУ, че в сравнение с вас нищо не знае, който неоспорим факт се доказва след като започнете работа!

14.   Медицината иска здраво учене и много лична мотивация, а преди всичко е призвание. Така че няма значение от университета, всичките са зле.

15.   Не знам какво е качеството на обучението в Тракийския в сравнение с останалите медицински университети, но аз пък съм АГ-специалист и една не малка част от най-добрите ми колеги знам, че са възпитаници именно на този университет. Иначе от Варна, Пловдив и МУ-СОФИЯ също познавам много добри колеги, но и абсолютни некадърници. Така че всичко е до човек... А обидите към възпитаници на Тракийския, които са дадени по-нагоре просто не може да са писани от лекар. Най-вероятно са от кандидат-студент или студент с 5 невзети изпита от първи курс, защото ние лекарите още след първата година на нашето обучение, като каймака на обществото, сме наясно, че Медицината не е химия и биология, а куп други неща. Аз примерно имах в групата един колега, който беше платено, втори курс мина държавна поръчка и накрая завърши с титлата, , златен хипократ". И стана перфектен гръден хирург! Даже отскоро е и завеждащ отделение, а е едва на 32. Така че където и да учиш ще вземеш диплома рано или късно без абсолютно никакво значение с 3 или 6, която ще ти се признава в ЕС и куп други страни. От теб обаче си зависи дали ще станеш лекар по призвание или един най-обикновен прост занаятчия.

16.   Стара загора стар университет с традиция и престиж. Достойни и много добри преподаватели. С европейско ниво. чесни в оценяването. на студента. с добри практики.