Споделена история от Образование

ВТУ или СУ
Здравейте, пиша за първи път в сайта, искам да чуя мнението ви за двата университета- ВТУ и Софийски. Предстои ми кандидатстване за висше учебно заведение и имам сериозни колебания. Първо бях решил обучението ми да продължи във Велико Търново, но след като излязоха резултатите от матурите- останах приятно изненадан и мисля, че имам сериозни шансове и за СУ. Желая да уча " Журналистика" като специалност, а СУ предлага точно тази специалност и след няколко прочетени обобщения разбрах, че това е най- подходящото място за това. София предлага и много възможности след завършване на образованието, което още повече ме тегли натам. Искам да чуя мнението ви, по възможност, за двата университета, какво е състоянието им в момента, как стои въпросът с общежитията и до каква степен на трудност се влиза с тях. Всеки коментар ще ми е от полза, благодаря предварително.

Коментари

2.   ВТУ? Ти бъзикаш ли се? Още малко ще кажеш Свободния във Варна.

3.   Определено СУ!

4.   Здравей!

Препоръчвам ти СУ пред ВТУ, защото в СУ все още има добри преподаватели и материалната база е добра.В СУ и София разбира се можеш да срещнеш интересни хора; да участваш в различни събития и т.н.

За кандидастване за общежитие се използва бала, който си използвала при влизане в специалността. Документите за кандидатстване могат да се подадат в СУ ПСБО, което се намира при блок 42, Студентски град или по електронен път на сайта на СУ ПСБО(можеш да го намериш в google).

Необходимите документи са акт за раждане, уверение от психодиспансер (ако още се иска), снимка във формат за документи. Попълва се заявление, което може да бъде семейно или несемейно. Тоест ако вие сте женен/на и искате да живеете заедно с вашият съпруг/а, избирате семейно заявление. Ако сте сте несемеен студент избирате несемейно заявление и т.н. Може да живеете заедно с някой приятел/ка. Например аз в продължение на 4 години живях с един приятел от гимназията.

В Студентски град има блокове, чиито стаи са ремонтирани и изглеждат много добре, но също така има стаи, които са в лошо състояние.

А и още нещо искам да ти кажа, че сметките, които плащат студентите са много измислени. Аз плащах 0.01 стотинка за вода, а другарчето ми 10 лв. Плащахме за ток 30 лева, при положение, че използвахме ток само за осветление; зареждане на лаптоп и телефон и от време на време пускахме котлон за готвене.

Имай наум, че София е скъп град. Цената на един билет за градския транспорт и метро е 1.60 лв, но можеш да си извадиш карта за транспорт, която ще ти струва около 23 лева на месец. Цените на стоките във Фантастико са високи. Цената на едно меню в студентски стол е в порядъка 1.50 - 4 лева (храната е пълен боклук) и т.н.

Аз завърших миналата година СУ (магистър) и съм минал през всичко гореописано. От университета съм доволен, но от ПСБО не. Ако имаш възможност да работиш по време на следването - действай! Аз учих трудна специалност и нямах никаква възможност да работя.

Желая ти успех!

5.   ТВУ

6.   Бягай далеч от ВТУ !!!
Освен, ако нямаш излишни пари за харчене ...

7.   Пиша като студентка точно по "Журналистика" в СУ, последна година съм. :)

СУ е университет с традиции, с преподаватели, които са се доказали през годините, НО никъде положението не е розово, няма как да очакваш, че след като са те приели евентуално в СУ, все едно ще завършиш Оксфорд или Харвард. Навсякъде ги има доцентите и професорите, които не идват на лекции, които искат да си купиш от техните скъпи помагала и т.н. Въпросът е, че всеки работодател гледа в пъти по-добре на факта, че си завършил СУ, а не някой провинциален или частен университет. Все още навсякъде битува схващането, че СУ е най-добрият университет в България, затова според мен се насочи към него.

Имам приятели и познати, които учат във ВТУ - ами не си струва, освен ако не желаеш да учиш "Психология". Философският факултет и факултетът по Изобразително изкуство във ВТУ са наистина развити и си заслужават. Всички останали специалности като ниво на обучение и рейтинг в рейтинговата система на МОН са доста по-зле. Но дори там ще успееш да усвоиш журналистическия занаят, ако си достатъчно сериозен или отговорен. Въпросът понякога опира до човек, не до учебно заведение. Не всеки има възможността да си позволи да учи в София, затова доста деца с по-ограничени възможности кандидатстват и впоследствие учат в тези провинциални университети.

Другото, което искам да ти кажа - София е най-големият български град и като такъв е градът с най-много изкушения - алкохол, нощни заведения, запознанства и още куп други примамливи неща, да не изброявам. :) Да, тези неща са приятни, всеки млад човек е опитвал от тях, но те предупреждавам - в тях се крие огромен риск да опропастиш следването си. Ако мислиш да учиш в София само за да излизаш по нощни клубове, барове и дискотеки, просто няма смисъл. Ела тук, за да се възползваш наистина от възможностите, които големият град предлага - стажове, практика, високоплатени работни места.

Успех при кандидатстването!

ИВАНА, студент във ФЖМК СУ