Споделена история от Образование

Английски език и методика ПУ
Здравейте!
Завърших бакалавърската си степен наскоро, която е свързана с английски език, но нямам придобита педагогика, а искам да стана учител по английски. Искам да работя в държавно училище и ми трябва педагогика. Прегледах магистърските програми в ПУ и ми хареса една - Английски език и методика. Въпросът ми е някой, който в момента учи или е учил тази специалност дали може да отговори на въпросите ми? А, именно:
1. Харесва ли ви?
2. Полезна ли е за бъдещи учители?
3. След като е задочно, колко пъти в седмицата и кога са лекциите?
Благодаря!

Коментари

1.   Дали е полезна незнам, но с тази специалност ще можеш да преподаваш, ако имаш желание.
Все пак имаш и други опции, които са по-атрактивни, като заплащане. Така, че можеш да почнеш, като учител ако обичаш да преподаваш освен, ако не се намери някой връзкар.

2.   А защо не са ти дали педагогическа правоспособност, каква специалност си завършила? За магистърската специалност, която си избрала нямам наблюдения, звучи добре, би могла да прочетеш анотация към дисциплината - за всички има. Проучи и дали със сигурност ще станеш педагог след като я завършиш.

Като друг вариант пред теб виждам програмата на Заедно в час за млади хора, които са завършили бакалавърското си образование /може и не педагогическо/, мотивирани да бъдат учители и да дават най-доброто от себе си. Като цяло ценностите, които проповядват звучат доста добре и мисля, че дори възнаграждението, което предлагат е по-добро от това на държавните служители. Заслужава си да проучиш и това. Успех! :)

3.   От автора:
Завършила съм Лингвистика с два езика(Английски и немски). По диплома се водя филолог, филолог преводач. Учим едно и също с Английската филология, но защо не получаваме педагогическа правоспособност.... не мога да кажа. В момента работя като преподавател по английски и много ми харесва, но искам да се ориентирам към държавно училище. Не ми харесва да работя по тези частни училища. С моето образование мога да работя като преводач, но това не става за основен доход. Просто в днешно време това да си преводач значи, че трябва да работиш по цели нощи за жълти стотинки, а и не ме влече. Аз и сега мога да преподавам в държавно училище, но се оказа, че има уловка. Тези, които нямат педагогическа правоспособност им изплащат 85% от заплатата, а не 100% както на тези завършили методика/педагогика. Затова се насочих към тази магистратура. Прочетох всичко възможно като информация дадена от университета, но ми се искаше някой "вътрешен" човек, ако може да даде мнение. Наясно съм, че с два езика мога да работя много неща, но държавната работа си е друго нещо, а и истински ми харесва да съм учителка.

4.   Не, не ми хареса.
Учат се много излишни предмети и много малко английски език и педагогика. Методиките на преподаване и изпитване са отдавна остарели. Изпитите често са много тежки, и то точно по най-ненужните за преподаването на английски език предмети.
Завършва се прекалено късно - много след лятото, когато реално може да се кандидатства за отворените позиции.
Бих препоръчал някой друг университет - с онлайн обучение или Софийски Университет - с по-кратки програми и по-добри методики на преподаване и изпитване.