Споделена история от Образование

Фармацевт или парамедик???
Здравейте
Фармацевт или парамедик?

Коментари

1.   Фармацевт - добра заплата, статично работно място на сухо и топло, по - малък риск от предаване на болести при работа с пациентите ( клиентите ), работа с универсални и еднотипни документи, които рано или късно се научават, сигурна реализация дори и в малки населени места. Минусите са работата с пари и материалната отговорност ( примерно : вместо две кутии с лекарства, даваш трета ). Трудностите са познаването на хиляди лекарства и боравене с наименованията, за което в крайна сметка се учи. Успешната реализация е свързана и с ученето на магистърска степен.

2.   Ако сравняваме двете професии в отношение функция и блойка:

- Фармацията има доста кадри
- Парамедицината има недостиг на кадри

- Фармацевтите са важни за поддръжката на здравето, в накои от случаите според това каква е аптеката могат да се занимават с пакетиране на специални кутии с предписани медикаменти за лечение за индивидуални (регистрирани) пациенти, предостовяйки тези специално подготвени за пациентите кутиш за използване. Може във кутията да има определени хапчета за определени дни, както и други по вид или блой харчета за други дни. Клиента тогава трябва само да брои датите и дните и да взима медикаментите които са вече приготвени и подредени от фармацевта по предписание за консумация. Фармацевтите се занимават и с предоставяне на други не-процесирани от фармацията медикаменти продавани директно в опаковка (такива са й повечето аптеки във страната и в повечето случаи не се налага процесиране за регистрирани, индивидуални клиенти). При продажба на медикаменти на клиента, фармацевтите обикновено дават съвети или насоки на клиента как или в какво количество и през какъв интервал да използват медикаментите.
- Парамедиците често спасяват живот директно на място когато човек е много лошо състоянии, или е на косъм от смъртта или се води умрял поради например спиране на сърцето. Високо тренирани са да оказват спешна медицинска помощ и да използват медикаменти ограничени до спешни отделения и болници. Често използват оборудване за поддръжка на живота, или като във фрапантни случаи използват и такова за потенциално съживяване на човек в случай че човек умре пред тях, или вече е умрял докато са пътували към него.

И двете професии са благородни. Има недостиг на медицински сестри, лекари, хирурзи и какво ли още. Този недостиг е навсякъде по света.

Писах от телефон, обаче включвам и линк. Това е линк към списъци със видове медицински специалности за всеки който чете темата ако има интерес и реши да се преквалифицира или да развие в дадена сфера.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Списък_на_медицински_специалности

3.   Парамедик се става с 18 месечен курс, но към момента с този курс не може да се работи в Бърза помощ заради законови неуредици. За да си парамедик, трябва да си поне фелдшер. Ако ще го работиш в България, не си заслужава, защото ще се занимаваш с цигани, алкохолици, побойници и всякакви. Иначе ако го комбинираш с чужд език, е по-добрия вариант, защото само с курс за парамедик плюс B2 съответния език, можеш да избягаш, да взимаш добра заплата и да живееш, вместо само да оцеляваш в България.

Ако все пак си решил да не живееш, а само да оцеляваш, само и само да си в България, по-добре фармацевт. Заплатите и в двете специалности са една идея по-високи от средното, но това съвсем не означава, че ще живееш нормално. Просто ще мизерстваш малко по-малко от средностатистическя българин. Е, ако не искаш семейство и ако имаш собствено жилище, може и да живееш почти нормално.

4.   Здравей!
Определено фармацията е за предпочитане. Ако учиш за магистър-фармацевт имаш голям избор за реализация. Можеш да работиш в лаборатория, в аптека, във фармацевтична фирма, в сферата на Токсикологията и т. н. Ако не се задоволяваш със заплатата от 2000 лв., спокойно можеш да отвориш своя собствена аптека.
Учи се доста и отговорността, разбира се, е много голяма.
Успех! :)

5.   "Ако не се задоволяваш със заплатата от 2000 лв., спокойно можеш да отвориш своя собствена аптека"

Хахаха това ми оправи деня. Как го каза, все едно отиваш до магазина да си купиш хляб.

Между другото не съм в бранша, но като поогледах в обявите, масово заплатите, които предлагат за фармацевти са 1500-1700 бруто или 1200-1300 лв чисто. Ако това са реалните заплати, не знам кое му е добре платеното.

6.   Номер 5: Предполагам сте гледали за помощник-фармацевт.

7.   Разбира се, че фармацевт-пълно е с работа, можеш да почнеш от първия ден, когато се дипломираш. Управител в Марешки-1700 лв чиста заплата в Пловдив, фармацевт-1500 лв, имат и бонуси за приоритетни, по другите вериги се дават даже по-големи заплати, има възможности и за търговец. Колегата 5, не знам какво му е смешното, в един град като Пазарджик заплатите са 600-700 ле масово.

8.   Божеее, до къде сме я докарали - да смятаме 1500 лв за многото пари. Не е упрек, а просто ми е мъчно в какво се превърна тази страна. Това е тъжното - масово заплати 600-800 лв. Точно за това дадох съвет - парамедик плюс език и в чужбина. Ако някой си мисли, че с 1500 лв ще живее нормално, дълбоко се лъже. Освен ако не е решил да живее сам доживот в наследствено жилище. Иначе само квартирата ти е почти половината заплата, а за деца да не говорим.

В Германия такива взимат по 2-3 000 евро чисто, а вие се радвате на 750. Вярно, че наемите са 500-1000 евро, но останалото ти е на същата цена. В Германия дори след наема оставаш с 2000 евро за живеене, а в България дори в собствено жилище ще имаш 750 при същите цени, според обявите дори 600-650. Уточнявам за въпроса по-горе за магистър-фармацевт гледах.

9.   Фармацевт. Особено с последните истории с пандемията си е направи златна професия.

10.   8 ами така е, аз съм мед. сестра със заплата 800лв, 1500 са някаква мечта даже... Не всички работят за голяма заплата... За децата, имаме две и не им липсва нищо... Все пак от двама родители се гледат, а не е едната заплата. Ако не се плаща квартира е добре...

11.   10, това е тъжното - че накараха хората да приемат за нормално образован човек да работи за 400 евро и да смятат по-малко мизерните заплати за огромни. Сестрите между другото са най-потърпевши, защото с тях гаврата е най-голяма, а точно това са хората, които заслужават и опират пешкира. Много хора в България дори си нямат представа какво е нормален стандарт на живот и си мислят, че живеят нормално.

Преди време бях гледал как пускат една птичка от клетката на свобода. Само че тя толкова дълго време е била в клетка, че като и отвориш вратичката, тя не се сеща, че просто може да излезе и да е свободна. Синдром на сварената жаба. Ако един човек бавно го караш да прави все повече и повече компромиси, той след всеки компромис свиква и започва да приема новото състояние за нормално. Когато това се повтори хиляди пъти, стифа да е достатъчно бавно и да му се дава време да свикне, той колкото и да се мъчи, няма да си дава сметка, че се мъчи и ще го приема за нормално. Може да примира вече, обаче все още си смята, че "е добре".