Споделена история от Образование

Ужас! Не се класирах!
Здравейте! Ужасно съм притеснена, защото днес видях, че не съм приета в спец. Право в СУ на Първо класиране. Исках само Право и бях записала като следващи желания-Международни отношение, Политология и Философия. Е, класирах се за Философия! Не ми стигна балът за Право само за 0, 25 стотни. Не знам какво да правя! Да подам ли документи за Второ класиране или да се записвам във Философията. Объркана съм! Не го очаквах, че няма да се класирам! Не знам как да постъпя, повярвайте ми..

Коментари

1.   Аз сега ще ти кажа какво да правиш. Недей да записваш нищо. Намери си гадже,не е нужно да го обичаш важното е да има дебела пачка в джоба. С ученето ще си пропилееш младостта. Аз не учих, и не съжалявам. Омъжих се на 20. Миналата година. Сега съпругът ми има пари аз харча без да работя и всичко е перфектно. Моята най-добра приятелка в момента учи. Тъжна картинка. Първо парите не достигат за всички нужди. Едвам свързва двата края. Защото програмата на нас двете с нея е следната: сутрин кафенце и клюки. На обяд фитнесче, вечер в дискотеката. И просто няма място за висше. Така че помисли си добре с тази грешка да учиш висше. Успех и надявам се да съм ти помогнала с коментара си.

2.   И за какво ще ти е тази философия ? Действай си за правото.

3.   Не знаеш какъв късмет си извадила, че не са те приели, повярвай
Ж21, уча право

4.   Да,подай заявление за 2 класиране

5.   Според мен отиди на второ класиране за Право. Недей учи нещо, което не искаш! Ако трябва прескочи една година по-добре, отколкото после цял живот да съжаляваш!

6.   Най-вероятно ще се класираш, на 2 или на 3 класиране. Има много, които се отказват от правото и искат МО примерно, така че смело отивай на 2 класиране. Дори и да не се класираш, ще знаеш че си опитала. Важно е да знаеш, че не си губиш мястото, ако не мръднеш нагоре.

7.   Философия - какво ще правиш с нея ?

Само , за да имаш диплома , или ?

Мислила ли си , къде ще се реализираш ?

За други университети огледала ли си се . Помня ,че някъде приемаха след 3то класиране по документи миналата година

8.   Подавай за второ. И престанете с това Ужас. Няма как всички да се класират, в живота има много пътища. Право звучи помпозно, но ще се приземиш един ден, като видиш какви са заплатите. Мои познат след право, завърши информатика и днес работи, като програмист.

9.   Минималният бал за момичета за право в СУ е 23.33 тоест твоят бал трябва да е 23.08; което е много високо. Не предполагах, че минималният бал за момичета ще е толкова висок. Аз съм момче с бал 22.81 и съм приет право в СУ, но минималният бал при нас е 22.41 Аз обаче не се записах, пуснах правото просто да се пробвам, защото тази година се влиза с оценката ДЗИ по БЕЛ и средния успех от дипломата. Така че аз ще освободя едно свободно място за момче на второ класиране, но се съмнявам да има много хора като мен, които няма да се запишат. Но нищо не ти пречи да опиташ на второ класиране, но за да ти се запази мястото в тази специалност, в която си приета сега, трябва да отидеш до университета с дипломата ( не съм сигурен, виж на сайта на СУ), но мисля че си пропуснала срока. Философията не е много перспективна специалност, но пък при правото ако нямаш пари и връзки също е трудно. Така че ако нямаш подсигурена реализация от някого, не съжалявай, че не си приета. От достоверен източник знам, че цялата система е нещо страшно. Пък и право има и в други университети, но не знам дали си кандидатствала другаде. Винаги има и втори шанс, догодина може би ще върнат КСИ. Не си в 7 клас, където два изпита ти определят в коя гимназия ще учиш и нямаш право да се явиш пак.

10.   Естествено, че ще пробваш за второ класиране. Има и трето в повечето случаи.

11.   До номер 9 - Бихте ли ми обяснили как при максимален бал 30, 23 е много висок бал?

12.   Ти поне си класирана за нещо. :( Аз от 9 специалности не се класирах никъде и пред мен чакат много хора. Сега съжалявам, че не записах още желания и че сигурно изобщо няма да уча в СУ. Депозирай диплома и се пускай на Второ класиране. В крайна сметка нищо не губиш.
Номер 9 - поздравления, но защо го правите това "да се пробвате"? Заради такива като вас, които не знаят какво искат и само заемат места, истински мотивираните хора да учим тези специалности се чудим какво да правим като не сме класирани...

13.   ДО 11:
Не съм номер 9, но ти отговарям... Максималният бал е 24!

14.   На всеки може да му случи такава неприятна ситуация!

Първо се успокой от цялата от тази ситуация и се опитай да преосмилиш всичко какво си прежиявяла досега. Виж къде си допуснала грешки: подаване на документи, срокове, оценки и най-важното къде си допуснала грешки на изпита/тите. Много често човек не забелязва дребните грешки и накрая се получават големи неприятности и тъй.

В последните няколко години станаха прекалено много правистите. Просто казано пазарът на труда просто не се нуждае от толкова много юристи.

Един мой приятел много искаше да учи Право, но съвсем малко не му стигна бала да се класира и накрая влезна в специалност История. Завърши Историята с пълно отличие и сега работи като учител по История. Казвал ми, че чувства доволен от постигнатото и изобщо не съжалява за Правото.

И накрая искам да ти кажа, че нищо не си изгубила от цялата тази ситуация. Просто си подреди мислите; виж къде са ти грешките и следващият път, когато кандидатстваш, ще се справиш много по-добре.

Успех и бъди здрава!

15.   11, не се изказвай неподготвен, излагаш се. 24 е максималният бал

16.   До номер 11. Максималвият бал за правото е 24. Първо се информирайте, после пишете нападателни коментари. Ама българите сте такива всички- не мислите много с главите си. А сега ще ви обясня как се образува балът- 3 Х оценаката от ДЗИ по БЕЛ средният успех от дипломата. Сега като имате формулата, бихте ли ми обяснили как максималният бал става 30? Междудругото минималният бал за момчета на второ класиране падна до 21. 71, което вече си е ниско.

17.   Номер 12- много добре знам какво искам, още в 7 клас бях се насочил къде да уча, а в началото на 11 клас знаех вече и специалността. Не виждам проблем в това, че " съм се пробвал", тъй като не се записах и освободих място за " бъдещ юрист" на второ класиране. Не знам колко си мотивирана да учиш, щом си написала 9 специалности и съжаляваш, че не си написала още :) Пък не разбирам този стремеж като сте решили да учите право обезателно да е в СУ. Точно за тази специалност не е важно къде и с каква оценка си завършил, важно е да имаш връзки или поне пари. От нашия клас само едно момиче ще учи право в ПУ, но майката е прокурорка и има сигурна реализация. Лично познавам " прокурор", който психически не е добре, а пък и интелектуалното му ниво също е ниско. Ама майката е бивша съдийка. Знам как преди години подкупили друг прокурор по някакво дело и той взел, че оставил делото на този, който въобще не трябва да е там и понеже той си е некадърен( на него не е нужно да плащаш) делото не е издържало в съда. Отклоних се, но това го разказах в подкрепа на тезата ми, че " правото не е за всеки". Не че е невъзможно и сам да успееш, но е малко вероятно, особено първите години, по- скоро в началото ще си помощник в някоя кантора- да си момче или момиче за всичко със заплата, с която да свързваш двата края.

18.   Авторката съм: Приеха ме в спец. "Право" на второ класиране :)

19.   Към авторкат: Макар че е изминала вече година, откакто сте приета в специалност " право ", честито от мен. Това е победа, и то - голяма. Само напред! И успешна реализация като правист!