Споделена история от Образование

Английски език
Здравейте. Пиша ви с цел получаване на информация и споделяне на опит и впечатления. Искам да изкарам сертификати за владеене на английски език. С образование съм и професията ми дава възможност да работя във Великобритания, република Ирландия, Малта, както и други европейски страни, които макар и не англоговорящи, позволяват работа с английски език. Още от началното училище го изучавам. След това учих и в паралелка с разширено изучаване. По време на следването си, както и сега продължавам да чета почти изцяло английски учебници. Често комуникирам с чужденци и се справям без проблем с разговорната реч. Наясно съм с терминологията в своята специалност. Често съм решавал разни тестове, които ме оценяват на ниво С1. Но нямам никакви изкарани сертификати. Искам да изкарам сертификат за ниво С2. Т. е. ще ми бъде необходимо не просто да се явя на изпит, а още доста време да почета и практикувам сериозно в наистина доказано добра школа. Дори не съм се засилил да се изхвърлям, защото може да се окаже, че и нивото не ми е чак толкова високо, колкото аз си мисля. Наистина имам голямо желание да уча. Не само заради професията ми и възможността за работа, а и заради самия език. Просто ми е приятно да го правя. Моля за помощ. Кое е мястото в България, което издава международно признати сертификати? Коя е школата, където мога да се подготвя наистина добре? Намирам се в София.

Коментари

1.   Смятам, че Училищата Европа ще те подготвят добре за Кеймбридж сертификатите.

2.   Съвсем откровено, сертификата не знам каква работа би ти вършил освен ако не е някакво административно изискване? Като казвам административно изискване, имам в предвид на пример кандидатстване в Университет или Колеж, където е норма да искат вид преминат тест удостоверяващ достатъчно владеене за да се преминават модулите.

За интервюта дори не биха те питали за такъв сертификат. Всъщност, дори в повечето случаи е супер рядко да изискват и дипломи. Не че не се прави разбира е, обаче е рядко.

На интервюта ако идеш, очи в очи или на видео, по телефон, ще те съдят по умение за директна комуникация а не каква оценка ти е писана. Няма да те съдят подсъзнателно само ако имаш disability и обърнеш това във съзнателна конфронтация където един вид казваш 'аз имам недъг и съм защитен законово', и където ако си с недъг взимат под внимание при наемането потенциално на база 'равенство и разнообразие'.

Ако смяташ че сертификат ще ти вдигне самочувствието и че критично някой ще ти оцени уменията и ще ти даде конструирана критика над слобости върху които да поработиш, чудесно. Иначе няма смисъл.

В смисъл че хартията е хартия. Знанието и умението е важно, точно както при специализирани дисциплини или професии. И не само.. аз имам шофьорска книжка извадена преди много години. От както я взех после не седнах зад волана. Теорията и практиката се стопиха като неизползван мускул. Това че имам книжка (хартията) де факто не ме прави щофьор. Административно - да, практически - не. Ако седна зад волан ще съм опасен за обществото и себе си. Седователно, трябва ми практика. Същото е и с английския език. Тренирай си мускула. Ще видиш и че английският във Великобритания, Ирляндия и където й да е не е това които си мислиш че е, защото във училище се учи 'правилният' език който се говори по новините. На улицата е друго.

3.   IELTS е международно признат сертификат. Изкарва се след изпит, който мисля че се провеждаше в британското посолство. Ако не се бъркам сертификатът е валиден 2 години и показва ниво на четене, писане, слушане и говорене

4.   Училища "Европа" на национално ниво, но в големите градове има и други по-хубави възможности.

Най - доброто място в България послед мен е Британски съвет , със седалище в София - https://www.britishcouncil.bg/exam

Сертификатите се делят на видове като за твоята цел, най-удачният вариант е IELTS. Други по известни са TOEFL и Cambridge

6.   Ти въобще не си неясно, че никой не ти иска сертификат за език. Мой познат на топ мениджърска позиция, дори не му поискаха дипломата, важен беше опитът му. За езика никой не го е питал, за сертификат също. Езика му беше на добро ниво, но в никакъв случай с1. А с2, въобще не ти трябва, това ниво е за преподаватели и дори хора с роден език и образовани, могат да не го изкарат. Щом искаш работа, кандидатствах он лайн, предложи и възможност за няколко дни, проба на работа. Не стоят нещата, както си го представяш. Има и посредници, които търсят работа за такива с висока квалификация.

7.   Има и мегдународни сертификати като Тойфел, Кеймбридж сертификейт и пр. Потърси къде се провеждат и просто мини един такъв тест. Мисля, че в Британския културен център се провеждат, в ъв Фондация СВ. СВ кИРИЛ и Методий и пр

8.   Сертификати се издават от много школи.

Аз ти препоръчвам да отидеш да си направиш определителен тест в Британски съвет, там ще разбереш кое ниво си точно и ще ти предложат варианти. Имат курсове, които подготвят специфично за даден изпит, като минавате през различните модули и помагат освен за знания и за изграждане на стратегия.

Аз ти препоръчвам, ако нивото ти е подобаващо, да се явиш на CPE. което е C2 сертификатът на Кеймбридж. Няма давност и ще може да ти служи за много време.

Други алтернативи са ти Британика, Аво, Дарби... и много други.

Братан.

9.   Можеш да работиш и без сертификат.
Важното е да умееш да комуникираш на Английски.
Процеса е следния пращаш си сиви и го пращаш на бг фирма и след това тази бг фирма ще ти проведе интервю на английски и ако те удобрят ще те предложат на чуждестранен работодател. Чуждестранния работодател може и той да реши да ти проведе интервю, по негова преценка.
Голяма част от кандидатите нямат сертификати а нивото им се определя по време на интервюто.

10.   AVO!!! Препоръчвам горещо! Отлично обучение, CAE, CPE, IELTS сертификати, удобно време за посещение на курсове. Успех!

12.   Не виждам смисъл да искаш сертификат. Аз съм филолог и лингвист /магистър - Английска филология, Лингвистика и превод/, имам доста сертификати и отпреди това. Сега разбрах, че от тях няма смисъл. Наистина, освен ако от работа не ти го искат, но едва ли. Щом знаеш езика и го ползваш - това е най-важното.

13.   Отиди в някоя школа да ти тестват уменията по английски, с интернет, разширено обучение в гимназия и четене до с2 не можеш да стигнеш. Едвам едвам с1 може би, взимала съм сертификати и ти казвам не се взимат само със знаене на език, поне година трябва да те подготвят след като никога не си взимал сертификатите.

14.   Тази тема ми прозвуча като едно голямо фукане за това, авторе, колко добре владееш английски. Ами като толкова си навътре в езика, как така толкова време не разбра кои сертификати вършат работа? И от толкова съвети горе как пък не се отприщи за едно просто "благодаря". Всъщност това съм го забелязал в почти всички теми тук, явно освен от простотия, навсякъде гъмжи и от неблагодарници.