Споделена история от Образование

От инженер до учител?
Здравейте!
Уча за инженер-химик тази година и тъй като искам да имам поне два варианта за реализация в бъдеще, се чудя мога ли евентуално да стана учител по химия след като завърша бакалавър фин органичен синтез в ХТМУ. Чух, че има курсове за следдипломна квалификация, които се предлагат от много университети, но не знам възможно ли е да кандидатствам за тях след като завърша точно тази специалност в точно този университет. Та, въпросът ми е - възможно ли е да придобия такава квалификация предвид условията? Харесвам преподавателската дейност и смятам, че ще си струва да я имам като вариант!

Коментари

1.   Можеш да запишеш магистърска програма "Учител по Химия" в СУ. Ще изучаваш психология, педагогика, методика на обучението по химия, методи за оценяване и др. Накрая ще имаш стаж, където ще трябва да излезнеш да преподаваш пред клас. За целта ще трябва да изпълниш определени изисквания, като например: комуникативни умения, умения за представяне на урока, работа с ученици и тъй. Накрая ще държиш държавен изпит или да напишеш дипломна работа и да я защитиш.

Друг вариант за придобиване на педагогическа правоспобност е чрез следдипломна квалификация. Ще учиш предметите, които споменах горе и накрая ще държиш изпит. Обучението се провежда събота и неделя.

Провери на сайта на СУ Факултет по Химия и Фармация (провери в google) за повече подробности(давам ти само насоки). Със сигурност трябва да има в ХТМУ обучение за учител.

Щом си решил да станеш учител по Химия давай смело. Има голяма нужда от такива хора.

Пожелавам ти успех!

2.   В ХТМУ може да учиш, като съпътсваща (или втора) специалност след втори или трети курс за учител по природни науки. Ходи се на практика в химическия техникум. Ама да ти кажа няма смисъл човек да учи педагогически работи, защото недостига на учители е голям и на практика училищата приемат всеки. Нали имаше даже и такава програма "Заедно в час", по която всеки които имаше желание ходи да преподава. Ако те влече да станеш учител по химия/физика/математика/информатика просто кандидастващ за работата.