Споделена история от Образование

Кандидатстване?
Здравейте, тази година ще съм 8 клас и имам желание след 12 клас за уча за психиатър. Обаче след толкова четене на всякакви неща съвсем се обърках. Та исках да ви задам няколко въпроса на, който надявам се да получа отговор.
1 Къде в България има възможност да се учи, защото за психолог ги има навсякъде, но за психиатър нещата стоят по съвсем различен начин.
2 Трябва ли да кандидатстват медицина, защото четох, че трябва да имам медицинско образование и ако да трябва ли да е нещо конкретно.
Благодаря предварително за отговорите!!! :)

Коментари

1.   За да бъдеш психиатър учиш 6 години медицина специализация 4 или 5 год за психиатър (не съм сигупен колко години е специализацията за психиатрия.За медицина се кандидатства с кск по био и химия,но изпитите са различни за всеки университет.
Кандидат-студент по медицина

2.   Правиш ли разграничение между психолог и психиатър? Ако не разбираш психологът е специалист, който развива теории, прави тестове на различни хора, дава препоръки и др. Или накратко казано психологът е научен работник. Психолозите могат да бъдат преподаватели; да работят в бизнес среди(HR, мениджмънт, коучове) и други места.

Психиатърът лекува хора с психични проблеми и използва методи от медицината. Психиатърът е човек с медицинско образование, който е специализирал Психиатрия. Психиатрите работят предимно в болници психодиспансери и така нататък.

Относно кандидастването, можеш да следваш Психология в СУ, ЮЗУ, ВТУ и други места. Най-добро е обучението в СУ. След като завършиш можеш да продължиш някъде в чужбина да се развиваш.

За да станеш психиатър трябва да си завършил Медицина(Медицинска Академия) и след завършването ще можеш да специализираш Психиатрия.

Каквото и да започнеш да учиш имай предвид, че доста се учи и след като завършиш те очакват доста отговорности.

Сериозно, наистина ли искаш да се занимаваш с това! Аз когато бях на твоите години си нямах абсолютно никаква представа какво да уча, нито дори моите приятели. Изчакай малко и виж някъде към 10 - 11 клас какво наистина искаш да учиш и чак тогава вземи окончателното решение.

3.   Ти самият не знаеш, каква е разликата между психиатър и психолог. Как, така искаш да работиш нещо, което не можеш да различиш? Това са две различни професии!