Споделена история от Образование

Медицински
Здравейте тази година ще съм 10 клас и уча в професионална гимназия, та там не е толкова важно биология и химия, но на мен ми се иска да кандидатствам медицина в бъдеще. След това електронно обучение знанията ми през тази година са равни на 0 и не се оправдавам, но в крайна сметка когато учителя само праща снимки на урока не научаваш нищо. Това важи и за биологията. Можете ли да ми кажете учебници или нещо чрез, което мога да те подготвям лека по лека
Също така, ако знаете какво представляват изпитите по медицина в МУ Пловдив или пък някаде другаде моля споделете. Благодаря предварително за отговорите!

Коментари

1.   Разгледай сайтовете на МУ Пловдив и останали те унивестите - там би трябвало да има информация. Би трябвало да има и конспекти - това са списъци с темите, които трябва да учиш.

2.   Доста трудно се влиза медицина, карай матури или на изпит при кандидатстване и успех.

3.   Не искам да те разочаровам, но обученшето по медицина е 6 години в които не работиш, а някой те издържа. Ако евентуално не се пречупиш от системата и завършиш, те очакват 4 до 6 години специалзация, която ти плащаш и пак те издържат, а ако си намериш държавна, то ще е в нехубавите специалности. Лекар специализант получава 2 минимални заплати след удръжките около 800 лв от 4 до 6 години. Много колеги не работят по специалноста предвид денонощните дежурства, риска от заразяване с хепатит, спин, рентгеново натоварване, бърнаут синдром и много други, които са по рядко срещани

4.   Със сигурност ще ти трябва учител, който да има репутацията, че подготвя успешно кандидат-студенти за медицина, защото конкуренцията е убийствена, а тънкостите са много. Например, учи се всичко дословно, за мен е дразнещо, но е така от пантивека. Всеки университет си има собствени учебници, така че е хубаво, да потърсиш специалист, който да те насочва. Само с четене няма да стане, трябва да се подготвиш за формата на изпита и изискванията, които ще са ясни само на преподавател, който се занимава с подготовка на ученици.

5.   Здравей!

Поразрови се в официалния сайт на университета, наистина това малко или много ще те насочи. А и всеки университет ежегодно издава справочник за кандидат-студента.

В сайтовете има конспекти/теми по биология и химия. И под тях пишат от кои учебници трябва да учиш. По мое време всеки университет си имаше конспект и списък с учебниците от които трябва да учиш под самите конспекти. Макар че темите бяха долу-горе едни и същи за всеки университет, учебниците които подбираха бяха все от различни издателства.

По мое време, в интерес на истината, повечето кандидат-студанти по медицина си пробваха късмета в повече от един университет. Което според мен си е изморително и голямо тичане от изпит на изпит. Не знам сега точно как е. Но според мен най-добрият вариант е да се насочиш към един университет и да се концентрираш само върху техните изиквания и критерии.

И другото което е, можеш да се запишеш на частни уроци по биология и химия, за да те подготвят точно за тези кандидат-студентски изпити. А не просто уроци по химия и биология. Ако нямаш възможност, четеш упорито и си правиш някакъв план за учене.

Също така да не пропусна, преди имаше задачи по Химия. Към момента, да не те излъжа, не знам все още дали ги има на изпита. Тези задачи обикновено ги публикуват в сайтовете на университетите. Можеш да хвърлиш по едно око и на тях.

И като заключение, ако имаш желание и не се предаваш току-тъй, повярвай ми не е трудно да успееш.

*antemortem*

6.   Какви оценки ще имаш в дипломата? Вземи си ако искаш за Пловдив, новите учебници на Просвета и помагала им с тестове, почни уроци, имаш цяло лято на разположение. Химията е лесна ако имаш базови знания, но трябва стабилно учене, някой започват още в 10ти клас, при положение, че знаят базовите неща и имат 6тици в училище. Лично според мен онлайн обучението не беше лошо, ако има желание има и начин, цял свят е пред екрана ти, не може да имаш оправдание. Ако имаш въпроси питай