Споделена история от Образование

Акушерство
Здравейте, тази година ще бъда 12 клас и съм се насочила към специалността ''акушерка''. Бих искала да поискам ваше мнение относно професията, заплащането, трудност, реализация. Някой, който практикува професията - доволни ли са. За обучението също. Ясно ми е, че няма да е лесно, но аз съм свикнала да уча доста. Все пак моля да споделите всичко, което знаете за професията.

Коментари

1.   Професията е хубава, стига да ти харесва. Проблемът е, че емного ниско заплатена в България. Затова пък ако знаеш език, лесно можеш да я работиш в чужбина. Съветът ми е освен това да научиш и немски, за да можеш после да ибягаш. Извинявам се, ако засягам някой патриот, но това е истината. Никой нормален и образован човек не би работил за 600 лв цял живот.

2.   Аз ще бъда трети курс акушерка тази година. За мен специалноста е много интересна и благородна и трябва да ти е призвание, а не да гледаш само парите, защото не всичко е пари в живота!
Номер 2 аз бих работила и за 600 лв в България и не бих емигрирала!

3.   Освен като акушерка, може и като сестра да се работи. В частните болници е добре.

4.   аз бих работила и за 600 лв в България

Ще ми е интересно дали ще си на това мнение, като поработиш 5-10 г. Особено ако и бъдещия ти мъж взима 600-800 лв и имате 2 деца. И ще ми е интересно как ще си посрещате дори най-елемантарните нужди.

6.   Чувала съм че могат да работят и като сестри, но не знам дали все още е възможно. Уж казаха че вдигат заплатите ама не знам точно колко е. Иначе хубава професия

7.   4 мед. сестра съм с описаната заплата, с две деца сме, мъжа ми не взима и той много, е не сме умрели. Нали някой трябва да я работи тази работа, на много места взимат и по-малко хората и пак имат деца. Предпочитам да работя нещо, което харесвам. Много сестри работят на две места, според логиката не и трябвало да има такъв персонал. Тя заплатата минимума е 750 лв чисто, мисля че навсякъде стана такава. Не всеки работи за висока заплата.

8.   Елементарно номер 4 няма да се женя не ми трябват мъже и тн. Ще си живея сама, това е което искам! От номер 2

9.   8, адмирирам намеренията ти, но не всеки е съгласен да мизерства. Пък и е лесно това да го каже човек, който не се е издържал сам. Но когато квартирата ти е 2/3 от заплатата е малко по-различно. Ако са ти осигурили жилище на готово, добре, но не всеки има този късмет.

Глупаво е да водим подобен спор на този етап. Завърши поработи, плащай си всичко сама, вкл. и наем без помощта на рдоителите си и ела пак да говорим. Намеренията са хубаво нещо, но практиката е различна. Едно време и аз бях курназ и си мислех, че ще живея добре в България, но не се оказа толкова лесно.

10.   Номер 9 и такива като тебе вие само мрънкате където и да живеете! Ми иди си на село като нямаш жилище и плащаш квартира. По селата къщите и земята пустее заради такива като вас! Аз предпочитам да живея на село с малко пари от колкото в града! Все пак може да си гледаш градини и животни и да си изкраваш за храна и транспорт до близкия града където да работиш нещо! А и 700 лв не е толкова ниска заплата за кафе и бира все ще има! От номер 2,8!

11.   10, мен ме остави, аз съм се оправил. Говоря по принцип. Щом за теб е нормално да взимаш 700 лв, спирам до тук. Не всеки е ОК да гледа крави в свободното си време.

12.   В интензивните отделения, операционни заплатата е добра, пък и дори да не работиш това, винаги ще имаш квалификация и на стари години няма да се чудиш какво да правиш..

13.   Номер 11 хората са различни и за един е много за друг малко. Все пак най важното е да сме живи и здрави! А не колко взимаме и кво работим! Не може всички да са ИТ и да взимат по 5 бона и после да ходят в мола и да ги трошат по нагласени кифли!
Номер 10

14.   Номер 10, не пустеят заради такива като нас, пустеят ЗАРАДИ нас! Вие изобщо в какъв свят живеете? Какво се опитвате да оправдаете, или по-точно кого? Съжалявам, не желая заплата ми "все да има" за кафе и бира. Искам да живея. Да ходя на море, да карам прилична кола. Не са се залостя в село.

С градините всичко хубаво, има някакво удовлетворение, когато изкараш картофите, ама на моята баба все и казвам да не се мори, и да си чупи кръста в тая пуста градина, щото' за 20 кила (в най-най-добрия случай) картофи и домати, файда няма. На мен 2.5 кг. картофи в Англия ми струват 1.30 . Но от друга страна ги разбирам нашите пенсионери, оставени са с по 200 кинта пенсии и градината и кокошките им помагат много. 200 лева. Гавра тотална. Не да се пенсионираш и дет' се вика да обикаляш света или държавата, ами да се закотвиш в село. Приятен живот.

ДС

15.   За обучението съм чувал, че е доста трудничко, почти като на медицината, там просто продължават, а сестри акушерки и т.н учат обща медицина т.е. латински, анатомия, физиология и пр.. И има 4 държавни изпита, които не са си от най-лесните.

16.   Да номер 14 аз съм на 21 и въобще не ми се ходи по държавите. Предпочитам да се залостя на село и да ям истински картофи, домати и краставици вместо от дискаунта в англия. Точно такива като вас, за които професии като акушерка са нископлатени и непрестижни заради вас вече няма момичета, които да желая да работят това и буквално ги събират от улицата и за това са принудени сестрите и акушерките да работят на няколко места и да дават 24 часови дежурства!

17.   Е, то всички искаме по-добри доходи, но реално много хора работят за ниски такива. Не става само с искане и все пак, човек и с малко може да се чувства добре, както и многото пари не те правят щастлив.

18.   16 ами нали имаше протести, но никой не се вълнува, за хората, жените практикуващи тези професии, просто си клатят краката по цял ден.. Аз като ражда, акушерките бяха млади всичките, абе не им беше лошо, вечер нямаха работа, само рядко ако дойде раждаща... Но не се случва често, посред нощ. По-добре да харесваш това, което работиш, отколкото да ходиш с ужас на работа, за много висока заплата.

19.   Вие, сестри и акушерки, случайно да сте се замисляли, че нарочно не ви увеличават заплатите, за да работите на две места, защото в противен случай недостигът на сестри и акушерки ще се усети в мнного по-голяма степен? Може ли да учиш 4 години и после да мизерстваш? И чистачка ще ви вземат на стари години.
Наистина благородно е това, което правите и дано управляващите ви увеличат заплатите!

20.   "Вие, сестри и акушерки, случайно да сте се замисляли, че нарочно не ви увеличават заплатите, за да работите на две места, защото в противен случай недостигът на сестри и акушерки ще се усети в мнного по-голяма степен?"

Не. Това са лино твои мисли.

21.   "Номер 9 и такива като тебе вие само мрънкате където и да живеете! Ми иди си на село като нямаш жилище и плащаш квартира."

Кой по дяволите ти каза, че на село има жилище и ми обясни, как ще работя на село, за да си позволя ток и лекарства?

22.   Номер 21 ще пътуваш до близкия град за да работиш и ще си помагаш като гледаш градини. По селата ако нямаш стара твоя къща, има големи къщи с дворове за по 3000 4000 лв! От номер10

24.   13 да не ти е изневерил IT с кифла и за това да си толкова озлобена към мъжете?

25.   18 много жалко, че си се размножила. Кажи кой ти пускаше системи, поставяше инжекции, храни при необходимост, сменя памперси и помага при тоалетите? Кой се грижеше за новороденото и те научи как да го държиш, кърмиш, къпеш? Май се нарича акушерка, ама нали тя си клати краката по цял ден. Никаква благодарност и признателност нямат някои пациенти.