Споделена история от Образование

Спешно! Отписване и записване във университет
Преди 20 дни се записах за първи курс в СУ специалност, която не ми хареса и сега искам да пробвам във Великотърновския. Просто по-късно разбрах, че ще има записване за свободни места, които ми допадат повече и искам да опитам. Записването става на място и ако го направя, ще стане ли проблем, че съм записана и в СУ. Естествено, ако съм доволна от записаното, ще отида да се отпиша от София. Но проблем ли ще е, ако в един период съм записана и в два университета? Малко се притеснявам, защото става дума все за държавна поръчка. Вие какво мислите? Вече става неделя, не мога да звънна, а понеделник направо мисля да отивам в Търново. Не знам и колко бързо ще се отпиша от София, защото работя и предполагам, че всичко трябва да стане в делничен ден.

Коментари

1.   Първо трябва да се отпишеш от единия и тогава да се запишеш в другия. Нямаш право паралелно да караш два бакалавъра държавна поръчка. така че не мисля, че е възможно да се запишеш във ВТУ, докато си записана и другаде.

2.   Няма как да седнеш на два стола! След като си по държавна поръчка, значи държавата покрива по-голямата част от разходите за твоето следване, а ти плащаш процент от издръжката ти в университета чрез семестриалните такси. След като си се записала в СУ, това означава, че СУ е приел една бройка за държавна субсидия наесен. Ако отидеш и се запишеш във ВТУ оттам също ще бъде пусната бройка за държавна субсидия в министерството, а няма начин два университета да получават издръжка за обучението на един студент. По тази причина не е възможно ако имаш придобита бакалавърска степен по държавна поръчка да кандидатстваш за втора държавна поръчка. По тази причина също така до преди 1-2 години оригиналните дипломи за средно образование се депозираха и съхраняваха в университета, в който си се записал (вече не е така заради GDPR). Можеш да се откажеш от следване в СУ преди началото на академичната година (т. е. до края на септември) и да ти върнат 80% от семестриалната такса, която си внесла. Чак след като се отпишеш от СУ можеш да отидеш да се запишеш във ВТУ. Имал съм си работа с администрациите и на двата ВУЗ- а и мога да ти кажа, че колкото да са мудни и бавни и на двете места цялата процедура ще ти отнеме максимум 2 дни и то заради пътуването между градовете. Съвсем друг е въпроса, че аз на твое място не бих предпочел един посредствен и дори бих казал пропаднал университет като ВТУ пред СУ, който макар и на дъното все пак е в топ 1000 на световните университети и има някакъв шанс дипломата ти от там да се признава поне в рамките на ЕС, но това си е изцяло твое решение.

3.   Авторката:Ами отидох във ВТУ и се записах без да им казвам нищо. След това бързо си хванах автобуса и така до София за отписване. Върнаха ми документите, надраскаха ми студентската книжка, сега ще чакам да ми се възстановят 80% от семестриалната такса,дадоха ми едно картонче, с което да проверявам. Така, че нещата се получиха.

4.   За да се запишеш в един университет трябва да носиш Дипломата си. Така, че трябва да си я вземеш от СУ. Не става както си мислиш.