Споделена история от Образование

Защо всички кандидатстват бизнес и мениджмънт?! Защо е толкова модерно?!
Забелязах, без да преувеличавам, че всеки втори в днешно време избира да следва бизнес и мениджмънт. Защо? Какво може да се работи след това? Питам защото и аз взех да се замислям, щом е толкова хубаво, да не би и аз да кандитсвам с такава специалност. На какво ви научава? Бизнес ли ще отваряте? Или просто не сте знаели какво друго да запишете?

Коментари

1.   И аз това се чудя. Днешният еквивалент на икономика.

2.   Не е за тебе ...

3.   Искат, защото това се насажда

4.   Преподавам промишлен мениджмънт в технически ВУЗ-винаги сме имали много желаещи,особено сега като отрязаха всички икономически направления.Познавам много завършили Стопанско управление в хуманитарен/икономически ВУЗ,всичките са без работа,то е напълно ясно,че няма как някоя фирма директно да сложи такъв за управител на фирма.От моите студенти една част си имат семеен бизнес,а другите стават нисш и среден мениджмънт в промишлени фирми.

5.   Защото не трябва много акъл за там. Как ти звучи висше за секретарка? Ако не забелязваш, кьораво и сакато се бута за вишуту като да го има. Влачат се там от дъжд на вятър и се чудят как да минат между капките, за да се пенявчат с правописа и разсъжденията на първолаче, че са учили.

6.   Разбера се, че собствен бизнес. Това те води към богатството, успеха и реално те прави успешен. В България все още има адски много евтина работна ръка, може да криеш данъци и като цяло нямаш проблем с институциите и контактите. Идеално място за бизнес.

7.   Защото, звучи престижно и се нядяват след години да се издигнат на различни позиции, като главен изпълнителен директор, главен технически директор и тн.
А който иска да развива собствен бизнес няма да си хаби времето да се записва специалност при която професорите говерещи за бизнес нямат опит от реалния живот.

8.   Недей! Аз се минах и пообиколих аутсорсинг фирмите. Не си представях, че ще работя нещо толкова безсмислено в огромен офис тип хамбар с 80-100 човека. Чувстваш се като във ферма за хора.

9.   Защото не разбират. В България такава специалност няма никакво развитие.По голямата част от завършащите нещо такова ще се радвад да намерят някаква работ, която да не включва фразата "А желате ли и пържени картофки?" По добре запиши нещо техническо. А и не само в България. За бизнес не ти трябва някакво специално образование - това не е наука. Ако видиш биографиите на най-известните основатели на компании по света - много малко от тях са завършили бизнес и мениджмънт.

10.   Защото е лесно и звучи престижно.

11.   Авторе, за съжаление твърде много хора са с твоето мислене.

Бизнес Мениджмънт учението цели да те образова що е то бизнес и как се управлява. Цели да развие нюха на хората да градят бизнес. Да дават на обществото продукти и / или услуги някакви. Да се конкурират. Да печелят пари. Да плащат данъци. Да създават работни места. Да разнообразяват и обогатяват света. Това е разбира се само евентуално. Не много хора завършвайки бизнес правят свой бизнес. Плюс това опира до четенето на книги и попиването на информацията за да се подобри анализирането на човека.

По-добре това от колкото да учат Право или някакви измислени които накрая просто им дават диплома без реализация.

Не е всеки втори да те записва Бизнес Меш

12.   Та нали трябват бизнеси и работни места за да съществуват другите професии без медицинските..

Ужас.. егати мисленето

13.   Такава е модата.

По мое време беше модерно да си учил средно за техник на битова техника. Беше най-обещаващата специалност, с голямо бъдеще и много пари. Докато завършим, четвърта година вече не беше перспективно, защото битовата техника поевтиня и хората си взимат нов уред, вместо да поправят стария... Звучи ми нещо като ремонт на чадъри - минало му е времето и сега няма такива неща.

14.   Защото думичките са модерни. Хамерикански. Ако беше "стопанско управление " никой нямаше да го запише. Ама така има една асоциация че е нещо много яко и ще ставаш бизнесмен. Или пък мениджър. Ще носиш костюми на работа и вратовръзка. А на работа пък ще вършиш много важни неща. А! И ще гледаш другите от високо.

А реалността е :
1. Специалността е същата, със същите дърти комуняги за професори. На които единствената им цел е да останат на работа.
2. Бизнес може да си направиш и сам и за 4те години пропиляни в унито даже и ще е още по успешен..
3. Мениджър във фирма е хубаво да станеш след като си имаш понятие от какво изобщо се върши във фирмата. Т. е след натрупан практически опит
4. Костюм може да си носиш по всяко време, щом толкова ти се иска. И без това в това село - България хората носят костюми само по баловете си. Освен това излизат от мода.
5. Ако по някаква случайност пропуснеш работата в Макдоналдс след унито, в следващите 10 години от работата ти във фирма няма да е по различна от на средностатистически копач. А дали фирмата ти ще върши важни неща... едва ли.

15.   Учат за да развият икономиката ни. Никакви бизнеси няма във страната. Никаква търговия. Никакво производство. Тези неща за да ги има хората трябва за създават бизнеси. Тая специалност за това се учи. От къде мислиш идват работните места..

Тая държава няма да се оправи населението е много назад мисловно. Егати коментарите човееек.

16.   По-добре бизнес и мениджмънт пред право, което беше модерно преди десетина години.

18.   Какво ще работи - ами средно ниво началник. Такъв дето го командват и той командва 3-5-10 човека. А иначе моето впечатление е, че масово се следва философия и психология - което е голямата загадка Защо и Какво ще работят после. Може би въпрос на свободни места.

19.   В България няма бъдеще, но нека пишат хората, които са завършили, как са се реализирали.

20.   Не е за друго, а защото с това приемат най-лесно. Има един лаф, който не става за друго, се бута в икономическия факлутет и записва или Маркетинг или нещо подобно. Хаха... малко кофти, но истина..

Human

21.   Учи мама за да не работиш. С тази специалност се сбъдват подобни лелеяни от родителското тяло мечти.

22.   Прави са тези, които казват, че не трябва много акъл за там. Но познавам и умни хора насочили се на там. Предимно учениците не знаят с какво ще се занимават и записват това просто защото им звучи най-престижно.

24.   Защото това е бизнес!! И професорите много добре го знаят! Изсмукват едни пари от родителите на наивните туко-що завърши училище студенти. Просто модерни думички.
Ето това е най-големият бизнес! Истинският предприемач няма да си губи времето, за някакъв дърт професор да му налива знанията по това "как се прави бизнес". Това ми напомня как в училище беше идвала някаква жена от банката, да ни учи на финансова грамотност. Даже съучениците ми се възмутиха и ядосаха, защо тая жена, дошла от Париж, ни зарибява по кредити още в 10 клас...

25.   До 18

Не учиш философия, за да си търсиш работа, а за да научиш повече за себе си, за другите, както и за всичко останало. Работа има. Не е задължително, всеки да е топ бичнесмен, хирурги и подобни...

26.   По принцип в ПУ във ФИСН приемат много лесно. Още 2015 приемаха с 3-ки. Сега може би е по-лесно. Преди години гледах по новините за СУ, че дори са питали студентите някакви въпроси като на интервю и са ги приемали. До някаква степен не е правилно, но пък ако човек е осъзнал живота си след училище и иска да се "поправи" така да се каже е някакъв шанс.