Споделена история от Образование

Как се подготвяхте за матурата по Български??
Въпросът е ясен. Как се подготвяхте за матурата по БЕЛ?
Аз никога не съм бил добър по български. Предвид това, се надявам на петица, по-малко от това няма как да ме устрои.

Как се научихте да пишете ЛИС? Тестовата част трудна ли е?
Също така ме тормози въпроса, как да уча за матурата по български без да ми пречи да се подготвям за кандидатстването. Аз сега съм 12 клас.

Коментари

1.   Аз си купих абонамен за уча се! И повярвай ми изкарах 5, 30 при условие че нищо не знаех! Значи вземи си абонамент 100 кинта е за 3 месеца май, има и категория за матурата, аз гледах всички уроци по няколко пъти те са към 170 и след всеки видео урок има тест. Има уроци и по Бел и по Лит има и примерни матури! По добре дай 100лв и си гледай колкото искаш, отколто часни уроци за по 30лв на урок да пълниш гушата на някой даскал! В дск нищо не пишех! Изкарах тази оценка само с подготоката на уча се.
Пс. Това не е реклама , докато приятелите ми се набутваха с частни уроци и нищо не разбираха. Аз си пусках уча се на тв-то и така 2 месеца и накрая осъзнах, че само с гледане и малко писане знам много неща... не съм купувал и помагала!

2.   Има книжки с тестове, които са за матурите по български.
Според мен мен ще ти е в помощ да си припомниш граматиката, защото по спомени имаше много граматични и правописни въпроси в тестовата част. (Доста време е минало от както съм давала матура, но си мисля, че не се е променила много) Даже можеш да намериш сайта на МОН и да прегледаш всички предишни матури. Като ги решиш и прегледаш кое ти е правилно и кое грешно ще можеш да имаш преценка на кое да наблегнеш.
Има и книжки с анализи на произведенията- може да ти помогнат да се изразяваш по-добре. Аз лично писах есе, като дори и в есето трябва да споменеш произведението по някакъв начин с изразено мнение по въпроса.
Не е въпрос колко ще похарчиш по уроци. Моите книжки бяха дори втора ръка. Критериите не са високи. Бях изкарала 5 и 72, а исках 5.

3.   През годината четох всяко произведение, както и анализи към него. Когато изпитът наближи, започнах да решавам тестове, които са съставени по подобие на матурата. Взех я с 5,60.
Със сигурност са ви преподавали за структурата на интерпретативното съчинение. Ако не са, потърси информация онлайн. Не е сложно. Дори да не го напишеш много добре, пак ще получиш някакви точки и така ще повишиш оценката. Важно е поне да опиташ да напишеш нещо. На място дават откъс от произведението. В случай, че ти е непознато, ще добиеш достатъчна представа да напишеш теза. Пишеш няколко изречения увод, после теза, доказателствена част (най-често се подкрепя с цитати от текста и със самия текст) и заключение.
Тестовата част не е трудна. Направена е по такъв начин, че само с нея можеш да хванеш 3-ка. Влез в сайта на МОН и погледни матурите от миналите години, започни да ги решаваш към средата на втория срок, така ще можеш сам да оцениш знанията си.

4.   Аз търсих в Гугъл сайтове с анализите на всички произведения, които са за матурата (доколкото си спомням от 10-ти, 11-ти и 12-ти клас), заедно с информация за всички автори, които изучавате, отделно трябва да знаеш самото съдържание на произведенията, а някои от тях ги има на запис в Ютуб. Аз половината ги изслушах на запис и се запомнят по-добре. За произведението Тютюн- гледах филма два пъти.
Успех!

The Little Donut

5.   Аз тази година се явявах и изкарах 5.68 без да се подготвям усилено. Но пък учителката в училище беше много взискателна и даваше много трудни тестове, за които естествено съм учил малко или много, изкарнах предимно 5, някои пъти 6 , но и 4 съм имал, защото за да и отговориш на въпросчетата трябваше да знаеш произведенията наизуст, което няма как да стане, особено ако българският език и литературата не са ти приоритет. Това ми беше подготовката общо взето. Няколко дни преди матурата реших всички предишни матури и на първия модул, където са граматични и пунктуационни въпроси, както и литературни и въпроси към текст( всички са със избираем отговор), нямах нито една грешка. На втория модул имах само няколко грешки, обаче на третия, където писах есе 3 страници и половина, ме орязаха и затова имам 5.68. Не че съм недоволен, но можеше и повече. Като искаш да изкараш 5 подготви се добре за 1 и 2 модул( като решиш предишни матури ще видиш, че упражненията са еднотипни, само тяхното решаване на мен ми стигна, набързо си преговорих също и жанровете и авторите на произведенията няколко дни преди матурата.) Това беше моята подготовка беше - учене през годината за гадните тестове на класната и решаване на стари матури и бърз преговор на произведенията няколко дни преди матурата.

6.   Автора

Аз имам още от началото на 11 клас сборник Веди с около 50 теста и книжка с анализи на произведенията. Нима това е достатъчно? И нима толкова лесно се изкарва петица?
Нямам никакво намерение да ходя по уроци, просто защото не смятам, че има полза от тях. Според мен всичко е до САМОобучение. Проблема е, че има и по други предмети да се учи и то доста повече. Имам чувството, че тези матури са ги направили само да ни баламосват с тях. Цял живот живея в България, логично е да го знам българският.

7.   В УЧА СЕ има анализ за всяко произведение ,много е хубаво, като приказка го разказват ! Аз също като номер 1 така се подготвих , както за матурите така и за изпита ми по история в СУ ! Взимай абонамент и започвай от сега да гледаш няма да сбъркаш ;) .

8.   До 4 и 5 ние тази година заради covid 19 бяхме много улеснени, последните трима автора ги нямаше ! А те са едни от най-трудните... на всичко отгоре ни се падна Елин Пелин , общо взето матурата ни беше елементарна. За 02 дупе да им яко , дано вашата матура да е лесна , започвай да се подготвяш от сега , аз учех абсолютно сам , в дск нищо не правехме даже не влизахме в часовете то 12-клас са така ! Иначе изкарах 5,86 !

9.   Четеш творбите и анализите към тях. Дали от учебника, дали от допълнителни сборници. Аз имах два сборника, забравих издателствата. Писах различни теми за всяко прозведение. За самият език попълвах примерните тестове, преглеждах граматиката, всичко подобно.

Тъй като доста от творбите са на Вазов, имах един горе-долу универсален увод за неговите произведения, пишейки съчиненията.