Споделена история от Образование

Относно психологията и лингвистиката
Здравейте, читатели!
Кратко ще опитам да обясня ситуацията ми. Тази година ще съм 11 клас и въпреки, че имам време да реша какво да уча, аз съм се ориентирала към нещо вече. Идеята ми е първо да уча приложна лингвистика (английски и корейски или английски и нидерландски са вариантите, които засега ме привличат) или английска филология, но ми се струва по-перспективно да са два чужди езика вместо един. След като завърша приложната лингвистика или филология смятам да запиша магистратура обща психология на английски, защото психологията у нас няма реализация, ако трябва да бъдем честни. Ще се радвам на всякакви отговори. Ако някой е завършил приложна лингвистика или филология моля да каже дали нивото на научаване на езика е добро (знам, че си зависи и от човек), но все пак. Всякакви отговори свързани с психологията също са добре дошли. Да вметна, че съм се ориентирала към ВТУ, а също мисля и за ПУ, така, че ако някой има впечатления от там, нека ги сподели. Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Нормален човек не може да се "ориентира" към ВТУ или ПУ. Ако те мързи да учиш или да работиш и просто искаш да се мандахерцаш четири години - давай. Тези "специалности" са за безработни или за хора с роднини - шефове в държавната администрация.

2.   Здравей! Браво, че мислиш за тези неща, дори да има време, защото колкото и да си мислим, че време има.. то толкова намалява :)). Споделям ти опита си накратко. Преди година завърших ВТУ специалност английска филология редовно обучение. Повечето преподаватели, които срещнах бяха страхотни. В гимназията не успях да получа добро ниво на преподаване на английския, а и класът ми беше бурен, шумен и не виня учителите.. просто се подготвях индивидуално малко частни уроци. В университета получих страхотни нови знания и за това как да преподавам езика ( ако реша да бъда учителка. ) В момента работя в международна транспортна фирма и използвам езика 8ч. на ден.. успех и не се отказвай от мечтите си! Запомни, че ТИ градиш живота и бъдещето си!

3.   Ако ти се учат 2 езика се запиши лингвистика.
Можеш да бъдеш психолог по интернет и да ти плащат за това. Ако знаеш английски нaй-добре е да запишеш само психология. Не на всеви му се се отдава да е психолог. Много хора я завършват тази специалност, но не могат да ти помогнат след това ако ги питаш нещо.

4.   Мисля, че добре си се ориентирала, но както каза номер 3, ако знаеш английски, най-добре запиши направо психология, за да не си губиш времето четири години с езици.
Не зная защо се е появил и крайно негативният коментар на номер 1. Освен да дезориентираш авторката, друга цел имаш ли? Да беше казал поне на къде да поеме, а не просто да изключваш варианти. Можеше да кажеш и кое не ти харесва от обучението в университетите, вероятно за да имаш такива крайни мнения си учил поне в един от двата...
Успех, авторке!

5.   Номер 1 а с кои специалности тогава е гаранция, че няма да останеш безработен и, че ще можеш да се уредиш на хубаво работно място сам? Само не казвай IT и Мединина, защото не на всеки му се отдава. Така или иначе всичко в България е с връзки, но тези които ги нямаме какво да правим?