Споделена история от Образование

Трудно ми е да смятам на ум
Здравейте имам проблем със смятането на ум нечи немога да смята да кажем на лист мога но проблема е че когато някой ме пита например 50+98 на колко е равно аз немога да си представя цифрите и ги забравям и се налага да питам по 5 пъти и ме е страх че няма да се науча в бъдеще като се налага.

Коментари

1.   Научи се да пишеш първо.

2.   Не слушай първият коментар.. егати олигофрена. Той надали е цвете.

Говори със преподавател в училище. Говори със семейство ако има възможност. Обясни им притесненията си. Те са тези които се стремят най-много в това да рязвиеш таланти. Знаят къде и какво може да се подобри защото те познават.

4.   Здравей, на ум се смята до цяло число, но първо можепда опиташ да го пишеш, за да свикнеш.

50 96=? Първо виждаш, че 50 е кръгло число, това е лесно. От 96 взимаш толкова, че да се получи сто.
50 50= 100 От 96 са останали 46.
100 46= 146

или

17 23=
17 3 20=

или

29 18=
29 1= 30 17=47

За друг начин на ум не се сещам.

Поздрави
ж36

5.   Според мен просто ти трябва практика, опитай се колкото се може по-често да смяташ наум, в началото ще е трудно, но с времето ще свикнеш! Успех!

6.   И аз така понякога, но понякога и изваждането ми е проблем. Не практикувам много това. Но за дадената задача имам пример. 98 е близо до 100. 50 става 48. 100 48 е 148. Демек 50 98 е 148.
Или по-труден пример 44 76. Закръглено 44 е 45. 76 става 75 защото няма да е логично и ще се получи по-голямо число с една единица. Като едното се закръгли на по-голямо другото се намалява. Така става 45 75 което е 120. Значи 44 76 е 120.
С трицифрените числа срещам проблеми и си вадя калкулатора. Говори с госпожата по математика. Дано не е гадна и дано обяснява добре, че повечето са ужасни (знам от личен опит).

7.   Ползвай калкулатор. Никой не е станал нещо велико в живота, защото е можел да събира прости числа наум ...

8.   И аз съм така. От много малка го имам този проблем. Вече съм на 20 години и още се мъча. Трябва ми лист и химикал. Това винаги ми е пречело да работя като касиерка, например.

10.   Защо ти е тази способност да смяташ на ум? Във време, когато си отваряш калкулатора на телефона за 2 секунди и можеш да правиш всякакви сметки за също толкова секунди, няма нужда от такова умение. Само загуба на време е да се усъвършенстваш в това. Аз също не мога да смятам операции с големи числа, а освен че по образование съм инженер, в момента работя и като учен в област, която е нещо средно между приложна математика и инженерна специалност. И това, че не мога, ни най-малко не ми пречи да си вършя добре работата. Единствената полза от това ми се струва, че би била когато идеш на Женския пазар (или който и да е друг), където няма касови бележки и примерно сметката ти е 8,24 и вместо 1,76 могат да те излъжат и да ти върнат 1,56 да речем. Навсякъде другаде няма полза от смятане на ум.