Споделена история от Образование

Социология мнения
Здравейте, това лято си избрах специалността Социология в СУ, но се чудя дали това е нещото, с което искам да се занимавам. Избрах я поради няколко причини: първата е, че тази наука е смесица от психология, философия и икономика. Но има и неща, които ме притесняват. Първото е, че бала е много нисък, следвателно влизат всякакви хора от всякъде, второто е, че няма много голяма реализация. Надявам се да има хора, които са учили или учат тази специалност да ми разкажат как са минали 4те години от обучението им.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   "Първото е, че бала е много нисък, следвателно влизат всякакви хора от всякъде, второто е, че няма много голяма реализация."

По-изчерпателно от това, здраве му кажи. Много са ти основателни притесненията. Откажи се сега, преди да си загубил много време, отколкото да изгубиш 4 г.

2.   Първо в цялата държава баловете са ниски и второ в тази държава нищо няма реализация. Така, че умните просто след това заминават за чужбина.

3.   2 е прав. Реално в тази държава всичко освен ИТ и тираджия има голяма вероятност да те обрече на мизерия или айде да не бъда краен, ако на мизерия, то поне на не особено достоен начин на живот. Малцина са тия, които съумяват да живеят добре с останалите професии и без връзки.

4.   Ами отвори Jobs или други сайтове за работа и потърси колко социолози се търсят и ако има, на каква заплата. До 4 години не се очакват сериозни размествания точно в тази област, така че ще добиеш реална представа за пазара на труда.

5.   Хора, почнете да учите нещо, което ви дава някакви реални знания как можете да свършите някаква работа.
С тази социология, с какво точно ще си по-напред от някой средно-грамотен човек, който е със средно образование???
Задай си този въпрос.
Ако работиш за социологическа агенция примерно, и правиш допитванията по телефона, то не ти трябва никако образование.
Ако обработваш статистически данните, то с малко математика ще си ок.
Ако правиш анкетите по интернет, то ти трябват ИТ умения.

С какво твоята социология те прави предпочитан кандидат за работа? Не забравяй, че ще посветиш 4-5 години от живота си на това.

6.   Здравей, аз съм завършил "Социология-бакалавър" в СУ, през 2013г. Няма пряка реализация, НО! Тази специалност, ми даде диплома за висше образование, което в много труден момент, ми помогна да започна работа в държавната администрация, а сега работя ЧР, пак с тази диплома. Първата година се учеха задължителни дисциплина, е след това предимно избираеми, което дава възможност студента да избира какви дисциплини да учи. В България освен медицина, архитектура, и някои инженерни специалности, нищо няма пряко смисъл да се учи...