Споделена история от Образование

Да карам ли второ средно образувание вечерно?
Здравейте! Завършил съм средното си образование извън България и следователно нямам българска диплома, когато се върнах и исках да кандидатствам за висше в СУ не ми позволиха да избера специалностите които на мен ми харесват защото в дипломата ми липсват оценки нужни за образуването на бала, в държавата която съм завършил в дипломата се вписва само крайната обща оценка, други оценки не дават, и трябваше да кандидатствам за специалности които не искам така че се отказах. Сега мисля да се запиша вечерно и да взема българска диплома защото може да ми потрябва едни ден и не знам дали изобщо някой в България би ме взел на работа със тази чужда диплома, но в същото време ме е страх че така си губя времето само в учене и тн. И дали няма друг начин да продължа образованието си. Вие какво мислите? Има ли някой в моята ситуация?

Коментари

1.   Всяка държавна образователна система покрива най-важните предмети (това е като всеобща глобална рамка). Химия, Физика, Биология, Математика например и прачие се учат навсякъде. Литература също. Ако си учил да речем Гръцка вместо Българска литература (следователно нямаш българска), то приемането (би трябвало) да става чрез преминаване на приемните изпити доказвайки че владееш български.

Не си дал достатъчно информация относно специалността и предметите за които говориш. Невъзможно е да няма хронология на предметите които си изучавал. Такова нещо няма. Ако споделиш държавата, сам от интерес ще проверя образователната им система. Такова нещо няма.

Всеки университет навсякъде по света изисква дадени оценки по дадени предмети. Не възможно е да няма доказателство и да не се издава такова за това какви предмети си минал в гимназията и с каква оценка. Университетите там където си учил преди това, ако ще най-умрелите, където си завършил средно също ще изискват определени предмети по разновидните специалности, дори ако ще да приемат хора чрез 3-то, 4-то класиране или без да покрива човек първо-оповестените изисквания.

Нещо скри, но от това няма смисъл. Как да ти дам пълноценен съвет?

2.   Можеш да се явиш на изпит в университета, по предмет който ти трябва

3.   Не можеш ли поискаш от училището да ти изпратят справка какви предмети си учил в чужбина ?

4.   Ти сериозно ли написа това ....
взема българска диплома защото може да ми потрябва едни ден и не знам дали изобщо някой в България би ме взел на работа със тази чужда диплома
Чета темите тук и се чудя фейс ли са или хората сериозно задават такива въпроси? Ако имаш диплома за по-висока степен кой го интересува средното ти образование особено от България? Престъпление и падение ли е да не си завършил в България? Ако въобще си завършил средно образование в чужбина това е само плюс.

5.   Не, мисля, че трябва да се върнеш в пети клас. „ОбразОвание” се пише, а не „образУвание”.

6.   До 1

Често има проблем с конвертирането, а понякога е до това, че има различни видове предмети и степенни.
Примерно в Дания, не само, че са на 7 степенна система (оценките са от -3 до 12), но с 5 от оценките "минаваш". Работат е, че за края на всеки предмет имаш изпит и реално там получаваш оценката си. Имаш задължителната степен C, но има B и А, като в някой случай A, се равнява на нещата, които учим в първите 2 семестъра за някой специалности.
Университетите искат, успешно положени изпити по дадените предмети, според степеннта. Обаче е много турндо, да се конвертира с нашата система, защото ако има 2 по тяхната, което е минималната оценка за минване, но се взима по трудно от 4-ка у нас, как го смяташ?
Защото 2-ка на математика ниво A, означава че ученика владее основите на дифернециално смятнае, коплексен числов анализ, статистика, вероятности и подобни. Как се определя това в нашата ситема? Как ще се нареди ученик с 6.00 от по математика, спрямо тяхната?

До 4

За теб може да е несериозно, но е много лесно, да не си запозанат с уж елементарни неща, ако си напуснал рано.

7.   4 съм. Това са логични неща. Никой не приравнява и не сравнява уч. материал. Ако пише математика 1, в скоби пише, че това е отличен при превода и обратно предадена българска диплома 6 в скоби пише отличен. При твои съмнения, изпращаш официално запитване до МОН.