Споделена история от Образование

Проблем
Здравейте, добри хора! Започвам с това, че тази година съм 12 клас, и както може би се досещате, догодина ми предстои кандидатстване в университет. Насочила съм се към икономическите специалностите в УНСС, но адски много се притеснявам, че няма да ме приемат, заради кандидат-студентските изпити по математика. По всички други предмети съм отличничка, там нямам притеснения, но по математика положението е плачевно. Опитвала съм да уча, дори на уроци съм ходила, резултат няма. Та според вас имам ли изобщо шанс?
По всички други предмети се справям перфектно, участвала съм и съм печелила много олимпиади и състезания, дори по икономическите дисциплини учителите дори ме определят като най-добрата в класа. Дават ме за пример, колко съм умна и ученолюбива.
Ще се радвам да споделите вашето мнение. Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Математиката е само част от целия изпит, по спомен са 10 задачи. Наистина не са кой знае какво. Вземи един сборник с примерни изпити на УНСС (има го в книжарницата и онлайн, може и втора ръка) и изрешавай всички задачи. Дават се подобни тип. Ако разбереш една задача как се решава, ще можеш всички други от този тип.

Не се притеснявай, повярвай ми... Мои колеги влязоха с 3. 50, и даже всяка година се обяват незаети места за допълнителен прием.

Към кои специалности си се насочила? Мога да ти дам наблюдения, ако си се насочила към моята. Но ще ти призная нещо - ако си ученолюбива, УНСС наистина не е за теб. Ще бъдеш разочарована.

2.   Номер 2 - Благодаря много за съвета и коментара ти!
Засега съм се ориентирала към, , Икономика и бизнес", всички я определят като по-престижна. Може и, , Международни отношения", , , Финанси, счетоводство и контрол", имам познати завършили тези специалности.

3.   От номер 1:
Не знам кой те е излъгал за "Икономика и бизнес", че била престижна. Когото и да попиташ, ще ти каже че топ 3 престижните специалности (ако икономическите изобщо могат да се считат за такива) са "Икономика с преподаване на английски език", "ФСК" и "Право", в неопределен ред. Но явно питаме различни хора.

Но не си избирай специалността по това колко е "престижна". И Философия се води за престижна заради историята си, но има почти нулева практическа приложимост на пазара на труда. Разгледай какви специалности в кои поднаправления има, разгледай програмите на специалностите, изясни си и в коя сфера мислиш да приложиш наученото, защото ако учиш чиста и суха икономика - за друго освен за професор няма да ставаш.

Аз съм във въпросната "Ик. с преподаване на английски език". Понеже в поста си искаш мнение, а аз така и не споделих моето - бягай в обратната посока!

4.   Проблемът не е толкова с изпитите, а и ако не те приемат някъде, ще те приемат другаде. Но математиката като предмет я има в учебния план. В бизнес специалностите и икономиката като наука математиката присъства в известна степен. Не толкова колкото инженерство, но не липсва математика и в тези специалности. Дори публична администрация, социология или туризъм имат математика в програмите си. Има предмети като статистика, работи се е с формули. Трябва поне малко да можеш да решаваш математиката за да вземаш изпитите. Трябва добре да се знае този предмет. И допълнителните приеми за икономика или администрация се обявяват обикновено за платено обучение. Ако не можеш или не искаш да се занимаваш с математиката, може би се насочи към други специалности, като например Право. Виж учебните планове и си преценяй.