Споделена история от Образование

Не знам какво да запиша.... :(
Благодаря предварително на тези, които ще прочетат това, но наистина ми трябва многоооо спешно съвети!!!

Здравейте, от заглавието разбирате, че не знам какво да запиша като висше бакалавър. В училище казват :" Вижте кой ви е любимият предмет и запишете него", но аз нямам такъв. По принцип по един предмет, разбирам само една част, имам предвид например при математиката разбирам алгебрата почти цялата (защото и при нея имам трудности), но на геометрия със си за 2 и т. н. Мисля че схваната. Не ме бива в езиците също, английският от първи клас го уча, наистина толкова години нищо не научавам. Пробвала съм и с други езици с надеждата да науча нещо, но пак не става. На информационни и информатика също ме няма хич там. Не съм и от хората, които запомнят лесно (даже много трудно запомям се едно имам краткотрайна памет).
Проблемът ми че нямам любим предмет, нищо не ми "хваща окото" (при мен ако нещо ми изглежда интересно или искам да намеря нещо интересно веднага ми хваща окото), но ИЗОБЩО явно не ме бива в нищо. Нямам таланти (Освен гледане на филми и може би четене на книги и само това). Майка ми може да свири, а баща ми да рисува, и въпреки това явно не съм наследила никакъв талант (пробвала съм свирене на няколко инструменти и рисуване, просто гола вода съм). Не знам какво да правя, просто ми е толкова мъчно че нищо не успявам, нищо не знам, за нищо не ставам, направо ми се реве (и си рева направо). Искам да запиша нещо и наистина да го уча с желание, но дори когато гледам специалности нищо не ми е интересно, нищо не ми харесва. Побърквам се. Тази година трябваше да кандидатствам, но нищо не ми харесва, разпитвах различни хора с различни специалности и ми показваха какво учат и не ми харесваха нещата. Моля дайте някакъв съвет! Благодаря ви предварително!! (Моля без обидни и грубе коментари! )

Коментари

2.   Какво се виждаш да работиш в бъдеще?

3.   Защо не мед сестра?

Математиката ще ти е полезна за дозировките
Химия, физика и биология ще са ти полезни също

4.   Виж, със сигурност нещо ти е интересно. Трябва да си избереш неща, които да са ти интересни. Дори и да не учиш нещо свързано с тях, хората които просто "съществуват" без да имат никакви интереси са много безинтересни и не живеят пълноценно. Че то дори общия работник в офиса тука, дето сменя лампите и чисти улуците, се занимава с дърводелство.

5.   По мои наблюдения, тези които нямаха "любим предмет" записваха психология, педагогика или философия.
Имахме един бъзик на времето- този който не е записал психология, той не е завършил.
Моите бивши съученици, които бяха тройкаджии и не ги биваше в нищо, станаха педагози, а после учители.

6.   Не записвай тогава. Стани продавачка, ще задобрееш много на действия събиране и изваждане, чиста алгебра!
Сериозно... несериозно ми звучи това с любим предмет. Въпросът е с каква професия се виждаш в бъдеще и съответно какъв ценз изисква тя, курс ли ще е, ВУЗ ли ще е, сте се разбере. Ти просто нямаш професия от училище и нямаш представа какво искаш. Така, че не записвай, правилният въпрос е какво искам да работя?

7.   Защо непременно, трябва да започвашва Висше. Остави ги тия глупости на родителите: "Учи да не работиш". След като не си ориентиран си създай някакви постоянни навици, които биха те ориентирали прагматично. Като начало, може да си намериш работа, за да изградиш някакви трудови навици. Относно информатиката, не е задължително да записваш Висше. Изкарай някой безплатен курс основи на програмирането и виж дали е за теб. Това което ти е интересно си го действай като хоби. Виж какво се търси на пазара на труда. В момента това са инжинерни специалности, информатика и език задължително. Няма такова не ми е интересно. Трябва ти някакво умение, за да не лежиш на "мама и тате" докато са живи и могат да ти дават пари. Относно езикът съм на мнение, че език се учи само в среда. И аз английският го научих от престоят ми в САЩ по бригади, понеже в момента казарма няма освен доброволна, една бригада би ти се отразила добре, за да изградиш някакви навици, които да са ти полезни в бъдеще. Да се справиш да живееш сам, на квартира, да работиш за да си платиш сметките... такива неща в училище никой не ни научи. Ролята на мъжа в обществото е да е "осигуряващ (provider)". Затова се насочи ако не си многоимотен и с пасивен доход, някъде, където ще си добре осигурен, ще имаш умения, които се продават добре на пазара на труда и това ще те направи финансово стабилен и независим. Успех... и пак повтарям висшето не е задължително.

9.   Нека да ти обясня правилният ред:

1 - Какво искаш да правиш?
2 - Каква работа има за него (и килко плаща - всеки койт ит каже, че парите не са важни, лъже)?
3 - Какво образование ти е нужно?
4 - Какво се изисква, за да започнеш и завършиш даденото образование?

Твоят ред е отзад напред. Започни да мислиш по начина по който ит казах и ще ти се изяснят някои неща.

10.   Откога е задължително да записваш нещо?
Аз не записах, защото не знаех какво, ама така като гледам не пропускам абсолютно нищо - пълно само с малоумници по тези университети.
Ж22

11.   Нормално е да се чувстваш объркано. Предстоят доста емоции, последна учебна година, бал, матури, университет. Не се разстройвай. Няма как хич да няма нещо, което да не ти е интересно. Спомена, че обичаш филми и книги. Защо не потърсиш подобни специалности. Във филологиите се четат доста книги, а и те само в тази специалност, само като пример ги давам. Не се отчайвай, а се радвай на това, че си в своята най-хубава възраст, в която имаш свободата да избираш, животъ е пред теб! Успех и по -малко го мисли, така всичко ще се нареди по мед и масло.

13.   Аз съм автора на темата:
Искам да добавя че за мен е важно да запиша нещо, защото виждам баща ми без почти никакво образование какво се случва с него, т. е търсене на каквото и да е работа, с мизерни заплати. Не искам това да става с мен. Искам да ми харесва, нямате си и на представа, ако едно нещо ми харесва колко съм въодушевен и радостен че го правя, но това просто се отнася за хобитата ми, а не за образованието.

14.   Запиши за лекарски асистент. Ще работиш в линейка и ще спасяваш животи!

15.   Виж. Професията е нещо като люновта. Тя е твоето призвание. Не мога да ти нахвърля тука някакви призволни специалности, защото от това зависи животът ти.
Ти си доста неориентирана и не знаеш точно какво ще те влече. И когато нямат такова, хората се ориентират към професията с най-високо заплащане - ИТ специалист или всякаква друга работа в ИТ сферата. Проучи за специалности в ИТ сферата, може някоя да ти грабне окото. Ако искаш да влезеш във ФМИ на СУ, трябва да положиш кси по математика. Ти каза, че що-годе я разбираш, просто трябва да положиш повече усилия. Но ти каза, че не те бива в информатиката, така че се насочи към специалност в ИТ сферата без нея. ТОВА Е САМО ВАРИАНТ!
Друг вариант са икономическите специалности - икономика, счетоводство, финанси, маркетинг, стопанско управление, бизнес и мениджмънт... Към това също се насочват много хора, с представата, че ще са много богати и успешни. При някои се получава. При други - съвсем не. Както казах, на когото му е призванието това.
Така, сега - към хобитата ти. Каза, че обичаш да гледаш филми и да четеш книги. Филмово режисьорство, актьорско майсторство, анимация, сценография; литература, филология... Е да, но не винаги хобита=професия. Едно е да го правиш през свободното си време за кеф, друго е цял живот да ти изкарва парите.

Увод: Намери своето призвание. Това, което би работил 40 години. Дори да не ти харесва на 100%. никой не те познава по-добре от самия теб. Пожелавам ти успех!!!