Споделена история от Образование

Матура по история
Здравейте!
В момента съм в 12 клас и трябав да избера по какво да карам матура. Засега съм се насочила към историята. Когато зададох въпрос към моят преподавател от кои източници да се готвя той ми отговори, че не е сигурен какво точно да ми даде и не ми даде ясен и точен отговор (за първа година преподава, но не е започнал да работи директно по специалността си след завършването си във ВУЗ). Въпросът ми е бихте ли ме насочили към някои конкретни източници- помагала, учебници и т.н., които биха ми били най-полезни и точни. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Купувай абонамент за ( Уча се )и почвай всички уроци от 9 и 10 клас :)

2.   Научи българската история, учи за Първата и Втората световна война и за Студената война. Добре ше е да научиш и малко от историята ма САЩ, тя няма 250 години и за Европа преди Първата световна война. Там Наполеонови войни, обединение на Германия, на Италия, също и за Реформацията. Малко антична история също няма да е лошо. Древна Гърция и Рим, може и Египет и Персийска империя, какво става после, как варварите превземат Европа и вършат варварщини. Аз също съм 12-ти клас и смятам да държа матура по история и ще наблегна на тия неща. Провери и матури от минали години в интернет.

3.   Разгледай матурите от миналите години. Има ги в интернет. Накрая знам, че се пише някаква тема.

4.   По добре избери нещо друго, защото матурите по история и география са едни от най-трудните. Примерно вземи английски или някакъв друг предмет

5.   Завършила съм история, за съжаление не съм много запозната с формата на сегашните матури (ние си влизахме с изпит), но със сигурност е върху историята на България. Така, че всеки учебник по българска история ще ти свърши работа. Освен това има една книга "Българските ханове и царе", не и помня автора, но не е много дебела, а дава най-основната информация за съответния владетел и неговото управление (основните събития, битки и т. н. ) На мен ми беше много полезна. А иначе да ти препоръчвам огромните тухли, по които учехме в университета, няма смисъл. Учебниците от гимназията и малко странична литература би следвало да ти е повече от достатъчно.

6.   Втората ми матура беше история, също като теб се насочих към нея, въпреки че осъзнавах това, че никак не е лесна, но с повечко усилия и четене резултатите са налице и нещата се получават. Бих те посъветвала да си вземеш тетрадка и в нея да си правиш като план някъде към страничка или страничка и половина на уроците или на тези, които са ти по- трудни, имам предвид най- важното от урока примерно от учебника, интернет или помагала, по този начин, докато пишеш и се запомня по- бързо, спомням си че теглих приложения от google play които бяха за матура и помагаха. Много ми помогна и един справочник по история за 9- 12 клас мисля, че такова беше и заглавието. В него има целия материл и са пак като планчета (ако не ти се занимава да пишеш ще ти свърши доста работа) имаше и само години, от него бях доста доволна. Иначе матурите от предишните години също са полезни за упражнение. Успех!