Споделена история от Образование

Какъв учител да стана?
На 29 години съм и се чудя дали да запиша начална педагогика задочно, или да уча за учител по физика.

Погледнах в университета в моя край и видях, че има задочно само за предучилищна и начална педагогика, но без език. Начална педагогика с английски език е само в редовна форма на обучение, а аз работя и няма как да запиша редовно. Погледнах програмата на учениците за предметите от 1-ви до 4-ти клас и видях, че учат не само английски език, а също и още поне 3 езика. Та се питах, ако завърша начална педагогика без чужд език, после курсове ли трябва да карам за чужди езици? Отделни учители ли преподават по чуждите езици?

За учител по физика трябва да запиша в друг град, тъй като в моя край няма такава специалност задочно. По по принцип физиката ме влече повече.

Какво бихте ми препоръчали и кое е най-търсено?

Коментари

1.   Здравей, от теб зависи какъв учител искаш да станеш! Аз завърших преди няколко години и най-трудно при нас се намираха учители по химия/физика/биология. По езиците доколкото знам имаше учители, защото си преподават в училищата и отделно водят курсове или частни уроци и печелят повече. А по химия, физика, биология се намират все по-трудно и са все по-възрастни преподвателите.

Не разбрах обаче защо си гледал програмата на учениците от 1 до 4 клас ? В смисъл ти искаш да ставаш класен на първокласниците ли ? Разбира се, вариант е, но не са ли по-подходящи жените, аз не съм виждал досега мъж класен на първолаците ?

Иначе не мисля, че ти трябва език класен, класните от 1 - 4 доколкото знам преподават БЕЛ, математика, Човек и обществото, Човек и природата, час на класа. По езиците и ФВС имат друг учител. Поне при нас беше така. Успех и пиши ако си решил нещо, интересно ми е!

3.   Мен да питаш, най-големия глад е както за физиката, така и за математиката и химията(най-гадните и трудни предмети), особено тука близките 2-3 години буквално няма да има кой да ги преподава тия неща, по съвсем обясними причини, освен чисто финансовите, щото трябва освен да разбираш и от математика и от физика, трябва да си и педагог, да имаш правоспособност, да преподаваш и то по увлекателен начин на учениците, че да те разбират, па и да им е интересно(евентуално). Проблема обаче е, че и двете искаш задочно, а това никак не е добре, особено па за физиката-как ше стане тя, какъв педагог ше станеш, ако я караш задочно?! При това положение най-добрият вариант според мене е изобщо да не записваш висше, щом като работата ти е по-важна, изкарваш пари, няма смисъл за такова сериозно нещо да пишеш задочно, защото за тая работа си е нужна много сериозна подготовка-и теоретична, и практическа, и въобще!... Иначе да, и №1 е прав, страната ни просто в близко време ше остане без математици и химици в училищата, и физици, да не говорим пък че вече и немски, руски език също няма да има кой да преподава, когато дъртите учителки накрая се пенсионират след година-две, или три(според мен)...

4.   А можеш ли да запишеш задочно в друг град? Да, ще ти се налага да пътуваш, но не чак толкова!

5.   Не си разбрал нещо за езиците. Имам малка сестра 3-ти клас и учи само английски. Аз до 2017-та в гимназията чак учих 2-ри език. До 7-ми клас ни беше само английски. И си спомням, че до 4-ти клас по английски ни беше друга учителка. Ставай учител по физика, на малките ученици е по-сложно. Аз се чудих дали да не стана учителка по математика, ама накрая записах друго с нея. Но като учителка до 4-ти клас не си се представях. Помисли си добре дали да записваш Начална педагогика.

6.   Според мен трябва да се има предвид и това, че има и други опции освен второ висше, които ти позволяват да се обучиш за учител и, по-важното, въпросното обучение да се приема за легитимно от училището, в което ще кандидатстваш. Заедно в час например е фондация, която е приета в цяла България за авторитет що се отнася до тези неща - те са като най-известния ThinkTank за идеи, които се представят за алтернативни на стандартното, което познаваме в България.

Отделно, за да станеш учител по природните науки за след 4-ти клас, тоест за основна и средна степен на образование, ти трябва и бакалавър по въпросната наука - биология, химия, физика, математика - и после някаква допълнителна степен за педагог или преквалификационен курс, който ти позволява и да си преподаваш специалността. Всичко това, но с повече подробности го има ей тука:

https://zaednovchas.bg/kak-se-stava-uchitel-v-bulgaria/

Разгледай го, всичко пише ;)