Споделена история от Образование

випуск 2022
Здравейте! Някой наясно ли е как ще се формира балът при прием във ВУЗ за випуск 2022? Дъщеря ми ще кандидатства медицина, но няма профил биология и химия. При кандидатстване май щели да имат предвид оценките по биология и химия от удостоверението за завършен гимназиален етап, ако липсват оценки по нужните предмети от дипломата. Обаче това ми звучи нечестно спрямо другите, които са имали профили по тези предмети. Има ли вероятност да гледат и общия успех от дипломата за медицина, ако липсват оценки от 11 и 12 клас?

Коментари

1.   На този етап няма яснота кои ще са балообразуващите оценки. И на мен ми се струва вероятно да се ползва общият успех от дипломата, вместо оценки по биология и химия. Така е в Германия например, а тук все пак имаме изпити по двата предмета и винаги ми се е губила логиката защо вземат конкретни оценки от дипломата.

2.   Във всички гимназии се учи Биология и Химия. Аз бях в езикова и пак ги имах и 2 момчета влязоха Медицина. На никой не му пука дали някой е бил в Природо-математическа, в Езикова или дори в някоя с професии. Сетих се, че и аз в 12-ти клас ги нямах. В дипломата се пише средно-аритметично и ще му пишат от миналите години колко е средно-аритметичното. Дори няма да се знае, до кой клас ги е учила. Нека си изкара добре изпитите и е вътре.

3.   До номер:2
Обаче по новата програма не е така,всичко е различно...

4.   Здравейте! И аз съм по новата програма и съм в същия випуск. Аз уча в паралелка с профил биология и химия и знам горе-долу от учителите ми как ще се кандидатства. В МУ се влиза като вземеш успешно кандидат-студентските изпити - биология и химия. Дори и да запише матура биология/химия, тя няма да важи. Но има един проблем. Или трябва да намерите частен учител, който да й преподаде нещата, които по старата програма са се учили, а сега са в профил, или да я преместите в друго училище, или ако по някакъв начин може да смените профила. Тези материали задължително присъстват в изпита за МУ. Форматът за кандидат-студентските изпити в едва ли ще се промени драстично и материалът, който е бил и в предишните години ще е същия. Но тя не ги е учила, защото те са се взимали в 11 и при някои дори в 12 клас. Със знанията до 10 клас няма да стане. Дори и да вземат оценките до 10 клас, няма да може да положи успешно изпитите в МУ. Аз съм от Варна и момичета в медицина влизат с над 5.50 и е голяма борба. Ако сте от друг град не знам как стоят нещата, но сигурно е подобно. А за матурата, ако вземе кандидат-студентските изпити, трябва просто да се яви на БЕЛ и предмет по избор от профила(може би език) и да изкара поне 3-ки. Надявам се да съм била полезна. Успех!