Споделена история от Образование

Европеистика
Здравейте, искам да ви попитам какво ви е мнението относно специалността европеистика.

Коментари

1.   Всичкология с гръмко име.

2.   Това е добра специалност, но изисква много труд за научаване на повечко езици. Ще бъдете сътрудник на голяма фирма, може да си направите писле и собствен консултантски офис. Работи се с хора, някои от които искат не знам какво, но сега и не знам как. За работа като фрийлансър се иска да имате име. Има бъдеще, пари и възможности.

3.   Аз я харесвам, доколкото знам в нея, се изучават чужди езици, а в това има смисъл. Също така, има разни дисциплини за Европа и ЕС. Не е лоша, но не знам къде може да се работи след това с нея.

4.   Аз учих Европеистика година и половина. После се махнах.

Има много специалности със разновидни имена. Работата е там че малко са тези даващи истинска професия (ако това търсиш).

Тези специалности даващи директна професия е хубаво да се проучат търсени ли са професиите им все още на пазара и колко лесно се внедрява човек (какво се изисква). Някои професии опират и до интереси или предварителна подготовка или изискващи подготовка.

Тези специалности както Коментар 1 ги определи като 'всичкология', имат потенциал ако човек е *самонает* търсещ сам препитание чрез проекти след това. Те дават обща информация обогатяваща мирогледа.

Европеистиката обикновено учи езици един или два. Ако е както когато аз учех, предметите ти ще да са на английски език и в допълнение изучаваш още един европейски език поне. Специалността е силно фокусирана върху Европа (култура, география). Силно фокусирана е върху Европейският Съюз и как функционира апарата в който европейските държави се намират. Про-Европейска специалност е която изгражда и образова върху европейската ни всеобща идентичност. Евентуална работа после може да се намери по европейски програми и проекти, както и инициативи (от теб) за развитие на регионални проекти или такива из Европа чрез кандидатстване и за субсидии включително.

Това е

5.   Специалността е за хора със засилен интерес в областта на международните отношения и езиците, както и с проевропейски виждания. Някои от следващите я стажуватат в Дома на Европа (Бюрото на Европейския парламент в България). Специалността е многоспектърна - обхваща история, право, комуникации, икономика и т.н. Според мен по-удачен вариант е да изучаваш Международни отношения, но ако си запален по ЕС - избери Европеистика.

6.   Аз уча европеистика в момента. През първата година се учи история, международни отношения, езици, малко право и една изгъзица, наречена "Генезис на европейската модерност". Съветвам те да запишеш специалността, ако се интересуваш от политика, икономика и от ЕС, а за бъдещо развитие идея си нямам какво може да се прави. Аз обмислям да се махна, защото разбрах, че не се интересувам от изучаваните предмети. Иначе номер 1 е прав, че е всичкология и е от онези специалности, които не ти дават реални умения.

7.   Бях студентка в София на общежитие, живеех с още 2 момичета. И двете ми съквартирантки бяха в една група и една специалност - Европеистика. Завършиха, в момента работят продавачки в мола.
Ж21

8.   Модерна и безперспективна. Племенникът ми завърши Европеистика, след 6 месеца търсене на работа, започна в автосалон. Една от състудентките му се преквалифицира за учителка, друга за помощник-фармацевт.