Споделена история от Образование

Медицина
Здравейте, скъпи хора :)

На 20 години съм.... Тази година ме приеха медицина в два от медицинските университети в страната. Записах се в един от тях...

Винаги съм имал интерес към науката.... обичам биохимия, молекулярна биология, обичам зоология ( паразитология особено много, даже сега започнахме да я учим :D ). Медицината ми дава възможност да се задълбоча научно в доста области... Това е предимство, защото така ще придобия доста знания, които искам да придобия...

Има обаче един недостатък... аз знам немски и от няколко години работя с клиенти. Работата с хора не ми се получава. Нямам подход към тях. Колкото и да се опитвам да го променя това, просто не става... ако е приятел, го изслушвам внимателно и няма проблем. Ако е пациент/клиент, не стават нещата. Липсва ми подходът в тези ситуации може би защото при пациентите/клиентите всичко зависи от мен, за да реша проблема, и има много допълнителни изисквания, отколкото при приятелите. С една дума - имам проблем да показвам емпатия към непознати хора, които ще ми бъдат пациенти или са ми клиенти. В момента работя на email, което е супер, защото между мен и клиента има приемлива дистанция, което прави работата ми с него по-спокойна.

Доста от дните го мисля това и определено не е лесен момент и лесно решение... Според вас да остана ли медицина или да не остана и да запиша просто друга специалност в България/Германия, която подхожда на научните ми интереси и също така не ме предпоставя да работя с пациенти/клиенти ( като се има предвид че с медицина е възможна, но все по-малко вероятна реализацията като лекар-микробиолог, лабораторен лекар и други такива научни специалности )?

Коментари

1.   Нито емпатия ти трябва, нито кой знае какви социални умения. От теб се иска да си попълваш документацията прилежно и да назначаваш адекватни изследвания и лечение. Никой няма да иска от теб да държиш ръката на пациента и да си говорите сладко, сладко. А за реализация като лекар-микробиолог много грешиш- има и то огромна поради дефицит.

2.   Микробиологията е хубава специялност, епидемиологията също. Няма да общуваш с много хура. Също и имунологията е ок. Щом ти се учи-супер.