Споделена история от Образование

Съвет към тези, които ще кандидатстват
Пиша това, защото прочетох един коментар от 2016 година и леко, ЛЕКО се вбесих. Ставаше дума за предметите философия и психология. Някой беше написал: за тези предмети кандидатстват хора, които нямат талант и хора, които просто искат да завършат нещо... И като прочетох тази простотия ми се идваше да се гръмна.
1. Това, че не харесваш тези предмети, не ти дава право да се изказваш като идиот. Замисли се преди да пишеш нещо, което не разбираш.
2. Всеки има право на мнение, моето е ппротив твоето и пак казвам не ми пука, че въпросния коментар е чак от 2016та. И от 2010 да е , пак не ми пука.
3. Философията е единственият предмет, в който виждам някакъв СМИСЪЛ. Упс, философията дори не е предмет, а изследване или по-точно проучване на фундаментални въпроси. А, ако си мислиш, че психологията е лесна, бъркаш отново. Тези предмети могат да побъркат човек.
4. От хиляди специалности човекът в статията си е избрал философията, не защото "иска да завърш нещо", а защото иска да завърши ФИЛОСОФИЯ и психология. Мисълта ми е, че ако искаше друго, щеше да е друго.
5. Момичета и момчета, независимо на коя възраст сте сега. Ако се чудите какво да кандидатствате, но не можете... Не се шашкайте, аз съм в 11 клас и почти си нямам представа какво да правя след 12 клас. И НАЙ-ВАЖНОТО нещо... Никога не питайте някой друг за мнението за еди коя си професия, защото това е ВАШАТА мечтана професия, а не неговата. Дори да искате да станете космонафти, давайте. Не слушайте хорското мнение. 21 век сме, всеки може да бъде успешен във всичко.
6. НЕ УЧЕТЕ НЕЩО, КОЕТО НЕ ИСКАТЕ. АКО НЕ РАБОТИТЕ ТОВА, КОЕТО ИСКАТЕ, КАКЪВ Е СМИСЪЛТ ДА УЧИТЕ 4 ИЛИ 6 ГОДИНИ?
Благодаря, че ме изслушахте... - из мислите на едно момиче, което обича философията и малко психологията. Лек ден и не се отказвайте.. Борете се за това, което искате.

Коментари

1.   Имам само еидн съвет - кандидатсвайте това, което ще ви помогне да изкарвате максимално количество пари, с минимално количество труд. Всичко друго са глупости.

2.   И какво работиш с тая философия?

3.   1, да, ама за тези професии конкуренцията е голяма и ако си го записал, без да ти харесва, което значи да не ти се отдава - ще те изместят тези, на които това е тяхното нещо и така оставаш без работа по специалността.

4.   номер 1 , И аз имам един съвет към теб - НЯМА как да изкарваш добри пари, правейки нещо което мразиш. Жалко е, че много хора имат подобно мислене и после се чувстват нещастни цял живот, защото нито харесват работата си, нито изкарват достатъчно пари, понеже се чувстват демотивирани

5.   Аз се захванах с история и философия. Това образование няма да донесе много пари в бъдеще. Ученето на философия е инвестиране на време и средства в себе си. И философията и психологията развиват личността, абстрактното мислене... Така е, всеки трябва да учи каквото си иска. Не обръщай внимание на пренебрежителното отношение на тези, които гледат как да изкарат много пари от образованието си, те са в правото си, но са с различен светоглед. За жалост живеем във време, в което дипломата е много решаваща. Реално колкото и други умения да имаш, ако няма доказателство, черно на бяло, те остават безполезни, поне в повечето случаи.

6.   5, не знам кое е това "време", за което говориш, но университетите и хартийките, които съответно печатат, все повече се обезценяват.

7.   Има ученици на които повечето предмети или даже всички не им харесват и пак записват нещо ей така. Ако поне Българският език са научили добре пак е нещо.