Споделена история от Образование

Докторантура
Здравейте, някой знае ли дали е възможно да се запишат две докторантури едновременно, като и двете да бъдат редовно обучение с докторантска стипендия, в различни университети? Също, статутът на студент ли ще бъде- ще може ли да се иска социална стипендия?

Коментари

1.   Доколкото ми е известно само една докторантура получава стипендия, втора не се финансира. Има нормативна база за докторантурите, трябва да се потърси и прочете. Освен това има публичен регистър на ДОКТОРАНТИТЕ и се съмнявам, че някой може да запише 2 докторантура, без да го открият.

2.   Те такова живтоно нема. Както не можеш да бъдеш редовен студент по две специалности едновременно, така и докторант в две редовни докторантури не можеш. Идеята е, че понеже е редовна заетост на пълен работен ден, нямаш физическата възможност да го правиш. Аз бях докторант преди 4 години и тогава министерството на образованието спусна някаква директива (или нещо като изискване) ако си редовен докторант да не можеш да работиш извън университета на пълен работен ден. Можеше официално най-много да се работи на половин работен ден. Доводът можеше да се тъкува, като нещо от типа: "Ние им давеме 450 лева стипендия (тогава беше още толкова), а те са недоволни и отиват да работят за още". Т. е. един вид ти помагат да не замарявш изследователската си работа със странични неща :)
Същата логика е и за две редовни докторантури едновременно.

Личното ми мнение е, че който иска да кара втора, трета или н-та докоторантура да може да го направи само платено. В крайна сметка правиш докторантура с идеята да станеш супер квалифициран в нещо много повече от другите, които са с бакалавърска и магистърска степен и в един момент трябва да ги реализараш тези знания в или извън академията. А ако започнеш нова няма да реализираш тези знания и опит, а ще започнеш да трупаш нови. Така можеш да кажеш след три години и втората беше грешка. Но обществото не е длъжно да плаща за твоите грешки. Самото решение да започнеш (каквато и да е) докторантура, трябва да е толкова сериозно и добре аргументирано, че да не търпи ревизии и отклоняване от целта независимо от всякаквите житейски повратности, които могат да ти се случат, докато я правиш. Все пак щом доброволно си се отказал от много по-добре платена работа в частния сектор и то с цената на много усилия и нерви, значи трябва да си много сигурен, че точно това е твоето нещо. Освен това, това не е бакалавър, че да го сменяш или да започваш нещо друго, защото не ти харесва или защото родителите ти са те накарали. Вече не си на 18 и се предполага, че решенията са си твои и добре мотивирани. В крайна сметка, ако все пак имаш непреодолимото желание да бъдеш доктор доктор, то тогава за втория доктор би трябвало да си платиш сам/а (лично мнение).

3.   Не не може! Хвани се на работа по добре, вместо да чакаш на стипендии и да висиш по университетите и да се занимаваш с глупости!

4.   Здравей,

две докторантури редовно обучение, и двете със стипендия не могат да се запишат. Дори и да не са едновременно, не става. Държавата изплаща стипендия само веднъж. Погледни закона.

5.   Като човек с докторат и университетски преподавател с 10-годишен стаж искам да напомня, че докторантурата е за сериозни и дисциплинирани хора с намерения за научна работа и академична кариера, а не за хора, които търсят възможности за допълнителен доход.
Да запишеш две докторантури в два различни университета не е като да запишеш курс по английски в две различни езикови школи едновременно или курс за готвач и курс за фризьор в два различни учебни центъра. Ти как си представяш, че ще ги съвместяваш двете докторантури? И можеш ли да напишеш две различни уникални дицертации в края на двете докторантури или ще пуснеш нова тема, знае ли някой дали е въжможно да се предаде за защита една и съща дисертация два пъти от един и същ човек в два различни университета?
Ето заради подобно мислене не си завърших висшето образование в България и много българи продължават да кандидатстват в европейски и американски университети! Аман от тарикати, които вместо да се заемат съвестно и отговорно с образованието и работата си мислят само каква схема да измислят. А, после защо имало професори с преписани дисертации, преписани публикации и смехотворни лекции.

6.   Не можеш да имаш 2 редовни докторантури просто.. Я кажи, по какво са и наистина ли ги искаш?

7.   Идеята е да взимаш две стипендии, а също, ако може и някаква стипендия, , като бонус. Държавна поръчка може само една докторантура, с въпросната стипендия трябва да се издържаш, да си плащаш социални осигуровки, и да си плащаш свързаните с докторантурата консумативи, нямаш право да работиш на пълен работен ден, в някои случай си роб на ръководителя ти. На всеки три месеца има атестация и ако имаш отрицателна атестация ти приключват докторантурата, като те приемат плащаш две семестриални такси, около 1000лв.

8.   "ако си редовен докторант да не можеш да работиш извън университета на пълен работен ден. Можеше"

дафак! Вместо да те пускат, да се кооперираш с RnD-тата на компаниите, да придовбиваш опит и знания за живота изъвн академията, а и да имаш парички, за да си живуркаш добре, те ... пХееййййй

9.   Много искаш, вечният стипендиант!