Споделена история от Образование

Как да стана учител или професор?
Здравейте, имам бакалавър по Стопанско управление и магистър по Комуникации. Какво трябва да направя, за да придобия правоспособност за преподавател по ИТ, музика или английски език в начален курс? Или трябва да следвам отново? В такъв случай докторат (за да преподавам в университет) по-лесно ли ще е да взема?

Обиколих няколко частни фирми и разбрах, че не е моето, липсва ми това хората около мен да са образовани и да знаят какво е естеството на работата (директорите и ректорите обикновено са бивши учители и професори, а моят оперативен мениджър сам си каза, че никога не е работил моята работа). Освен това да обучаваш хората е по-смислено, призвание е. Зарадвах се като видях, че дипломната ми работа е цитирана от друг дипломант в неговата. А в тези големи корпорации работиш само за пари, има пълна анонимност и няма призвание.

Коментари

1.   Задължително запиши бакалавърска степен педагогика, за две-три години ще я покриеш. Аз съм докторантура последна година и въпреки това, ми отказаха да преподавам в една гимназия, защото нямам профил педагогика. Т.е. в университет мога да преподавам, но в средно училище - не. Веднага след като защитя докторската си дисертация, ще запиша педагогика. Частните школи обаче, нямат такова изискване и преподавам в една такава руски език. Но все пак самите курсисти се интересуват каква ти е квалификацията. Мен ме спасява това, че съм завършила магистратура по литература в Москва.

2.   1, а може ли да се учи задочно? И в чужбинска диплома по педагогика признавали се тук или само СУ?

3.   Може да изкараш курс по педагогика към университет, трае около 1година и ти дават свидетелство за педагогическа правоспособност. Ще може да преподаваш в областа, която си учил, от 8-ми до 12-ти клас. Аз изкарах такъв курс в Икономически университет Варна, в него пише - учител по икономически дисциплини. В момента преподавам в тази област - икономика, счетоводство, предприемачество, зависи какви предмети се учат в училище. Може да правиш извънкласни занимания по интереси, да участвате в програми по ЕРАЗЪМ, състезания. Има възможности за развитие. Учители по ИТ много се търсят, по математика и английски също.

4.   За учител ти трябва педадогическа правоспособност, кара се за една година, доста университети я предлагат, за да станеш учител. За преподавател ще ти опиша моя път, 5 години дисертация, не ми предложиха място, нито по време на докторантурата нито след нея, а имаха нужда от хора, даже сега катедрата им се разпадна, защото са под 7 човека,след една година един приятел ме запозна с ръководител катедра точно Стопанско управление, преподавах три семестъра на хонорар, правех по 300 часа на семестър(толкова са часовете за щатна позиция), само ме мота, накрая в друга катедра, благодарение на добри отзиви директно ме взеха, цялото удоволствие ми струваше 8 години,просто нямах никакви връзки и успях единствено заради упоритостта си. Като цяло научното направления Икономика и управление и Икономика и администраци са жестоко орязани, някои даже са с нулев прием, доста преподаватели ги направиха на 4 часа.,без някой да те бутне е много трудно, даже да защитиш няма гаранция за място. Една колежка имам на 31,2 години дисертация, през това време на хонорар плюс бутафорен научен проект, защити и я взеха веднага, баща и професор, тъпа е като галош, един ден трудов стаж няма, взеха я даже за главен асистент, аз съм асистент с 11 години стаж. Надявам се да съм бил полезен.

5.   4, аз честно казано не мисля да оставам в България, прав си, че тук само с връзки става, а и ниски са заплатите, в кол центъра ми плащаха повече от на професор, а освен език не се изиства друго...

6.   За учител до 4-ти клас ти трябва Начална педагогика, а за по-горните класове просто педагогика, което се изкарва по-бързо както ти казаха. А за чужбина не знам.