Споделена история от Образование

Студент на дърти години
Здравейте, може темата да ви се стори тъпа. Но все пак я пиша. На 30г съм с бакалавърска и магистърска степен. От 10 год работя в една медицинска лаборатория, но от 10 мес съм в майчинство. Работата в нашата лаборатория не върви добре, но и аз искам просто да се махна няма възможност за развитие и тн. Не искам да навлиза в подробности. Мечтата винаги ми е била да уча медицина, но се позаинтересувах и излезе, че не става, защото трябва да в само платено. А аз нямам толкова много пари... Тогава кое да избера - сестра ли, лаборант ли? Или нещо друго? Макар че медицината за мен е на 1 място. Но като ги няма тия пуст пари...
Една колежка ми каза днес, че фармацевтите взимали към 2000лв.. Дали е така не знам със сигурност.
Има ли смисъл да уча за кандидатстване за медицина или 31 е вече доста години..?

Коментари

1.   Аз съм лекар на почти 30 и съжалявам, че не записах фармация някога. Заплатата на фармацевтите е в пъти по-голяма. Имам колеги които с магистърско медицинско образование започнаха работа в IT сектора за много повече пари. Не се набутвай излишно!

2.   Хората се преквалифицират постоянно. Особено в днешно време. Говорим за хора на всякакви възрасти. Давай смело.

3.   На 30 не е късно! Аз давах частни уроци, подготвя хора за кандидатстване в университета и съм имала ученици и на 40. Жената цял живот била счетоводител и на 40 и няколко решила да смени кариерата. И да, готвеше се за кандидатстудентски изпит по история. Така, че щом наистина това ти е мечтата, действай смело.
Успех!

4.   В университета имах колега на 50 години. Вероятно за него сме били дечурлига, но не се държеше пренебрежително и ние не го изолирахме от групата. Вписа се добре сред студентите и ни вдъхваше кураж за всичко.

От този човек запомних, че никога не е твърде късно да промениш живота си в положителна посока и да работиш за нещата, които наистина искаш и биха те направили щастлив. Странно е, но още си спомням за него и ме вдъхновява да рискувам с промените, които ме плашат и ми се струват закъснели.
Ти си 20 години по-млада от онзи мой колега. Струва ми се, че въобще не си закъсняла да смениш курса. Проучи по-сериозно възможностите.

5.   Не е късно, аз съм на 26 и съм втора година студентка по фармация, имам и една завършина бавалавърска степен. Но в твоя случай, фармацията, както и медицината можеш само платено да ги запишеш. Помисли хубаво, ако мечтата ти е медицина, нищо не трябва да те спира.

6.   Каквото и да учиш, няма да си да с държавни поръчка, на теб и бакалавъра и магистратурата са държавна поръка, затова са ти казали че трябва да си платено обучение. Само по един път може да се придобива степен с държавна субсидия. Предполагам и бакалавъра също ти е държавна поръчка. Вече има малко на брой специалности, които са без такси, може би там ще можеш да учиш безплатно, но трябва да видиш дали може. Това са основно за учители и някои техници. Има и няколко филологии в Софийския. Въпросът пред теб очевидно е доколко имаш възможност финансово. Помощник-фармацевт е добре, макар навсякъде да има аптеки, буквално една до друга на всяка улица, изглежда че има работа и се търсят хора. Дори в най-малките градове и общински центрове има аптеки и работа в тях. Много хора отиват да учат това. Фармацията е много добре също, вече зависи дали ще ти е добре да я учиш, малко по-дълго се учи. Ако имаш възможност, способност и желание си струва. За сестра, по отношение на заплати зависи от болницата и длъжността като че ли, на някои места е добре, другаде не толкова, на някои места и протестират заради ниски заплати. Трябва да избереш какво искаш да правиш, и дали ще ти харесва, това е важно. Ако човек е добър в работата си може и да вади пари, ако не е няма да може, аз така смятам. А и специално медицина не трябва да се учи само за парите. Иначе алтернатива на медицина може донякъде да е специалност лекарски асистент. По-кратко е обучението. В повечето медицински професии няма място за по-нататъшно развитие в кариерата. Има в медицина и фармация. Ако не можеш магистратура , но искаш малко по-висока заплата и възможности за работа избери помощник-фармацевт или лекарски асистент, ако ще учиш. Ако няма да учиш, има работа и за консултанти и представители, с магистратура, и стаж в лаборатория, не може ли да кандидатстваш?

7.   От авторката:медицината ми е много интересна и не само това обичам да помагам на хората. Аз не съм от София, но в су има една много интересна магистратура, която искам да запиша и тя е патология. Искам да съм патолог или да работя в моргата

8.   Наистина нямам възможност, но много искам :(
От авторката

9.   Патолог, без да си учила медицина? Хмм, не мисля, че е възможно. Магистъра да не е клетъчна биология и патология? Ако е това, ти няма да си патолог, а ще работиш в лаборатория.