Споделена история от Образование

За какво по дяволите втората матура е задължителна!!
Аз ще кандидатствам медицина и няма да записвам нито биология, нито химия, нищо че съм добър в тях. Чисто и просто искам да кандидатствам с оценката от дипломата, а не с тази от матурата, която може и да не е 6.00, а вие много добре знаете колко трудно се влиза в медицински ВУЗ.
С този проблем се сблъскват ужасно много хора. Каква втора матура да запиша? Защо въобще ми се налага да държа втора матура?? Хайде, аз ще се справя, но имам много по-прецакани от мен познати. А те какво да правят?
Някой ще каже географията е лесна, други историята... това са глупости. Карат те да учиш материал, който ти е абсолютно ненужен.
Знам, че с матура може да се кандидатства. Ами супер, нека. Но защо трябва да е задължителна??? Матурата по български и литература да кажем, че е окей. Но защо имаме втора? Аз разбирам поне образованието да беше на ниво, но то не отговаря на изискванията.
Знам, че си губя времето философствайки вместо да си уча, но за тези проблеми трябва да се говори.

Вашето мнение?

Коментари

1.   Запиши английски, матурата е ниво Б1, поне когато аз я правих.

2.   Има я, за да се проверят РЕАЛНИТЕ знанията на учениците,
щото в селските училища има една практика да завишават оценките на определени особи. Това не важи само за селските училища, даже и в градовете си я има тази порочна практика.
В моя клас повечето бяха "отличници", но на матурите яко се "осраха".
Другата причина е, че може да имаш ниска оценка в дипломата, а матурата ти дава възможност да я промениш.
Нали знаеш, че 6-цата в дипломата не е равна на 6-цата от матурата?
Първата никой не ти я гледа. :)
Ако изкараш 6 на матурата по биология - Влизаш директно без приемен изпит. xd
И давам един добър пример. Мой съученик, който не се натягаше на учителите, едвам завърши с 4-ка в дипломата.
На матурите изкара 6-ци и сега е един от най-добрите адвокати в Пловдив, а тези със завишените оценки и дипломи сега бачкат като общи работници или на някоя каса в Lidl.

3.   Прецакани са, защото не са добре подготвени.
След като ще кандидатстваш медицина, трябва да избереш биология или химия, и съответно да кандидатстваш с оценката, която си изкарал.
Ако изкараш високи оценки, това те освобождава от кандидат-студентски изпит по химия и биология.
Ако избереш география като втора матура, после ще държиш изпит в университета, а там вече късат много.

4.   Защото, така са решили от мон.
Няма полза, нито от първата и нито от втората матура.
Матурата е губене на време.

5.   Всеки записва матура по английски. Толкова е елементарна, че и най-посредственият ученик изкарва поне 3.

6.   Най-лесната матура е по английски...повярвай ми! Аз завърших миналата година и изкарах 5,62 на матурата без изобщо да се готвя. Даже никога английският ми не е бил сред силните предмети - често казано бях четворкаджия.

7.   Оценката от Матурата е важна защото се проверява от външен оценител. Оценката ти в училище може да е на база предрасъдъци и да не е реалистична. Може да си например - любимеца на даскала / даскалката да си и прочие.

Отношенията във училище се различават от отношенията извън училище. Ти вече приключвайки вторият си вид квалификация, един вид биваш оценяван за това дали си подготвен за трета степен без да има лични подбуди. Изпита външният (матурата) цели точно това да няма пристрастия някакви *потенциални*. Не е задължително твоят случай да е такъв, обаче такива има и за това и съществува това.

С две думи на едното място си третиран като дете и учителите те виждат да растеж, те ти помагат да си развиеш ума - на другото място (университета)вече се водиш възрастен. Края на средното образование олицетворява навлизането в живота. Имаш избор или да работиш или да продължиш да учиш.

8.   Аз бях в професионална гимназия, която държи задължително матура по специалността, която може да се пише като втора ако не ти трябва някоя друга за кандидатстване. И така и направих - имах си матура по БЕЛ и после по специалността.
Имах съученици, на които им трябваше матура по математика и втората им беше по математика, третата по специалността.

10.   И аз съм се чудила абсолютно същото, въпреки че си взех втората матура с 5,61. География.
Ами смисъл наистина няма. Ти реши какво ще пишеш. Но матурата по география наистина не е трудна. Последната задача ми се падна картата на Европа, да напишеш кои са държавите отбелязани с цифри. А държавите бяха Франция, Германия, Полша и т.н. големи държави, които срамота да не ги знаеш. Няма да ти дадат малки като Андора, Сан Марио или Черна гора.

11.   Много обичам като уж много запознати хора дават акъл. Не каквато и оценка от дзи не те освобождава от кандидат студентски по биология и химия. Недейте да пишете глупости, че ще объркате децата, които искат да кандидатстват това.

13.   Стана ми смешно от някои коментари! Тъй като при кандидатстване в специалност медицина балообразуващи са оценките от дипломата по биология и химия(или оценки от ДЗИ по тях) оценки от кск по био и химия, дори и да се държи матура по биология и химия то няма как да замести кск! Само ще ти е пречка при кандидатстването, защото е почти невъзможно да се изкарва 6, 00 на матура.
Ако ти се отдава английския най-добре ще ти е да избереш него. Или философията, например.

16.   Вече всеки гледа 2-рата матура да му е по предмет, който няма да му трябва за влизане в университет, за да не му се намали оценката от дипломата. Но ако някой е решил да кандидатства в няколко университета и няма време да ходи на изпит във всеки от тях по-добре да запише матура по каквото му трябва. Но мисля, че наистина не трябва да се влиза с матура, а само с изпит, защото матурите са Елементарни. Само някой учители ги изкарват трудни. Учителката по БЕЛ ни наду главата в 12-ти клас, колко трудна била. А за Медицина нали знаете, че изпитите са Задължителни, че някой пишете глупости.