Споделена история от Образование

Задочно обучение
Здравейте! Имам въпроси относно задочното обучение като цяло, защото не съм наясно, а ми е интересно.
Горе-долу през какъв период от време се провеждат лекции и кога се провеждат изпитите след това? И друго.
Ако например имам желанието да уча в университет в друг град и запиша задочно обучение то ще има ли смисъл да наемам квартира, да живея на общежитие или ще мога да си остана в моят роден град и да ходя само, когато имам лекции и изпити
( ако въобще има присъствено обучение поради така стеклите се обстоятелства с коронавируса )?
Някой бил ли е в подобна ситуация?
Надявам се въпросите ми да не са прекалено глупави.
Просто нямам познати, които са на задочно обучение и затова се обръщам към Вас.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей. Мога да ти споделя известен опит. Лекциите (Очините) започват предимно в края на Август и продължават до средата-края на Септември, а в някой университети до колкото съм чувал (по-кратко), като идеята е редовно и задочно да не се засичат. Продължителността на очните е от 2 седмици до повече от месец, зависи от специалността и семестъра. изпитите предимно започват края на октомври и приключват края на ноември, като поправките са декември, но отново зависи от университета и самата година. Летният семрстър започва началото-средата на януари и свършва средата или началото на февруари, но всяка година е различна. Изпитите са Март, а поправките Април и Май съответно. За пътуването зависи от това, колко е далеч университета от мястото, на което живееш. Лекциите започваха в 8:15 и свърваха различно, от 16:30 до 19:45 понякога, като имаше занятия и Събота, така че ти си реши дали ще можеш да пътуваш всеки ден и дали ще издържиш. С кравтирата по принцип е сложно, понеже никой не отддава краткосрочно, а тази които дават може да искат двеон наем за месец. Ще следя темата и ако се появи нов въпрос питай. Аз същи бях в такова невидение преди години и намеше кой да ми обясни, така че бих се радвам да помогна.

2.   При задочно обучение почти нямаш права като студент (въпреки и че като редовен пак са малко), нямаш право на общежитие (с малки изключения), осигуровки нямаш, разни малки намаления също. Няма право и на студентски кредит за семестрите. Освен ако си недалеч от града където е университета и има подходящ транспорт, пътуванията ще са на висока цена. Имаш изпити за явяване, както и лекции, които ако ще посещаваш, са в продължение на три-четири седмици на семестър. Ученето в друг град задочно не е удачно. Ще трябва да си на квартира. Ако ще работиш докато учиш задочно, ще трябва да е нещо на смени или да ти дават отпуска. Повечето места не биха дали отпуска два три месеца. Зависи ти как искаш да съчетаеш нещата, и каква работа ще си намериш. Може на половин работен ден да работиш и да си на общежитие, или на пълен работен ден (на смени или да дават отпуски) и да си на квартира. Или може би на сезонна работа. Има и хора работят в чужбина, следват задочно във България.

3.   От автора : Номер 1, благодаря много за информацията!