Споделена история от Образование

Бързо и лесно запаметяване
Здравейте! Спешно се нуждая от съвет. Проблемът ми е, че постоянно си губя времето с глупости вместо да уча. Или ще се разсейвам от Facebook и Instagram, или от нещо друго. Случва се дори, учейки да почна да мисля нещо и се разсейвам. Искам съвети за това как по - лесно да изчиствам съзнанието си и да се концентрирам върху важните неща. Да бъда по продуктивен и да запомням по - лесно огромно количество информация. Ще се радвам да ми споделите! Благодаря предварително!

Коментари

1.   Ами те затова са направени тези мрежи-за разконцентриране.Или поне това е един от многото им лоши странични ефекти.Мозъкът не може да се съсредоточи и препуска като луд от един сайт на друг.При това не му се дава възможност за съпоставка,мислене и анализи,а се търси готовото решение на наяия проблем.Докато четенето на книга се доближава до медитацията-читателя е концентриран в авторовата идея и героите,съпреживява,поставя себе си в ситуацията и в крайна сметка мозъка е озаптен и заставен да работи.

2.   Пробвай следното:

- Имах си "час" за учене. Нека стане част от дневният ти режим. Отначало зпаочни с по-малко. Примерно 30-45 минути.
Подбреи време, в което ще ти е удобно и няма да си много изморен. Примерно 15:30-16:15 звучи като добро време.
- Спри си всичко социални медии, нотификации и кажи на приятели и роднини, че си зает.
- Започни да учиш. Всеки път, като се хванеш че се разсейваш, кажи си, че си губиш времето и се върни към ученето.
- Това е период само и единствено за учене и нищо друго.

Отначало ще е много трудно, но след 1 седмица, е ти сане доста по-лесно. А след 2-3 седмици, вече започне да се изгражда като навик. Това, което аз бих направил е, да удължа времето. Или ако е трудно, да имам още един такъв период или по-дълъг период на учене през уйкенда. Разбира се, давай си почивки понякога. Ако станеш студент и докараш до примерно 1.5 часа пред повечето дни и по 2.5 часа уйкенда, като си дадеш и ден за почивка, ще си супер. Ще ти е много по-лесно, вместо да стурпваш всичко за седмицата за ден.

Стане ли ти част от рутината, ще ти е много лесно. Ще учиш много по-добре, много по-бързо и много по-спокойно в този период.

Дори 30 минути на ден, са много по-добре от това, да порпускаш 2 седмици и после да сядаш по 10 часа на ден за 3 поредни дена. Не става така!ю

Други неща, с които можеш да си помогнеш:
- Спокойствие. Дали ще е медитация, дали ще е някакъв ритуал (като примерно всеки ден пиеш кафе на любимата си маса), някакъв любим аромат - намери това, което те отпуска и те предразполага към учене (и други мисловни дейности).
- Вода. Водата е много важна. Пий вода редовно през деня.
- Правилно хранене - Има хиляди теми в интернет, за това кои храни помагат за мозъка в краткосрочен и дългосрочен план. Примерно - ядките са доста полезни, както и рибата. Зарвенто месо, също помага.
- Спорт - Да, ако спортуваш, дори да е просто 10-15 минутки бягане и упражнения вкъщи, то е много добре за здравето и мозъка ти.
- "Стимуланти" - не говоря за вълшебни хапчета. Говоря за кафе, зелен чай и подобни. Зеленият чай е супер полезен. Просто не прекалявай.
- Добре проветрена стая - без достатъчно кисловорд, мозъка ти не работи особено добре. Не говоря, да се задушаваш. Просто зимата, отваряй за 2 минтуи прозореца, да влезе чист въздух.

Ами това е, като за начало. Пробвай за месец и ми кажи, как е. Пони:
Постоянство и дисциплина!

3.   Напиши си уроците на една тетрадка с най - важното и чети всеки ден по веднъж.

4.   Ограничи си престоя в нета, най-вече социалните мрежи. Мозъка вече е привикнал и му трябва време да се изчисти. Поне при мен безпроблемно работи. Спирам фейса, инста, дори вайбър. Никакви филми или сериали, само книги и евентуално някаква телевизия. Трябват ми няколко дни за нагласа, но става. Започваш да мислиш абстрактно.