Споделена история от Образование

Могат ли момче и момиче да живеят заедно в общежитие?
Здравейте, сега съм в 12-и клас и ще кандидатствам медицина в МУ София, приятелят ми също. Ще сме на общежитие, а въпросът ми е дали може да сме заедно. Каква е процедурата, а ако не може, има ли други начини? (Квартирите ми се струват скъпи в София) Благодаря предварително!

Коментари

1.   Сега първо се гответе за изпитите, за да влезете и двамата в МУ пък тогава мислете как и къде ще живеете заедно. Имай предвид, че за момичета балът е много висок и много по-трудно се влиза! Успех!

2.   Няма как да живеят момче и момиче в една стая заедно, освен ако нямат сключен брак или общо дете - тогава ще бъдат настанени в семейни общежития.

3.   Може, защо да не може

4.   Ако сте семейство е възможно! Иначе не е предвидено според правилниците за общежитията на всички вузове. Ако случайно можете да се размените с други двама, които са двойка и едните да ползват едната стая, а другите друга - да. Но от първи курс да ви се получи надали... Помислете за квартира. Ама разбира се първо пожелавам успех да ви приемат.

5.   Доста са скъпи в София, да.

6.   Не, не може. Освен ако не сте брат или сестра или женени, само това са вариантите.

7.   За да бъдете легално в една стая, трябва да имате сключен брак. Реално мисля, че друг вариант няма.

8.   Може, ама първо сключете брак официално. А да, също трябва да ви приемат за студенти и да ви одобрят молбите за общежитието.

9.   Ако имате сключен брак, ще Ви настанят в семейно общежитие.

11.   Бях студент в СУ и по правилник не можше. Сигурен съм, че все още е така във всички университети. ОБАЧЕ. Това не ми попречи една цяла година да живея на практика заедно с приятелката си (докато не дойде следващата година и тя се премести в моя блок). Когато тя влизаше в блока слизах, за да влезе заедно с мен. Важното е, че портиерите вече ме бяха научили и знаеха, че не правя мизерии и проблеми. И бяха готини и свестни и четиримата. Това, че съквартирантите ми нямаха нищо против, също беше голям късмет. Общежитието ни беше с две стаи вместо една, и в продължние на почти две години на практика живеехме петима там, вместо само трима.

13.   Няма как, освен ако не сте женени. Друг начин, на ръба на правилата, е да намерите и друга двойка, която иска да са заедно и ти като подаваш документи за общежитие да напишеш, че искаш да си с въпросното момиче, а приятелят ти - с нейното гадже. Ако ви удовлетворят желанието (не са длъжни и не винаги го правят), просто се разменяте, ти отиваш при приятеля си, другото момче при приятелката си. Имай предвид обаче, че се правят проверки по стаите от домакинките на блока (друг е въпросът колко е редно от човешка гледна точка да влизаш в стая на непознати и млади хора, пък макар и общежитие).
Ж21

15.   Ако се ожените или имате общо дете да, иначе не. Другите случаи момче и момиче да живеят заедно в общежитие е да са брат и сестра.

16.   Не могат. Светата Инквизиция не дава и ходи на проверки.

17.   Точно в студентско общежитие едва ли. Ако е можело да се събирате по двойки там, значи съм изтървал егати промоцията.

18.   Да, има такава възможност, но не е официална. Не знам дали принципът е еднакъв в общежитията на всички университети, но в моя (УАСГ) имаше възможност по желание да заемете стая двама души. Трябва да намерите още една двойка от вашия университет, които искат да живеят заедно и заявявате желание в една стая да са заедно момчета, а в другата момичетата, после се разменяте всеки с гадже.

Но това си е сложна еквилибристика. При нас това можеше да стане едва от втори курс, защото в първи бяхме в стаи по трима, разпределени административно на случаен принцип.

19.   По принцип няма как да ви настанят заедно. Но ти не се ли замисляш, че точно след 3-4 седмици ще ти се иска да пробваш нещо друго, а не само приятеля ти? Така че, ако сте заедно най-много да си създавате главоболия и да се изпокарате.

22.   Може, но с трик или измама.

Размяната на две двойки вече е коментирана, има и други подобни.
Най-"смелото" за което знам е ... фалшиво свидетелство за брак!

23.   Може единият от двамата да се води с фиктивен съквартирант от същия пол, който не живее там. Съответно другият живее на неговото място

25.   Не, освен, ако не сте семейство. Защо е това напиране да живеете заедно отсега, че да си омръзнете по-бързо? Просто ще си ходите на гости и това е.