Споделена история от Образование

Технически университет
Здравейте приятели,
Аз съм 12 клас и вторият срок започва да тече, сигурно се сещате накъде бие моят въпрос.
Все още не съм се ориентирал на 100% какво ще уча, но поне си избрах университет. Имам, обаче колебание относно специалността, та моето терзание на кратко е - дали е удачно да запиша софтуерно инженерство в Технически университет, преди факта, че не съм учил програмиране и ме съм ходил на частни уроци.
Уча Информационни технологии от 5ти клас, и една година имах информатика(нищо кой знае какво - visual basic). Математиката ми е сила от малък(заради развитото ми логично мислене), ходя на уроци и се справям. Паралелката, в която учех беше езикова, което ми помогна да науча английски(последните 2 години учихме по учебник ниво с1, реалните ми знания са на ниво b2).
Това е арсеналът ми от знания, който намирам за полезни за тази специалност, постарах се да съм максимално обективен. Но приятели и познати, желаещи същата специалност(или влезли вече), имат подготовка по програмиране и компютърни езици от 2-3 години преди университета.
Да се върнем на основния въпрос:
Дали е удачно да запиша софтуерно инженерство в Технически университет, преди факта, че не съм учил програмиране и ме съм ходил на частни уроци?

Коментари

1.   Не, не е.

2.   Математиката няма никакво отношение в контекста на програмирането, (едно голямо) ОБАЧЕ може да ти помогне доста, тъй като ти е развила мисленето. На теория щом си добър математик не би трябвало програмирането да ти е трудно. На практика съм виждал как 3каджии по математика се справят много по-добре от хора само с 5ци и 6ци, като в последствие си запълват пропуските. Програмиране твърдо недей да учиш в държавен университет, освен ако не си за дипломата като 80% от студентите. Минал съм го това "обучение" само че в техническия във Варна и ще ти го кажа така... от 40 предмета имаш точно 5 програмиране, 5 математика, останалите са електроники, процесори, схеми и други полезни за computer science култура НО абсолютно ненужни за един програмист. Ти предполагам ще ставаш програмист и не искаш да учиш от всичко от ИТ сферата по малко? Единствения държавен, който става за нещо е донякъде ФМИ. Ако можеш най-добре комбинирай университета с някоя академия, където наистина се учиш да програмираш. Двете се допълват много добре, защото на едното място учиш само теория, на другото пък само вършиш практически задачи, според мен това е най-добрия вариант, ако имаш време естествено. Ама технически не записвай в никакъв случай.

3.   Удачно е, стига да имаш интерес да се занимаваш после с това.

5.   Ако си решил да учиш програмиране по-добре софийския. В техническия нещата са зле и нищо няма да научиш.

6.   студент съм в техническия университет и не бих го препоръчал на никого, поради факта че се преподават много остарели неща, и когато попитахме преподавателя защо не се преподават неща, които могат да ни осигурят работа, отговорът беше "ние ви учим как да мислите, а нещата за интервютата ще си ги учите у вас", еми мерси ама ще пропусна. Ако ти се учи програмиране - нбу - скъпо ама поне ще те научат на нещо (имам познати които учат там и са доволни). В техническия се учат всякви неща които никога няма да ти потрябват, най-стария език за програмиране C...

7.   Идеален си, университета не е това което си мислиш ще трябва много работа отделно и учене за да се специализираш. Ама тази диплома от този университет си отваря доста врати, естествено ако си в София. Завърших преди 3 години, ще ти кажа нищо полезно не знам от този университет всичко съм си учил сам и отделно - но хората те гледат с уважение като разберат че си завършил там. Успех!

8.   Да, добре си се ориентирал.

9.   Аз съм гимназист, който изучава програмиране от години.

Имам една позната, която учи в Техническия Университет в гр. София; тя изучава същата специалност, която искаш да запишеш. Доколкото знам, тя не е изучавала програмиране преди университета. Тя влезе в този университет само с математика без никакви знания по програмиране. Същата тази позната не е ходила на частни уроци по програмиране, защото нямаше смисъл да го прави. Това е поради причината, че като влезеш в такъв университет, първото нещо, което ще изучавате е програмиране.

Аз лично изучавам програмиране като специалност в гимназията и ще ти кажа, че програмирането няма да ти е трудно ако имаш логическо мислене. Бих те съветвал да започнеш да изучаваш програмния език C лека-полека, защото при условие, че знаеш основите на този език, ще можеш да схванеш много бързо обектно-ориентираните езици.

Ако трябва да направя кратко заключение, не ти трябва програмиране, нито частни уроци, защото това ще го изучаваш в университета. Трябва ти само математика, за да влезеш в този университет.

Надявам се да съм ти бил полезен, успех.

10.   Ако не си ориентиран, техническият е най-лошият избор. Ще учиш остарели неща и всички висши математики общо взето. Има доста безплатни уроци и курсове по програмиране из нета, винаги можеш да пробваш.

11.   Благодаря на всички за отзивите, особено на хората постарали се да дадат по пълен отговор! Полезно е да чуеш нечие мнение, преди важен избор!

12.   Математиката ти трябва само за приемния изпит.

Недостатък на Техническият е, че от учене на странични неща нямаш време да се специализираш в програмиране. Докато хората се подготвят и си търсят работа, ти се чудиш как да си напишеш протоколите по електротехника или да вземеш изпита по физика... Учиш си важните неща вкъщи ако ти остане време.

От наблюденията ми от водене на интервюта и от стажанти е, че тези от ТУ и СУ се справят доста по-добре напрактика от излизащите от софуерни академии и знаещи повече за програмирането. Дали се дължи на факта, че просто по-умните ученици влизат в "елитните" държавни университети или пропускам нещо в цялата схема - не знам.
Това казано има и маса нереализирани отличници и от там.

13.   Пич виж комптърнатото и софтуерно инженерство е специалност дето е със стара програма виж нещо по съвременни в ту като исн , нова специалност от която ще излезнеш кадърен програмист и има много кво да научиш .