Споделена история от Образование

Образование в Холандия
Здравейте, както сте разбрали от заглавието, съм решила да продължа образованието си в Холандия. Насочила съм се към специалността International business. Всякакви съвети и насоки относно мотивационно писмо, квартити, записване и като цяло живота там ще ми бъдат полезни. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Знаеш ли езика и според теб, би ли могъл човек да учи без да знае езика?

2.   Образованието в Холандия е добро. Там всички говорят английски. Но ако искаш да работиш нещо , за да се издържаш мисля, че трябва да знаеш холандски на някакво ниво.

3.   Избрала съм си програма, която се води на английски език и в момента се подготвям, за да се явя на изпит на TOEFL.

От Автора

4.   Холандия не е проблем, образованието е на ниво. Международен бизнес като специалност обаче...

5.   Можеш да учиш за безработна и в България.

6.   Холандия пари да ми дават не отивам!

7.   Отговори си на следните:

1 - Какъв е интересът ти към това образование? Защо него, а не друго?

2 - Какво искаш да правиш след това?

3 - Имаш ли представа какво можеш да правиш? И къде? Имаш ли идея за кариерно развитие? В кой град, къде да караш стаж?

4 - Какъв е планът ти, преди това?

Това са все важни неща.

Отговори си на всички тези въпроси и обмисли отново цялата работа.
Другият ми съвет е, да се свържеш с потенциалните университети, в котио ще кандидатстваш и да помолиш, да те насочат към различните общежития. Тряба да знаеш, е има дълъг лист, на който се чака с години и хората се записват още 1-2 години предварително.
Последният ми съвет е, да започнеш, ама много сериозно, да учиш нидерландски. Просто животът ти ще е доста по-лесен тогава, ако положиш усилия сега.

8.   И за мотивационното писмо - Ако си отговориш на въпрости, мисля че ще се справиш и с писмото.
Целта на това писмо е, да докажеш на университета, че имаш не само желание, но също така капацитета и волята, да завършиш даденото образование и да прилагаш наученето.

Трябва да напише защо желаеш тази специалност, какво те накара да избереш Холаднния и техния университет, колко си радостан, да учиш, да натрупаш връзки, а след това, да им кажеш че имаш план, някоя фирма към която искаш да се насочиш, да стажуваш, а после да работиш.
Т.е. - Каква ти е мотивацията, какво смяташ да направиш по-време на образование, какво смяташ да направиш след него.
Самият университет не се интересува толкова мечтите ти, колкото от това, дали ще завършиш при тях.

9.   И с каква професия ще излезеш с това? Международна бизнесдама? Какво въобще ще можеш да правиш, като завършиш и с какво ще си полезна на евентуален работодател? Това явно е западния вариант на "любимата" ми българска специалнист "Стопанско управление". Като питам хората, които са я завършили, какви в крайна сметка са по професия и какво могат, така и не получавам адекватен отговор. Стопански управленец, нещо като професия директор, ама без да е работил дори на най-ниското ниво, т.е. директно от университета излизат бизнесмени, директори, мениджъри, нищо че не са виждали офис на живо. Все едно да учиш за министър или президент и да очакваш от университета някой да те земе на работа като министър.