Споделена история от Образование

Въпроси към началните учители и тези, завършили тази професия
Здравейте! След няколко месеца завършвам и съм се ориентирала към професията учител. Колебая се между две специалности - начален учител с чужд език или български и английски език за прогимназиален и гимназиален етап. До преди няколко месеца бях сигурна, че искам български и английски, но не бях мотивирана за това, а сега като се замисля, професията НУПЧЕ ми допада сякаш повече и ме мотивира. Само ми е объркано относно това дали е трудно повече от другите специалности понеже се изучават няколко предмета наведнъж, а и тази математика не ми е много силна страна. Въпроса ми е материалите които се изучават и математиката трудни ли са? Знам, че НУПЧЕ е за учители от 1 до 4 клас, но пак казвам нямам си понятие какво се изучава за тази специалност в университетите. Ориентирала съм се към ПУ. Моля тези, които са завършили тази специалност да ми дадат малко повече информация. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Приятелката ми завърши НУПЧЕ в ПУ, нивото е много ниско, всички завършват, при положение, че много малко от тях са в тази специалност защото искат, приятелката ми завърши без да може да каже едно изречение на английски. Математиката е елементарна.С начална педагогика най лесно ще си намериш работа, защото в едно начално училище с два класа ще има 8 начални учитела и 8 възпитатела, а учител по английски ще има един. Отделно, че работата с малки деца е доста по щадяща учителя.

2.   Аз съм студентка НУПЧЕ, първи курс и засега учим само основите, а от втори курс започваме да изучаваме методиките на всички предмети. На мен много ми харесва специалността, намирам я за интересна и полезна, защото освен знанията, които получаваш, за да си добър учител, научаваш и много неща, за това как да си възпиташ децата един ден. :)

3.   Разбрах, че конкуренцията е голяма и трудно ще си намериш работа като начален учител. По-добре специализиран учител. Има по-голям глад за специализирани учители. Аз мисля да уча за специализиран учител. Началните учители са като общите работници. По-трудно намират специализирани учители и по-лесно начални.

4.   За едната заплата ще си чиновник. 30 дечурлига кое от кое по-нагло и тъпо само ще трябва да се съобразяваш с него. Да не говорим за родителите. същата работа даже и по зле. 1000 каприза и претенции за сметка на тва никакво покритие. Не забележка, гък не можеш да му кажеш. А посмя ти си виновен за всичко по презумпция. Директора е на страната на чааавето, щото даскалото е на делегиран бюджет, загубимее чааавето губим кинтите, оттам и заплатата му пада. За тва е целия зор. Отделно даскала няма никакви правомощия да противодейства на тъпото чаавее да го постави на мястото му камо ли да го накаже Ако искаш да си даскал отиди в германия , искарай тамошна педагогика и си взимай 2000 евро заплата чисто отделно, че ти расте във времето. Тука висшето е само загуба на време, за едната тъпа хартийка с надпис диплома не си заслужава Иди на запад цените са същите като семестър храната е същата. Само дето жилището и наема са уж по - скъпи ама то навсякъде са по скъпи спрямо местния доход.