Споделена история от Образование

Мога ли да вляза в СУ специалност "Право", ако имам 5-ци за срока?
Общо взето заглавието. От 9 до 11 клас годишните ми оценки са били само 5-ци и тук-таме някоя 6-ца, сега съм 12 клас и пак изкарах 5-ци за срока и отива и към 5 за годината. Да кажем, че на двата изпита - история и бел - изкарам 5, тогава ще мога ли да вляза в СУ специалност право?

Коментари

1.   По принцип всичко е възможно, всичко зависи от кандидатите и техния успех, но колкото е по-висок успеха ти е по-добре. При приема има квоти, колко момчета и колко момичетата да приемат. По мое време момчета влизаха с по-нисък успех от момичетата.

2.   Дипломата не се гледа.
Гледат се матурите и кандидат-студентските изпити.
Трябва да изкараш 6-ци на матурите или изпита за да влезеш в тази специалност,заради големия наплив. Имай впредвид, че само връзкари учат там, после работа няма да намериш, освен ако родителите ти не са завършили същото.

3.   Искаш да учиш "Право", защото ти се вижда много престижно или по друга причина?
В тази специалност влизат само най-добрите.
Няма случайни хора в тази специалност,не че искам да те обезкуражавам, но там ще учат деца на адвокати.(Потомствени адвокати). Не можеш да се състезаваш с тези деца,а дори и да те приемат, шансът за реализация след това е минимален.
От 100 човека курс само десет ще работят в някоя кантора, ако имах връзки и родителите им си имат кантори.
Пълно е с безраборни адвокати.

Успех ти желая. :*

4.   Да.

5.   Според мен, да

6.   До 2

Не е задължително. Един приятел, баща му беше охрана на Илия Павлов и го уредиха пак!

8.   Тази година ще приемат без конкурсни изпити. Балът ще се образува от оценките от матурата, като тази по БЕЛ мисля, че се удвояваше или утрояваше и общия успех от дипломата. Все пак погледни всайта на СУ, там всичко е обяснено подробно.
При тези условия е нормално да има много желаещи и ще бъде логично, да влязат тези с най-висок бал. Казвам "логично", но все пак не винаги живота върви според логиката.
Навремето тази специалност беше най-желана и се влизаше изключително трудно в нея. Сега обаче юристите станаха толкова много, че няма никаква гаранция за добра реализация. Голяма част от мои познати, които завършихе "Право", работят съвсем различни неща, от това за което са учили. Адвокат се става трудно, поради това, че се явяваш отново на доста сложни изпити-отново, поради причината, че и за тях няма достатъчно хляб, за прокурор или съдия трябва да имаш огромни, ама наистина огромни протекции, така че сама си прецени дали си заслужава само заради един гол престиж да се завършва подобна специалност. Но все пак запомни, че СУ е най-престижното учебно заведение за сега в Бйлгария.
Пожелавам ти успех!