Споделена история от Образование

Къде да се запиша за компютърна графика?
Влече ме 3d обработка, photoshop, premiere... обичайните в тази сфера. Единственият университет с такава специалност е НБУ и нищо хубаво не чувам за него... Просто взимали паричките и ти дават диплома, без на нищо да те учат.
Моля за мнения на НБУ-то като цяло и университети с такава специалност. Благодаря!

Коментари

1.   Много си се разпилял. В наши дни нещата са толкова обширни, че за да станеш на истина на топ ниво и да те наемат по проекти, а в последствие и в някоя фирма, ще трябва да избереш само два от изброените софтуери, като добавям и още един - After Effects. Аз ги знам всичките, но ми отне около 10 години и повече и много безсънни нощи, а и дори на моменти усещам как изоствам, в сравнение с нещата, които сега се правят в българското пространство и това, което аз мога да предложа.

Или започваш с видеомонтаж - сиреч Premiere Pro и After Effects, или с 3D Studio Max и Photoshop - 3Д анимация и 3Д визуализации. Ако започнеш с всичко ще стане тотална каша в главата ти и няма да разбереш нищо.

Ако имаш още въпроси питай.

2.   Единствено се сещам за СофтУни Creative, въпреки че не е университет а по-скоро някаква академия, тоест няма да имаш държавна диплома а някаква тяхна си, тъй че ако ти пука за дипломата учи в държавен, ако искаш да правиш нещо реално го разгледай. На работа имаме доста хора, които са завършили СофтУни, само че са учили програмиране и сме доволни от тях. Конкретно за графичен дизайн нямам впечатления, но предполагам че също е на добро ниво.

3.   В НБУ ,,Просто взимали паричките и ти дават диплома, без на нищо да те учат. '' Това го потвърждавам с две ръце и два крака, правилно са ти казали.
Като човек който учи там четвърта годино ти го казвам от личен опит, там нищо не се учи по тази специалност.

4.   Има достатъчно достъпни курсове онлайн. Ако знаеш английски дори от тубата може да се научиш. Ако не го знаеш - научи първо него. Няма смисъл от курсове тук - само ще ти загубят времето и ще ти вземат парите. СофтЮни хаха - в седмица по 2 часа лекции мислиш ли че ще научиш нещо? Не си губи времето. Те дори едно сносно презентационно видео немогат да направят. Дори курс който струва 15долара ти показват какво ще научиш. А презентацията в софт уни = аз съм петкан от 15години се занимавам с 3д/2д/ефекти и ще научиш много с мен... и до там. ама какво точно ще научиш няма значение просто се записвай и ще ги знаеш нещата...жалка история. 4 месеца по 2 птъти седмично по 2часа си сметни какво ще научиш и колко време ще загубиш.

Освен това с 3д без фотошоп няма да минеш = вървят ръка за ръка. Афтер ефектс нюк и т.н. програми са за композитинг/ефекти и пост продукция. 3д макса се ползва основно за архитектурни визуализации и най-вече за това има уроци. За блендер е пълно с урпоци и за мая също. Избора ти е голям. Само не си губи времето и парите в измислени български курсове/университети.

5.   Благодаря за отговорите!
Аз си мислех, че към твърде малко неща съм се ориентирал, хаха. По-конкретно искам да уча 3D (3ds max, photoshop) и ми се ще да взема диплома за висше с такава специалност. От НБУ-то май вече съвсем се отказах, ако знаете други университети, в които се изучава това моля кажете!

6.   Май в Русе имаше специалност графичен дизайн.

8.   от 4

"По-конкретно искам да уча 3D (3ds max, photoshop) и ми се ще да взема диплома за висше с такава специалност. " с това може да правиш само архитектурни визуализации. Не искам да те отказвам но за 3д трябва да знаеш много повече от една програма. Като гледам май нямаш представа точно какво искаш. Това 3д е толкова общо че няма накъде. Какво точно искаш - моделинг, текстурниг, анимация, светлиен артист, да рендваш да правиш ефекти или човек оркестър всичко да си правиш? За гейм индустрията ти трябва - 3ds max/maya - modeling от там zbrush/3d coat/mudbox - sculpting за текстуриране substance painter/designer от там рендър енджини v-ray/corona/renderman/arnold и т. н. И не е зле да знаеш и гейм енджини като unreal. Ако пък искаш ефекти за филми там трябва да учиш и специализирани програми за частици и симулации - houdini и други имаше не ги помня вече. Blender освен че е free soft съчетава в него скулптуриране и текстуриране даже композитинг но пък не може да се справя с големи сцени с много полигони има си някакви лимити и работа в студио с блендер засега трудно ще си намериш. Много неща вече трябва да знаеш за да се занимаваш с 3д едно време беше по-лесно. Освен както казах ако не си се насочил към архитектурни визуализации където ти трябва 3д макс фотошоп ви-рей и малко аутокад. И пак ти казвам не се занимавай с български университети и курсове. В тая сфера никой не му дерме имаш ли диплома или не. Всеки гледа портфолиото ти и какво можеш. Дават ти задача ако я направиш ок ако не чао. Както при програмистите. Това къде си завършил особено ако е тук е все тая. Тия хиляди левове за уни по-добре с 1/10 от тях си купи уроци в нета по ще се научиш. или си дръпни отнякъде или безплатни в тубата. Успех