Споделена история от Образование

Трета година не знам какво да уча и вече съм отчаян
Здравейте, вече съм на 21 години, ще стана тая година на 22 и освен годините ме притиска и семейството. Работя сравнително посредствена работа и честно казано изобщо не искам да се застоявам повече там. След бала не записах, защото просто не знаех какво. Казах си "ще изчакам 1-2г да реша какво и тогава" ама минаха и аз все така не знам! А не знам има ли и смисъл, единствения университет, който се признава в чужбина е СУ, а за там все противоречиви отзиви... просто съм отчаян, вървяха ми философия, психология, география и историята в училище, но какво по дяволите да работя с тях? Английски знам, но никакви други чужди, то английския вече не е и чужд :Д някои хора ми казват, че хора и на по 30 са си намерили призванието, но аз все така чувствам, че тва призвание мен не ме намира и майка ми и баща ми все продължават да ме притискат..

Коментари

1.   Стани даскал по история/география.

2.   Отлично разбирам как се чувстваш - защото изпитвам същото, но с разликата, че аз записах нещо, което не желаех, под родителски натиск. Ужасно е, защото отделих 5 години от живота си за направление, от което грам не се интересувам. Не е нужно да си висшист, за да си успешен/ финансово осигурен, но със сигурност не можеш да се оставиш на течението. Има куп курсове по програмиране, маркетинг, различни видове дизайн, езикови курсове. Възможности много, но не чакай, а пробвай. Не записвай на всяка цена, за да имаш „вишу”, а защото наистина виждаш смисъл в подобно занимание. СУ е кошмар, всичко е застинало в соца. Не го препоръчвам, завършвам го в момента. Ако си бил отличник и наистина владееш АЕ, кандидатствай за стипендия в АУБГ. Имаш възможност да комбинираш различни програми и най-важното - да бъдеш в компанията на качествени, амбициозни младежи! Дерзай! :)

3.   Учи за мед. сестра за мъж ще те вземат лесно.
Нещо дето има работа гледай да бъде.

4.   Спомни си, като малък на какво най-много си обичал да си играеш? Правиш ли го още, или с времето си се загубил някъде между нещата, които според обществото са важни? Аз също съм на твоите години и щом завърших избрах да следвам мечтите си. Това, което желаех тогава, вече го имам и съм много благодарна, че го направих!!! Също, ако си имаш сериозна приятелка можеш да я попиташ как те вижда в най-доброто ти проявление. Успех!

5.   Запиши се на курсове по програмиране или дигитален маркетинг (с тези двете ще можеш да работиш и навсякъде по света).

6.   Жалък си.
Една гьостерица трябва да те намери.
Ти си замръзнал в 5-6 клас.
Но не сте притеснявай, не е нужно всички да са професори.

7.   Ако искаш да живееш в чужбина, гледай направо университети там. (Доколкото знам, и на НБУ признават кредитите в чужбива, но ако искаш действително да заминеш, според мен, ще ти е по-лесно да се интегрираш, започвайки още с университета).

Иначе ако седиш и чакаш изведнъж да разбереш какво ти харесва, няма как да стане. Направи си списък с професии и започни да задраскваш какво не те влече. От останалите опитай по някой курс или проучи в интернет, един вид да добиеш по-ясна представа за професията.

8.   Не си губи времето. Прецени с какво ще си намериш работа и учи това.

9.   Безумие е мъж да си губиш времето по университети. Тъпото е, че си се забутал в кофти работа. Досега можеше да си станал истински спец в някой занаят и да изкарваш по 3-4 бона. Съветът ми е да започнеш работа или курс, ама не от измислените, за професионален шофьор, заварчик, електро или водопровод.

10.   Абстрахирай се от това, което хората ти казват, че трябва и виж какво те кефи истински. Примерно мен също като теб ме влече Историята и това уча. Всеки ден научавам нови неща и се чувствам добре, без значение каква реализация ме очаква след това.

11.   Медицински асистент е правилното име. А относно дипломата от СУ, която се признава само тя в чужбина, няма такова нещо, това не е вярно. Всички дипломи на акредитирани университети се признават в ЕС! Акредитирани го разбирай като легални, а не измислени фирмени частни образувания. И да, трябва да се учи нещо, което да дава възможност за намиране на работа, а медицинските специалности са такива и разбира се, човек да го харесва.

12.   Номер 9, то ако ставаше така, всеки щеше да е така, а не да си откриват призванието в живота на 50 години. Просто на някои хора им трябва повече време да поживеят, да поработят, да изследват.

13.   Като бивш кадър на психологията в СУ, не бих я препоръчал. И като програма в СУ, и като дисциплина въобще. За стотна година подред все психолози се бълват, с лопата да ги ринеш. Моят съвет е ако не знаеш точно какво искаш, запиши нещо, от което можеш да изградиш професия: счетоводство, програмиране, медицина, инженерство, тия-ония. Проблемът е, че май те е шубе от математика, а тя се пройрадва навсякъде. Можеш и да пробваш право или някоя филология, но не знам как седят нещата там.