Споделена история от Образование

Бал
Здравейте! Въпросът ми сигурно е странен, но искам да попитам какво точно се прави на бал, защото аз нямам представа. Тази година съм 12 клас и балът ми е на 25 май. Знам че ще бъдем в ресторант целият клас, както и преподавателите, но мога ли да каня свои приятели, или гаджето ми? Аз всъщност нямам никакво желание за бал, не искам да плащам за фотограф, защото имам айфон 12, който снима много добре, но най-вероятно ще ме накарат да давам парите си за неща, които аз не искам. Или диджей, за мен това е безсмислено. В ресторантът знам, че ще ми бъде скучно и ще се чувствам не добре, защото ще стоя цялата вечер на стола с телефона, защото със съучениците си не съм близка, те не ме харесват, и не мога да говоря цяла вечер с тях, дори да искам, те ще си говорят с приятелите си. И като цяло всички тези пари, които ще се дадат за това безсмислено за мен събитие, на което аз ще се чувствам зле, предпочитам да ги вложа в нещо друго, което ще ми бъде полезно или поне ще се чувствам добре и щастлива. Родителите ми ме подкрепят, казаха ми, че парите не са проблем, ако искам бал, и също ако не искам да имам бал, че няма проблем. Но все пак казват, че е хубаво да имам бал, защото всички други го правят. Аз нямам проблем със семейството си, моят проблем е това да кажа на класа си, че няма да правя бал. Страхувам се. Ако все пак се наложи да правя бал, предпочитам там да има хора, които са ми близки и мога да се забавлявам с тях, като например мои приятели или гаджето ми. Така вечерта няма да е безсмислена.

Коментари

1.   Приятели и гаджета нямат работа на твоя бал, тържеството е за класа и випуска.

2.   Стой си у дома. Никой не те кара насила. Ако ще си с приятели и гаджето се съберете отделно на друго място. Ако ще ходиш с класа ти ще сте си само вие.

4.   Аз на моя бал не отидох, защото прецених, че няма да ми бъде хубаво. Не пия, не пуша, не слушам чалга, мразя показността, пък и не бях кой знае колко близък с класа си. Все пак дадох стотина лева капаро за ресторанта, за да съм съпричастен с останалите. Майка ми и баща ми и до ден днешен ми циврят на главата що не съм отишъл... така че ако искаш, върви за 15 минути колкото да се разпишеш и след това се прибирай.

5.   Като ти е скучно и не ти се ходи просто не ходи. Аз завърших 2018 и една стотинка не дадох за бала. Защото точно като на теб не ми се ходеше. Дадох пари само за подарък на класната и за подарък на училището и това беше. Има лесно не ти се ходи не ходиш. Това не е задължително тъй че да не ти пука. От моя клас не ходихме 3 или 4 човека. Все още не ме е яд че не съм ходила.

6.   Съвсем не си длъжна да ходиш на бала, а бала е празник на випуска и там приятелите ти работа нямат. Но нищо не ти пречи по случай завършването да си спретнеш купон с близки и приятели и въобще да не посетиш тържеството на класа.

7.   Има два вида бал- с роднини, приятели и този с класа. Не всички се събират с роднини, но повечето го правят.
При мен преди самата дата се събрахме в едно заведение роднини, приятели, за да го отпразнуваме. Не бях с роклята, нито беше толкова официално, но пак един вид е бал. Един вид изпращане от семейството.
А вече на самия бал с класа си бях с роклята, обувките. Само най-близките дойдоха да ме изпратят. Не вливат в ресторанта, но ме изпратиха.
Иначе самият бал не е нищо особено. Събира се целият клас отвън, дали пред училището, в градската градина, ресторанта и се правят снимки. С роднини, приятели, класната, други даскали. Обикновено професионален фотограф е нает да снима вътре и вън. След това се влиза в ресторанта по класове и се започва. Хапване, пийване, танци. Изказват се директорката, класните, правят се поздрави. Ако не си голяма пиячка, не се насилвай да пиеш много. Аз не бях пияна, но поне ракията си бях изпила и малко уиски. Обикновено ще имате ракия 50 гр или 100, салата, някакво основно и десерт. Мезета някакви, безалкохолно и други алкохоли. Храната не си спомням струваше ли си, но за съжаление за повечето абитурентски балове ресторантьорите искат високи цени, а качеството не е на ниво. Музиката беше предимно чалга, кючеци, но имаше и поп. Ставала съм да танцувам, на каквото ми харесва. Ако имате фотограф, той ще е вътре да заснема вечерта. Един съвет-носи си и други обувки, по-ниски и удобни. Някои момичета направо се събуваха боси. Аз си носих ниски сандали, а официалните си прибрах в торбичка. С тях бях за снимките и в началото, после обух нещо по-удобно. Няма как да изкараш вечерта на токове.
В ресторанта се стои до към 12 вечерта, и после ви гонят учтиво. След това обикновено класа се разделя на групички и ходи на друго заведение-бар, дискотека. Аз примерно бях с няколко момичета на бар и постоях няколко часа още. Не е задължително да стоиш до зори, или да пиеш. Колкото ти се стои.
Инче за гаджета-някои момичета бяха с гаджетата си, като техни кавалери, но се плаща и техния куверт. Но това е добре да се коментира със самия ресторант и човекът, който събира парите.
Плаща се за ресторант кувертът и за диджеят. За фотографът също плащахме. Имахме снимки в фотото преди бала. Имахме си и албум и диск с цялата вечер.
Може гаджето да ти е кавалер, а с приятелки да се видиш след ресторанта. Можеш и по-рано да си тръгнеш от ресторанта и да отидеш където искаш.

8.   Не си длъжен да ходиш, щом чувстваш, че няма да те изкефи не давай пари и не ходи. Просто е!

9.   Не ходи щом смяташ, че ще се чувстваш зле там.

10.   Завърших 2019 и бях в същата ситуация като теб. Кавалер помолих да ми бъде тогавашното ми гадже за да имам компания. Хапнахме с него, не съм танцувала защото не умея и му предложих да си тръгнем. Обух си кецове, разходихме се по центъра и накрая отидох в другия ресторант при родителите си. Покани твой близък приятел за кавалер, постой малко в ресторанта и си тръгни. Така хем ще си уважила класа си и няма да се чувстваш неловко, хем родителите ти ще са удовлетворени че все пак си отищла на бала, и на теб ще ти е добре.
Не е нищо особено. Аз се притеснявах от танците и това че не разбирах с класа си. Всяко чудо за 3 дни.

11.   1, аз си взех гаджето просто платихме още един куверт, за приятели е тъпо да. Ако не ти се прави бал недей, и без това е пълна загуба на време и пари.

12.   Какви балове бре хора? Те не ги ли забраниха заради Ковид? Тази година 2021 ще има ли?