Споделена история от Образование

Историята повод за гордост или срам; Нравствената красота на българката.
Здравейте! Днес госпожата ми ми зададе да направя есе по две теми. Първата е - Историята повод за гордост или срам, а втората - Нравственага красота на българката. Ще се радвам, всеки който чете това да ми помогне с тези или някакви аргументи, ако има по една от темите. Благодаря Ви!

Коментари

1.   Аз бих лансирал тезата, че исорията НЕ е повод на гордост, ако не знаем как да се учим от нея и няма с какво да гордеем в настоящето. Голям праз, че например Чингис Хан е владял половината свят преди амнайсе века, като сега монголците са сред най-бедните, най-лошо живеещите и най-оскотели хора на света. Същото можех да го кажа и за България, но не го направих, че ще ми сеанхвърлят псевдопатриотите.

Колкото до нравствеността на българката там теза и агрументи нямам, а само смях. Явно даскалката иска да си докаже нещо, което знае, че не е така.

2.   Номер 1, в 95% от случаите темите за есета ги има под текста в учебника по литература/христоматия и т.н. Не си ги измисля даскалката. Не говори глупости.
От една скоро излязла от образователната система

3.   2, т.е. няма избор от няколко теми? Съмнейшън.

4.   Есето по какъв предмет е? За българската история ли трябва да се пише? Или най-общо? Можеш да разтягаш локуми за царете ни, битките, освобождението . Като започнеш от хановете чак до Освобождението- все има постижения. Народ, който се срамува от историята си, не е народ. Хубава, лоша, тя е миналото ни. Можеш да наблегнеш на това.
За втората тема не ми стана ясно в какъв смисъл е казано. Ако предметът е литература, можеш да използваш героини от произведения. Сещам се първоначално за Изворът на белоногата-Гергана, Една българка-баба Илийца, Под игото-Рада. Може и да има други силни женски образи, но тези ми идват наум. Сещам се и за Две хубави очи на Яворов, но май не е много по темата. Иначе в историята ни има жени като баба Тонка,Райна княгиня, Сирма войвода и т.н.

5.   Историята, сама по себе си, изучава миналото. Тя търси връзката между събитията, дава им контекст, работи взаимно с ред други дисциплини - икономика, право, генетика, география, лингвистика, какво ли не. Всяка една дисциплина си има своята история, така че историята е (спорно казано) най-обемната академична дисциплина.

Въпросът е как се интерпретира. На Балканите историята редовно се примесва с политическа пропаганда. Идеален (но далеч не единствен и далеч не най-лошият) пример е българската история. Отвори учебник по история, чети: кои сме българите? Ми имало там някакви траки (нещо им тракало), после се домъкнали едни славяни, там после някакви прабългари, готово!

Глупости. Над 100 различни етноса са формирали българската нация, както казваше моят учител по история: траки, славяни, прабългари, кумани, печенеги, власи, гръцки етноси и т.н. Това е тривиален факт, по света вече "чисти" групи няма, освен ако не са някакви островни аборигени. И въпреки този познат на историята факт, това се игнорира. В България сме ту траки, ту славяни, ту прабългари, зависи кого питаш и в какъв момент. Хитлер ни имаше за турчуля, Сталин и компания ни писа чисти славяни, някои отчаяни историци искат баш траки да ни пишат, петнадесети ни имат за иранци или бактрийци. Въпросът за прабългарите също е отворен: тюркски, ирански, смесен произход? Това са неща, които не се учат адекватно в училище и (знаейки колко грамотен е средният Ганьо) това вреди.

Така че историята не е до гордост или срам. Това не е нейната цел, тя не се интересува от личните комплекси на когото и да е. Тя е академична дисциплина, която търси знание, разбиране и контекст.

6.   За първото -История славянобългарска, ако става въпрос за литература и българска история.

7.   Кажи на госпожата,че и двете са повод за Шселенски срам и ти гарантирам пълна шестица.Дано само не се разпознае във втората тема.

8.   Да, номер 3, обикновено са 2-3 темите, много рядко 4-5. :)))
Вземи един учебник и ще се увериш, че съм права. :)))

9.   Единствено личната история може да е основание за гордост или срам – и то частите от нея, когато сме имали свободата и капацитета да действаме.
Всякакви други отговори са глупост. Такива са и понятията „национална гордост“ и „национален срам“.
Аман от колективистично мислене! Същото личи и в другата тема: нравствеността е нещо, присъщо единствено за индивиди, за индивидуални умове. „Българката“ – в смисъл БЪЛГАРКИТЕ – не съществува метафизически (във физическата реалност); метафизически съществуват единствено индивиди българки, всяка със своята уникална нравственост. Едни са серийни убийци, други и на мравката гледат път да сторят. Едни са гении, други са идиоти (в буквалния смисъл на думата). Преподавателката ти също е от последните (но в преносния смисъл).
„Българките“ е понятие/концепт/универсалия и съществува единствено епистемологически, в съзнанието, не метафизически. Ето до какви каши се стига, когато хората нямат елементарна философска подготовка...

10.   Упс, май нещо засегнах някои жени и българи в номер 1. Пак истината не се харесва.

11.   Ква нравствена красота при българките? Няма какво да се напише нито за нравствената, нито за физическата красота. Всъщност може, ама няма да е нищо хубаво.

12.   Ми ние не си знаем истинската история. И честно казано се радвам, че не съм напълно българка. Проучила съм рода си по бащина линия до 11 век къде са живеели какви са били. Живели са в Анадола после Халкидики и засега България и са клон на източно римска династия (Комнини). Но това няма значение идеята е, че няма как да определиш историята дали на народа си или на рода си е повод за гордост или срам ако не я знаеш. Силните държави знаят истинската си история и те спокойно могат да я определят. Ние няма как да го направим.