Споделена история от Образование

Право или Икономика в СУ или ПУ
Здравейте, завършвам 12 клас в професионална икономическа гимназия и приятелите ми ще продължават висшето си образование в ПУ със счетоводство. Родителите ми също ме съветват да продължа със счетоводство, тъй като е перспективна и стабилна професия, но лично мен не ме влече толкова.
Правото е специалност, която от малка харесвам, но проблемът е, че нямам познати прависти т.е връзки в тази сфера липсват.

Според вас да поема ли риск да уча право, от което може да няма реализация след това или да продължа с икономика/счетоводство?

Коментари

1.   Навремето правото беше най-търсената специалност, после психологията я измести. Аз завърших икономическа специалност като магистър в СУ и мога да кажа с ръка на гърдите, че само тапията ми остана от нея. Образованието е на много лошо ниво, организацията им е нулева. Буквално имах задължителни предмети по едно и също време, в отделни стаи. Ако искаш това, давай, но предполагам, че не искаш такава пародия.

Не знам за ПУ, предполагам, че не са на много по-добро ниво. Аз бих следвал (на твое място) по-стабилна програма, която поне ще ти докара прехрана. Другото може да се учи и самостоятелно.

2.   Последните 3-4 години всеки учи или право или икономика. Ако ти се седи без работи. Да давай и учи едно от двете. Само се огледай около себе си колко икономисти и прависти има. Да може да се престижни професии но всеки втори ги учи.

3.   Здравей! Ако те влече наистина толкова правото се опитай а и като цяло интуицията ти може да ти подскаже какво да направиш. Доколкото съм чувал СУ е доста добър университет семейството много иска след като завърша средното ми образование там да отида, но в момента говорим за твоя случай не моя според мен ако мислиш, че във СУ е добре да запишеш запиши ако си решила във ПУ запиши там. Икономиката не знам какво точно да кажа за нея тъй като, не я уча тази специалност, но доколкото знам е добра и тя но щом не те влече то не виждам как ще искаш да се реализираш с тази професия а и удоволствие няма да ти носи, но ти решаваш вече.

Успех!

4.   Право в ПУ. А в ПУ сами си казват, че в СУ е по-добре, то самите преподаватели го казват.

5.   С Право или икономика след 4 години ще обясняваш тука как работодателите не те оценяват, как тираджиите изкарват повече пари и т. н.

С други думи, ако не ти се работи, има по-добри начини да прахосаш четири години от живота си.

6.   Предполагам завършваш пловдивския иконом, който е на многоо високо ниво. Учила си 4 години счетоводство и би трябвало да имаш ясна преценка за това дали е твоето нещо. Спомни си думите на госпожата ти по математика: "Ако усетите, че не е вашето нещо и 1 година да е минала - прекъснете". Имаше и друг такъв подобен случай с момче, което нямаше олимпиада, на която да не е бил на 1во място. В последствие продължи право в ПУ и преди 2 месеца прекъсна и догодина ще си продължи счеговодство. Разбираш ли? Трябва да си сигурна, че това искаш да правиш в следващите години. Ако предположенията са ми верни (по-горе), има какво да си кажем. В общи линии няма почти как да ти помогна освен да те насърча да продължаваш с търсенето на информация от всякакви източници ии не само от приятелите ти, разпитай съучениците си (дори да не сте много задружен клас) :) пиши какво си решила.

7.   "Последните 3-4 години всеки учи или право или икономика. "

Грешка, бате... последните 30 е. Има хора с по 35 години стаж, дето ще бачкат за малко пари.

8.   Аз съм номер 4, май обърках имах предвид, че по-добре в СУ, не ПУ

9.   С "Право", ако успееш да завършиш, особено в СУ, защото изисква доста четене, доста логика - правото е логика, особено Наказателното право, и успееш да въртиш схеми, ще изкарваш доста пари. Каквото и да ти говорят, Правото си остава доходоносно поприще, защото всичко е "Правни норми" в живота, стига обаче да можеш да ги владееш и да умееш да правиш схеми, няма да се отървеш от пари.
УСПЕХ!

10.   Поредната бъдеща безработна точно като мен.
П. С. С право съм

11.   Много време се чудех какво да ви отговоря. Първо, Ви благодаря за отговорите, но не получих това, което търся и се обърках още повече. Казвате ми, че няма реализация от нито една от специалностите, които искам да запиша (визирам номер 1) и да кандидатствам за по-стабилна програма. Не знам под това дали имате предвид програмиране или медицина, но тези неща не ме влечат. Бих искала да чуя какво точно имате предвид.
Здраво стъпила съм на земята и знам, че това са специалности, които се записват от почти всеки, но съм обмисляла и доста други, от които съвсем няма реализацията - съответно съм се отказала и се чудя между тези.
Не искам да прозвуча сякаш искам да се заяждам, защото не ми е това целта. С две думи - не съм човек, който се стряска от учене и не искам да запиша специалност само заради самата диплома. Искам да се реализирам с това.

12.   11, какво има за разбиране? Аз съм икономист по професия и реализация няма, та се принудих да съм счетоводител. А те ако изобщо си намерят работа изкарват пари, колкото да не умрат.

А за юристите какво да кажа. Имам доста познати юристи, а и леля ми е в системата. Ами в града ни има максимум 10 адвоката, няколко съдии и прокурори, 5-6 нотариуса и тук-таме в някое предприятие има по 2-3 юрист-консулта, които се издържат с това. Колко юристи си мислиш, че са необходими на 150 хил души население? Да има, да има 50 юриста в 150 хиляден град, които се издържат с това. А на година в града завършват право пак горе-долу толкова, ама всяка година. Ти смятай какъв процент от завършилите работят това.

Дори онзи ден имах консултация при една от вървежни адвокатки, а тя от доста години е такава и дори тя ми разказва, че оборота ѝ паднал доста и сега покрай коронавируса се налага да си прави сериозно сметката какво да харчи, защото и стигали само за най-необходимото.

И то като се замислиш, тя взима 60 лв на час, от които 10 са ДДС. Да не мислиш, че има опашка пред вратата? Я дойдат 2-3 души днес, я не. Това са 100 лв на ден. Демек 2 бона на месец. Ама от тия 2 бона тепърва плаща наем, сметки, счетоводство. От останалото плаща още 1/3 аднъци и осигуровки като самоосигуряващо се лице и на края остава с 1000 лв чисти. Айде да има още 2-3 дела в месеца и да вземе и от там 1000 лв. Та 2 бона и това за утвърден дългогодишен адвокат. А какво да кажат новобранците?

Дори и в София да си, пак старите юристи са си заели местата и кой ще ходи на толкова адвокати, нотариуси ине знам си какви? Всяка година сума ти университети бълват нови и нови. А колко от утвръдените юристи се пенсионират, за да освободят места?

Не знам, ама за мен помисли за друга професия с повече реализация. Не е казано да е медицина или IT. Ако питаш мен, най-добре в чужбина, защото тук каквото и да работиш, не е особено по-различно.

13.   12, разбирам ви напълно. Получих подобни доводи от юристи, което ме накара да се откажа от правото. За сега не мисля че ще отида да уча навън, но не съм го отхвърлила като опция магистратурата да си я карам навън.
Ако мога да попитам каква икономическа специалност сте завършили и къде?
От много хора чувам че счетоводството е единствената икономическа специалност, която си заслужава, но както казах не ми е много на сърце. Имате ли мнение за специалности като финанси или бизнес?

14.   13, аз завърших финанси в ИУ Варна. Но реализация във Варна няма, защото университета всяка година бълва. Няма и за счетоводители. Преместих се в Русе и там започнах като Експерт финансови и стопански анализи малко с късмет, впоследствие се наложи да се преквалифицирам на счетоводител. Бизнес не си заслужава, няма реализация. С финанси има общо взето в банките, предимно в София, за провинцията си трябват връзки за там. Счетоводството има реализация, но рядко е добре платено. Вероятно ще изкарваш колкото сервитьорка, ако не и по-малко, което е тъжно, но това е друга тема.

Колкото до магистратурата в чужбина, забрави. Започнеш ли веднъж бакалавър в България, ти гарантирам, че няма да отидеш в чужбина за магистратура. Познавам много хора, които имаха такива планове, вкл. и аз самия. Казвам ти, никой не изпълни плана си. Просто влизаш в един коловоз и после не ти се излиза само за магистратура, а и не е толкова елементарно, трябва ти език на много високо, който в България няма как да научиш.

За мен учи в чужбина директно бакалавър, ако имаш възможност. Живота в България си има предимства и ако ти се живее тук, си завърши тук, но не очаквай висока заплата и вероятно ще изкарваш колкото да живееш криво-ляво, но няма да разполагаш и няма да си свободна да правиш, каквото искаш. Жилище също трудно ще си купиш, ако нямаш помощ от родители. В чужбина пък вероятно ще се адаптираш, ако отидеш след средното, защото ще си млада и още няма да си изграден характер. Ще ти е трудно само първата година и ще свикнеш. Има страни, в които образованието е почти безплатно, ще ти трябват пари само за живот и общежитие. Може би едни 500-600 евро, ако вашите могат да си го позволят, супер. А и можеш да работиш на половин ден и дори няма да имаш нужда от тях.

Аз ако можех да върна времето, това щях да направя. Не че тук живея зле, аз съм от малкото добре платени счетоводители, защото съм главен, но все пак не разполагам свободно. Има строители, които изкарват и повече от мен. Но разбира се, не всичко е заплата, така че ти си прецени. Ако смяташ, че да си си у дома си струва тази жертва, остани.

Все пак не може всички да сме IT, както каза.

15.   Голямо предимство за бъдещата ти реализация, ако завършиш специалност Счетоводство, ще бъде това, че си учила в професионална гимназия по икономика. Във фирмата на съпруга ми напоследък наеха доста счетоводители, като критерият за подбор беше този. Смята се, че имат по-добра подготовка.
Успех с избора и пиши какво си решила.

16.   Здравейте, така и не Ви казах какво съм решила. Правото ми беше по на сърце и го записах и в ПУ и в СУ и стана така че ме приеха и в двата университета. Тъй като живея в Пловдив по-удобно би ми било да си остана тук, но може би си заслужава да уча в София поради качеството на образованието. Вие какво мислите?

17.   Аз съм завършил право. В тази специалност няма реализация. Който и университет да избереш, няма значение.
Учи специалност, която предварително разучиш дали има реализация, иначе си губиш времето, по добре не учи нищо. Звучи неприятно, но това е истината. Сигурно това което пиша ще го осъзнаеш края на първата или втората година

18.   Мислиш ли дали би се справила в София? Ако си по-затворен човек, дали наистина това ще е твоята среда? Ами приятелите ти? Качеството на образованието е важно, но дали ти ще можеш да си на друго място?