Споделена история от Образование

Учителските заплати. Колко пари взимат учителите?
Здравейте! Въпросът ми е конкретно за учителските заплати. Възможно ли е млад, начинаещ учител (по английски, ако е от значение) да взима заплата 1500лв., повече от медицинските сестри, да кажем, и то в малко населено място. Това чух скоро и не знам дали е вярно. Масово учителите, които познавам, а те са с доста голям стаж, по моите сметки, те тогава трябва отдавна да са минали 1500лв, и да вземат доста повече. А се оплакват, че взимали мизерни заплати и че “учителството” било неблагодарна професия. Какво се случва??

Коментари

1.   Съседката ми, която е и класна на дъщеря ми (3. клас), каза, че взима около 1000 лв чисто след осигуровки. С всичките му там стажове, часове, не знам си какво, толкова влизат в сметката ѝ. А тя е на 40 и самот това е работила през живота си. И това в голям град и голямо училище. За сравнение жена ми е мед. сестра в спешно отделение и за 12 дежутрства по 12 часа взима около 1030 лв чисти, като и осигуряват храна по време на работа, ама болнична, а униформите и маските са за наша сметка. И това е едно от най-платените отделения в цяла България. В другите отделения някои взимат и по 700. В София даже много мед. сестри и лекари (особено специализанти) взимат и по-малко заради по-голямата конкуренция.

2.   Заплатите в държавният сектор надминаха тези в частния от няколко години....Това е само в тоталитарните държави, където назначаваш и плащаш на "калинки", а те ти се отблагодаряват като гласуват на теб на избори!
Така, за учителите не знам, но съм чувал и аз, че е някъде между 1500-2000 лева.
За сравнение един надзирател почва с 1600 лева, такъв с 8-10 години стаж взима над 2000 лева(с всичките бонуси, които умело не споменават по протестите).
Полицаите реваха точно затова, защото на надзирателите от Министерството на правосъдието им вдигнаха заплатите с 30% миналата година, а на полицаите не бяха. В крайна сметка им ги вдигнаха с 15%, което ги доближава до тези числа(разбира се все още са недоволни).
Сега направи сравнение, че за учител ти трябва Висше образование, рутина, образованието на децата ни заваси от тях, а полицаи как се става?
Затова и държавата ни е на тоя хал, защото хора със средно образование взимат колкото Висшисти с образование и отговорна работа. Как ще го мотивираш такъв човек? Приятелят му от училище, който е бягал през всичките години и е завършвал с "3" е полицай, взима колкото теб, накрая си взима 20 заплати, репликата "аз съм колега" ти спестяват сума ти глоби, пенсионираш се на 45г., в някои струкртури работното време ти позволява да работиш на второ място и никой не ти държи сметка, нищо, че по закон не можеш да го правиш и т.н. и т.н....

3.   Мой приятел е учител по БЕЛ от година и половина, работи на половин стаж, защото е докторант и взима близо 800 лв. в София. Отделно получава пари за дрехи и някакви бонуси през определен период от време. Ако си и класен, взимаш отгоре. Преди не беше така, заплатите бяха много ниски, но вече е доста по-добре и разбирам защо... според мен тази работа е ужасяваща и не знам как се сдържат да не застрелят цялото училище.
Заплащането им е справедливо в идеалния случай, защото знаем, че много малко от учителите, са наистина учители, а не тъпи даскаля, които са се хванали ей тъй. Не трябва да ги сравняваме с мед. сестри - и в двата случая трудът е тежък, като при последните важи същото - огромен процент нямат призванието за това или изфирясват след време. На пръв поглед са много благородни професии, но какви индивиди ги практикуват, е отделен въпрос. Но и аз съм съгласна, че е безумно медицинският персонал да е толкова зле платен.

4.   За съжаление учителската професия (която в миналото е била символ на престиж и уважение, която е била пример за авторитет и дори бих казал класа, а учителите тогава са водили висок стандарт на живот) в момента е доста нископлатена в България, никой не уважава учителите (всеки застава на страната на ученика, а родителите се нахвърлят като животни върху учителите за това, че са писали 2-ка на маминото им детенце или пък са му направили забележка и повишили тон) и всичко това рефлектира върху образованието в България, което е на много, много ниско ниво. Учителите мизерстват, търпят хули от всякъде, никой не застава на тяхна страна и не ги облекчава. Следователно и те бързо губят мотивация за работа и резултата е ясен. Ядосвам се, защото много обичам тази професия и в една друга епоха, с удоволствие бих станал учител. Отказах се, просто защото не виждам как бих си покривал сметките и издържал семейство с толкова ниска заплата.

5.   Сестра ми започна като учителка след университета миналата година и на половин щат взимаше около 200лв чисто и се отказа. Знам гопзащото на се смеехме, че вероятно чистачката в уцилището е по-добре платена от нея.

6.   Не ги знам, какви заплати вземат, но ис имат зимна и пролетна ваканция.

7.   Преди бяха писали ,че стартовата заплата на учителите ще е 1260 лв. от януари тази година . Около 300лв данъци , удръжки , остават под 1000 лв на месец

8.   Здравей! Аз съм учител на половин щат в малко село и заплатат ми на месец е между 500 и 600 лева и отделно ми се заплащат пътните.

9.   Учител съм, в малко населено място. Преди две години, когато започнах работа, заплатата ми беше около 700лв. чисто. От тази година, след последното увеличение е 1260, т.е. около 1000лв. чисто. Честно казано са малко спрямо труда, напрежението, очакванията на обществото, учителските колективи често са чист змиярник... но като видя усмихвите на децата и искрите в очите им се зареждам.

10.   Ако разделиш заплащането на реално отработените часове ще видиш,че заплащането на учителите е повече от добро. Миналата седмица бяха само 2 работни дни и понеже учителите са много изморени следващата седмица ще имат отново 2 почивни дни и по следващата официален почивен ден е 24 май, учителеит епонеже трябва да починат от почивката ще имат и 25.05. Коя друга професия има 56, повтарям 56 дни отпуск?

11.   Авторе вярно е, 1500лв спокойно може да ги взема и то чисти след удържките. Първо трудно карат млади хора с висше образование да учителстват в малки населени места, затова ги привличат с пари. Второ в малките населени места повечето от учениците ромчета, при ученици ромчета учителите получават "вредни", около 200-250лв на месец и отгоре, за да интегрират учениците с различен от българския майчин език. Трето ромските организации и те дават за училища с ромчета, уреждат от община, от държава, по програми пари за ромските училища, пари за материали, тетрадки и раници за всяко дете, понякога и дрехи и обувки и т.н. Дават се парите на учителя той купува и уж се отчита, ама взел фактура с по висока цифра за да отчете,бях в шок когато видях раздаване на дрехи,, сред които и сутиени в ромско училище. Четвърто помнякога ако си учител в малко населено място- село, ти се полагат пари за пътни/квартира, храна и др от кметството. Пето ако се ровиш в програмите на министерството да създаваш извънкласни дейности за децата, клубове и подобни, пак ти се заплаща.
Абе сестрата на моя приятелка стигна 2300лв заплата в ромско училище, а там не е важно да образоваш децата, там е важно да ти е изрядна документацията за пред държавата.

12.   Авторски, неблагодарна работа е защото и 1000 и 1500 лв. не стигат щом работиш с деца. Майка ми е учителка от близо 7 години и вярвай ми колкото и да взимат, никой няма да й плати НЕРВИТЕ! Да работиш с деца е като да укротяваш зверове, вярвай ми! Само тези, които работят като учители, знаят какво е!

Така че като не знаеш от личен опит не говори.

13.   N 2 , защо толкова злобно ? Не завиждай , успокой се.

Заплатите на учителите , наистина ги повишиха , но не са такива каквито , официално се публикуват . В училища където директорите са злобни , назначени с връзки и опитвайки се да се докажат в инспектората , че се справят добре с работата , заплатите не са добри. Заяждат се за всичко , оформят норматива само на доносниците , и пр. Така че , ако искате да започнете работа като учител , поразпитайте за директора ,иначе за високата ВИ заплата , ще научавате от пресата .

14.   Най-добрата ми приятелка е учител в престижно училище с 23 год. стаж и заплатата й след удръжки е около 1400 лв. За неголям град, където масово заплатите са около 800 лв, е прилична. Получава и пари за дрехи два пъти в годината - около 500 лв и бонус около 1 заплата в края на годината.

15.   Учителската професия е трудна професия. Натоварването е голямо и изискванията са много големи. Заплата за старши учител е 1300 лева.

16.   Абе, във всеки кол център ще взимаш повече. А и работата ще е по-спокойна.

17.   До номер 5.

Това не е възможно. Има минимална заплата за сектора и няма как сестра ти да е получавала 200 лв, дори и като нередовен учител.

Спестява ти информация или откровено лъже.

18.   Не съм учител, но мисля, че учителите взимат около 1000 лв. Защото без данъците е 1200 лв.